Japán cserebogarak elleni védekezés

Így szabadulhatsz meg természetes módon a japán cserebogaraktól

Szélesi Ferenc - Főkertész, GE.
hirdetes

A japán cserebogarak egy évszázaddal ezelőtt főleg Japánban fordultak csak elő, ahol valójában nem is számítanak igazán gyakori kártevőnek. Idővel aztán a világ több pontjára is eljutottak, ma pedig már az Egyesült Államok több államában, és Európában is gyakran találkozhatunk velük az olyan helyeken, ahol a körülmények ideálisak szaporodásukhoz.

Japán cserebogarak és az ellenük való védekezés

Miről ismerhetők fel a japán cserebogarak?

Egy kifejlett japán cserebogár nagyjából 1,5 cm hosszú és 1 cm széles. Testük fémes zöld, kitinpáncéljuk pedig rézbarna színű. Testük mindkét oldalán fehér szőrfoltok helyezkednek el kitinpáncéljaik alatt, de nem azok takarásában.

A japán cserebogarak táplálkozása

A felnőtt japán cserebogarak júniusban bújnak elő a talajból és kezdik meg a táplálkozást közvetlen környezetükben. Június végétől kezdve egy-másfél napig felelősek a legtöbb kárért, átlag élettartamuk pedig 30-45 nap. Ezek a bogarak több mint 300 növényfajtát fogyasztanak előszeretettel, és meglehetősen gyorsan képesek elpusztítani a növények leveleit, virágait és érett vagy sérült gyümölcseit is.

A japán cserebogarak általában csoportokban táplálkoznak, és a növények tetejénél kezdve lefelé haladva élik fel azok ehető részeit. Általában meleg napokon szeretnek előjönni és a közvetlen napfényen lévő növényeket szokták megtámadni.

hirdetes

Miről ismerhető fel a japán cserebogarak által okozott növénykárok?

Mivel ezek a bogarak általában a növények tetejéről indulva lefelé emésztik fel azokat, így ha növényeid felső részén rágásnyomokat látsz, vagy ezen részük teljesen kopasz, akkor jó eséllyel japán cserebogarakkal van dolgod. A felnőtt bogarak általában csak a levelek erezete közötti szöveteket fogyasztják el, de a rózsák esetén például az egész levelet és a szirmokat is elpusztíthatják.

A japán cserebogarak életciklusa

Amint előbújnak a talajból, a kifejlett cserebogarak azonnal elkezdik lerakni petéiket. A peték 5-7 cm mélyre kerülnek a talajba, egy nőstény pedig összesen 40-60 petét képes rakni élete során. A lárvák 10 napot töltenek a talajban és fűgyökerekkel, illetve növénypalántákkal táplálkoznak. Az esőzések elengedhetetlenek a lárvák életben maradásához, ugyanis a száraz talajban könnyedén kiszáradhatnak. A nőstények éppen ezért általában nyirkos helyeket választanak a peterakáshoz, például rendszeresen öntözött pázsitokat.

Mivel a lárvák a füvek gyökereivel is táplálkozhatnak, így a pázsit hamar foltossá válhat, különösen meleg időben, amikor a fű gyökerek hiányában képtelen elegendő nedvességet elraktározni. A fertőzött talajban általában egy vagy több lárvát is találsz, ha felásod.

Fontos, hogy minél hamarabb kiszúrd ezeket kertedben, ha szeretnéd megmenteni a pázsitodat. Ahogy tavasszal a talaj hőmérséklete egyre nő, a lárvák feljebb mozognak benne és 4-6 hétig táplálkoznak majd, mielőtt kibújnának. A következő oldalon elmondom, hogyan védekezhetsz ellenük eredményesen! 

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes

Még több cikk

2024-11-20

Így készül a grincsfa házilag: az év legkreatívabb karácsonyi ötlete

A grincsfa tökéletes választás, ha idén valami különleges és egyedi karácsonyi dekorációval szeretnéd feldobni otthonodat. A grincsfa készítés nem is nehéz!

2024-11-22

Balkon növények teleltetése: tippek a sikeres téli gondozáshoz

A balkon növények teleltetése egy egyszerű, mégis kulcsfontosságú lépés annak érdekében, hogy növényeid átvészeljék a hideg hónapokat. Nézzük meg hogyan!

2024-09-06

A kert csodaszere: a bio neem olaj természetesen véd a kártevők ellen

A neem olaj a kertészkedés titkos fegyvere: természetes, környezetbarát és könyörtelen a kártevőkkel, miközben megóvja a növényeidet és a hasznos rovarokat.

2024-11-13

Felkopaszodott mikulásvirág elleni tippek! Így előzd meg idén

A felkopaszodott mikulásvirág problémájával sokan találkoznak az ünnepek alatt és után. Mutatunk néhány hasznos tanácsot és tippet az elkerülése érdekében.

2024-11-23

Citromfa betegségek és kártevők: ezekre figyelj beltéren

A citromfa betegségek és kártevők nemcsak a növény egészségét, hanem a gyümölcstermést is veszélyeztethetik. Fedezd fel, hogyan védd meg kedvenc citrusodat.

2024-11-21

A legszebb fagytűrő évelő virágok: így gondozd őket télen

Ismerd meg a legszebb fagytűrő évelő virágokat, és tanuld meg, hogyan gondozd őket, hogy egész télen gyönyörködhess bennük! Varázsolj színt és életet kertedbe.

2024-11-21

Karácsonyi kaktusz szaporítása: így bővítsd a gyűjteményedet

A karácsonyi kaktusz szaporítása remek lehetőség arra, hogy bővítsd növénygyűjteményedet, vagy különleges, saját nevelésű ajándékkal lepd meg szeretteidet.

2024-11-23

A pálma teleltetése közben: Mire figyeljünk a tél folyamán?

A pálma teleltetése a hideg hónapok túléléséről szól. Fedezd fel a legfontosabb téli teendőket a pálmák kapcsán! Nézzük át mire érdemes figyelni a tél folyamán.

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

fajtakísérlet

a fajtaértékelés alapját képező tevékenység. Az összehasonlításra szánt fajtákat azonos... Tovább

csőzsilip

az árvízvédelmi töltésekbe torkolló csatornák elzárására, ill. a csatorna vizének... Tovább

Tovább a lexikonra
Állatok dísznövény Érdekességek Házi kert kert Növényvédelem permetezés