Ennek az egzotikus megjelenésű virágnak Japán ad otthon, mely nevéből is adódik. Hagymás növény, képes könnyedén megszépíteni virágzásával kertedet a nyár második felében. Mostani cikkünkben Te is megtudhatsz mindent a japánamarilliszről, annak gondozásáról, valamint termesztéséről – ismerd meg Te is ezt a növényt.
A japánamarillisz egy évelő, hagymás növény, mely közepes termetű, egyre népszerűbb hazánkban. Mivel Ázsiából származik, ezért hazánkban ennek a növénynek a legtöbb faja teleltetést igényel – mégis egyik kapcsán beszélhetünk egy olyan példányról, amit nyugodtan nevelhetünk kertünkben, a hazai éghajlati viszonyok között is. Ez az illatos japánamarillisz.
Röviden a japánamarilliszről
A japánamarillisz nagy, egzotikus megjelenéssel bír, mint már többször említettük, hagymás növény. Nagyon változatos mind virága formája, mind annak színe szempontjából.
Az illatos japánamarillisz télálló a mi éghajlatunkon is, legjobban a hölgyliliomhoz hasonlít. Különlegessége, hogy levélzetét és virágzatát nem egyszerre fejleszti. Levelei széles szíjszerűek, kékeszöld árnyalatban pompáznak rendkívül hasonlítanak a szobai amarilliszek levélzetéhez. Ezeket kora tavasszal kezdi el kihajtatni a növény a földből, majd nyáron kezdi el azokat visszahúzni – ekkor kezdenek el kibújni szárai.
Kora ősszel, késő nyáron jelennek meg a növény hosszú virágszárai, melyek mérete megfelelő körülmények között nagyobb lehet, mint 50 centiméter. Kifejezetten nagyméretű, illetve enyhén illatos virágai a szár végén fognak majd megjelenni – egyszerre akár 6 – 7 darab is. Színvilága elsősorban rózsaszín, de beszélhetünk akár fehér, citromsárga, lila, valamint bordó változatokról is.
Mivel, mint láthatjuk viszonylag későn virágzik, így értékes dísznövénynek számít a kertészek körében. Őszi virágzása miatt a lepkék és a méhek, valamint egyéb beporzók is kedvelik.
Amennyiben tökéletesen szeretnénk kihasználni esztétikai jellegét, érdemes díszfüvekkel, valamint más évelő növényekkel társültetnünk.