Ismerd meg a jázmint

Illatos és szűzies szépségével a jázmin az ezeregy éjszaka elvarázsolt világát idézi. Viszont, tudtad, hogy a jázminnak több fajtája is megtalálható, melyek akár lehetnek téli virágzásúak, nyáriak, s amik akár a verandádon is ugyanolyan szépen fognak mutatni, mint kertedben? Érdemes megismerned ezt a sokrétű virágot, hogy Te is profitálhass szépségéből.

Jázmin

Bemutatása


A jázmin egy olyan cserje vagy kúszónövény, mely az olajfafélék családjába tartozik. Levelei tekintetében lehetnek örökzöldek, vagy lombhullatóak, melyek kis csillag alakú, intenzív illatú virágai között jelennek meg. 


A virágok nyelvén a jázmin azt jelenti, hogy „te hordozod az érzékeimet”, ezt a nem mindennapi kijelentést sugározzák e növény pici, ártatlan virágai.

Ültetése


A jázmin általában retteg a fagyoktól. A levelei hajlamosak eltűnni, amint a hőmérő értéke a nulla felé közelít. Mégis, a hideg tél ellenére, tavasszal újjászületik.

Amennyiben kertedbe ülteted


Ültetéséhez válassz egy olyan fekvésű helyet, ahol mindig melegen tartja majd a nap, lehetőleg északit, viszont amennyiben déli kerted van, kissé árnyékos területre is ültetheted, a lényeg, hogy az szélvédett legyen. Ezt az őszi, vagy tavaszi napokban érdemes elvégezned, egy jól kiszárított, gazdag talajban – ez a növény utálja a felgyülemlett vízmennyiséget. A neki ásott lyukba mindenképp helyezz komposztot, melyet abban szépen eloszlatsz. Tegyél a közelébe valamit, amire majd felmászhat; ez lehet egy lugas, rács, de szinte bármi megfelel számára.

Cserepes ültetéskor


A jázmin értékeli az olyan kültéri helyeket, mint egy veranda, erkély, ahol hideg van. mégis meg van védve a fagytól. A cserépben nevelésének titka; egy jó vízelvezető anyag, illetve organikus trágyázás a falánksága végett. Ezekkel növényed tökéletesen fog fejlődni. Helyezd kisebb hajtásait egy lugasszerűségre, és ne félj a metszésétől, hogy megőrizd formáját.

Gondozása


A locsolása némi odaadást igényel, különben fennáll a veszélye levelei lehullatásának, és gyengébb virágzásának. A legjobb megoldás a csepegtető locsolás. Amennyiben cserépben neveled, mindenképpen helyezz rá virágos növényeknek szánt műtrágyát, ennek hatására növényed szebb lesz. Csak a virágzás időszakában öntözd rendszeresen, a téli időszakban majd elég lesz 4 – 5 naponta. Amennyiben szaporítani szeretnéd, dugványozással megteheted. Ebben az esetben 4 hét kell, hogy rendes gyökere legyen, illetve még 4 – 6 hét, hogy elkezdjen megfelelően fejlődni – mindenféle szempontból.

Metszése


A jázmin metszése nagyon egyszerű. Kétféle módon csinálhatjuk:


-    Virágzása előtt: Metszd meg a jázminod ágait, illetve csípd le egy picit a fiatalabb hajtásokat, így elérve, hogy szerte ágazóbbak legyenek. Ezzel a virágzásukat is segíted.
-    Virágzás után: hajtsd végre a jázmin formájának karbantartó metszését; vágd le a megfonnyadt, vagy felesleges ágakat.

Betegségei és parazitái


A jázmint a legtöbb megbetegedés megkíméli. Egyedül a lisztharmat, mely egy gombás megbetegedés képes megfehéríteni leveleit. Hogy ezt elkerüld, csak a növényed tövét locsold. 


Élősködők szempontjából a viaszos pajzstetvek, illetve egyéb tetvek megtámadhatják. Ezek ellen egy szappanos fürdetés megoldás lehet, kisebb inváziók esetén, esetleg csak egy vattapamacsos áttörlés. Így nem csak a rovarokat, hanem a maguk után hagyott kormos penészt, illetve a mézharmatot is el tudod tűntetni.