A legismertebb faja – bemutatkozik az illatos japánamarillisz
Mint már írtuk, hazánkban ez az a japánamarillisz faj, ami teljesen télálló, így ez is vált a legnépszerűbbé a hazai kertészek között. Az is nevelése mellett szól, hogy gondozása nem igényel szinte semmilyen odafigyelést, valamint a növénynek sincsenek túlzottan nagy igényei.
Bár az illatos japánamarillisz legjobban a homokos, tápanyagban gazdag talajokat szereti, más talajtípusokban is képes megfelelően fejlődni, nem válogatós – mégis, minden esetben fontos, hogy talaja jó vízáteresztő képességgel rendelkezzen, ugyanis a növény a nyári időszakban majd oda fog visszahúzódni. Ekkor pedig fejlődése szempontjából fontos, hogy száraz környezetet biztosítsunk számára. Fejlődésének többi szakaszában, tavasszal és ősszel ezzel ellentétben kifejezetten kedveli a nedves környezetet.
Ültetésénél érdemes napfényes területekben gondolkoznunk, hiszen itt fogja majd legjobban érezni magát, illetve így fog majd a legszebben fejlődni, mégis amennyiben kertünkben csak félárnyékos helyek találhatóak meg, ott is képes virágot hozni idővel, csak jelentősen kevesebbet.
Ezeket majd augusztus vége felé, szeptember elején csodálhatjuk meg, melynek szirmai legtöbbször rózsaszínűek, kellemesen illatosak.
Az illatos japánamarilliszről fontos tudni, hogy nem szereti, amennyiben ültetés után bolygatják, így nem szabad átültetnünk, valamint a szaporítására is fokozottan oda kell majd figyelnünk. Abban az esetben, ha szaporítani szeretnénk, akkor azt fiókhagymáinak a leválasztásával és szétültetésével tehetjük meg, azzal viszont számolnunk kell, hogy ilyenkor az ültetést követő 1 – 2 évben nem fog virágozni növényünk. Arra is érdemes odafigyelnünk, hogy a hagymák semmiképpen se emelkedjenek ki majd a földből, legalább 10 – 12 centiméter mélyen helyezkedjenek el.
Betegségek, kártevők nem jelentenek rá különösebben veszélyt, nem okoznak nála problémát.