Minden, amit érdemes tudni a japán rózsáról - ismerd meg Te is ezt a csodás növényt

A japán rózsa bemutatása, gondozása

Szélesi Ferenc - Főkertész, ZH
hirdetes

A japán rózsa nagyon szép növény, főleg amikor tele van virággal. Ha odafigyelünk rá és megfelelően gondozzuk, sokszor gyönyörködhetünk a virágaiban.

Ismerd meg a japán rózsát

A japán rózsa bemutatása

A japán rózsa vagy ráncoslevelű rózsa (Rosa rugosa) magyar népies elnevezése: csipkebokor, gyógyhatású növény. A vadrózsánál alacsonyabb, 1-2 méter magas, erősen tüskés és serteszőrős, vastag, felálló szárú, tarackoló kelet-ázsiai cserje. Levélkéi ráncosak, fonákukon szőrösek, erezetük kiemelkedő. Sötétlilás rózsaszínű (ritkán fehér) nagy virágai júniustól augusztusig folyamatosan nyílnak. Termése nagy lapított gömb alakú, piros, elérheti a 2–3 cm átmérő nagyságot is. Ugyanazon tövön virág és termés együtt is található.

A japán rózsa felhasználása

Ugyanúgy használható, mint a vadrózsa termése, de annál jóval szaporább. Nyugat-Európában alacsony termete, gyors növekedése miatt tömegesen alkamazzák. Intenzíven fenntartott parkban jó virágos sövénycserje és sokáig díszítő takarócserje.

Nálunk száraz viszonyok között kezdeti gyors növekedése után a fejlődésben hamar leáll, 1-2 év alatt kiritkul és elöregszik. Mészérzékeny. Van fehér és piros színű, telt virágú fajtája is, de ezek kevésbé ismertek. Magvetéssel, dugványozással szaporítható. Termése piros, jóval nagyobb és húsosabb, mint a vadrózsáé. Frissen is fogyasztható, bár az előbbinél savanykásabb ízű. Szárítása nagyobb gondosságot és több időt igényel a vastagabb húsa miatt.

hirdetes

A japán rózsa fényigénye

A japán rózsának sok fényre van szüksége ahhoz, hogy virágozzon, ezért olyan helyre tegyük, ahol folyamatosan éri a napsugár. Ha sötét helyre tesszük akkor nem csak, hogy nem fog virágzani, hanem a levelei is elhullanak és a növény elpusztul. 

Locsolás

A japán rózsa szereti a vizet, ezért rendszeresen kell locsolni, de nem úgy, hogy a cserép amelyben a rózsa van ússzon a víztől. Győződjünk meg arról, hogy a növényünk olyan cserépbe van ültetve, amelynek az alján van néhány lyuk. Ha a japán rózsa nincs rendszeresen locsolta, akkor megtámadhatják a betegségek és nem fog virágzani. Tartalékolni fogja a vizet a túléléshez és nem lesz ereje a virágzáshoz.

Tápanyagokban gazdag föld

Sok függ attól, hogy milyen talajba van ültetve a japán rózsa, a föld legyen gazdag a tápanyagokban. Helyezünk a cserép aljába kavicsok, hogy a víz tudjon lecsepegni. A növényt 2 – 3 évenként érdemes átültetni. Mivel a növény rövid idő alatt felszívja a földből a tápanyagokat, ezért mindig pótolni kell. Virágüzletben kapható olyan különleges tápanyagokban gazdag föld, amely káliumot, foszfort tartalmaz, amely a japán rózsa fejlődéséhez szükséges. Mindenképpen ilyen földet használjunk.

Cserép

A japán rózsának nincs szüksége nagyméretű cserépre, ezért ne ültessük nagy cserépbe, mert hajlamos lesz arra, hogy a gyökereket a cserép széle felé növessze és a középső részét üresen hagyja. Így a gyökerek csak részlegesen fognak fejlődni.

Metszés

Ha azt szeretnénk, hogy a növény szépen virágozzon, akkor időnként meg kell metszenünk. Az ágakat időnként vissza kell vágnunk, általában kora tavasszal. Ilyenkor a japán rózsa egy bokorhoz hasonló formát kap, amely nagyon jól mutat.

Forrás: Ketkes.com

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes

Még több cikk

2024-11-21

Karácsonyi kaktusz szaporítása: így bővítsd a gyűjteményedet

A karácsonyi kaktusz szaporítása remek lehetőség arra, hogy bővítsd növénygyűjteményedet, vagy különleges, saját nevelésű ajándékkal lepd meg szeretteidet.

2024-11-23

Citromfa betegségek és kártevők: ezekre figyelj beltéren

A citromfa betegségek és kártevők nemcsak a növény egészségét, hanem a gyümölcstermést is veszélyeztethetik. Fedezd fel, hogyan védd meg kedvenc citrusodat.

2024-11-23

A földlabdás fenyőfa és kreatív, környezetbarát karácsonyfa megoldások

A földlabdás fenyőfa gyönyörű és ünnepi dísze lehet otthonodnak. Ismerj meg környezetbarát, fenntartható karácsonyfa ötleteket is, mint az alternatív fenyő.

2024-11-13

Felkopaszodott mikulásvirág elleni tippek! Így előzd meg idén

A felkopaszodott mikulásvirág problémájával sokan találkoznak az ünnepek alatt és után. Mutatunk néhány hasznos tanácsot és tippet az elkerülése érdekében.

2024-11-23

A pálma teleltetése közben: Mire figyeljünk a tél folyamán?

A pálma teleltetése a hideg hónapok túléléséről szól. Fedezd fel a legfontosabb téli teendőket a pálmák kapcsán! Nézzük át mire érdemes figyelni a tél folyamán.

2024-11-22

Balkon növények teleltetése: tippek a sikeres téli gondozáshoz

A balkon növények teleltetése egy egyszerű, mégis kulcsfontosságú lépés annak érdekében, hogy növényeid átvészeljék a hideg hónapokat. Nézzük meg hogyan!

2024-11-20

Így készül a grincsfa házilag: az év legkreatívabb karácsonyi ötlete

A grincsfa tökéletes választás, ha idén valami különleges és egyedi karácsonyi dekorációval szeretnéd feldobni otthonodat. A grincsfa készítés nem is nehéz!

2024-11-21

A legszebb fagytűrő évelő virágok: így gondozd őket télen

Ismerd meg a legszebb fagytűrő évelő virágokat, és tanuld meg, hogyan gondozd őket, hogy egész télen gyönyörködhess bennük! Varázsolj színt és életet kertedbe.

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

Csávázó Cruiser 350 FS

Folyékony rovarölő csávázószer.Hatóanyag: 350 g/l tiametoxamFelhasználható: A kukorica és... Tovább

forgóeszközök

azok a termelőeszközök, amelyek úgy használódnak el egy termelési ciklusban, hogy az... Tovább

Tovább a lexikonra
dísznövény Érdekességek Házi kert kert Növénytermesztés Növényvédelem virág