Vannak olyan zöldségek, virágok, gyógy-, és fűszernövények, amelyeknek a magját már januárban el kell vetni a siker érdekében, nézzük, melyek ezek!
Bazsalikom
Palántafölddel töltött palántázópoharakba vessük a bazsalikom magjait ritkásan és biztosítsunk számára 18-25 Celsius fokos hőmérsékletet, a csírázás 14-21 napig tart.
Dália
Palántázótálca rekeszeibe érdemes vetnünk a dália magjait – használjuk kilenc rész palántaföldet és egy rész vermikulitot. A csírázáshoz 19-22 Celsius fokot kell biztosítani, összesen 10-20 napra van szükségünk.
Szarkaláb
Tíz százalék vermikulitot adjunk a palántaföldhöz és vessük a szarkaláb magjait ritkásan palántázótálcában. Három hétig hűtőben kell tartanunk, ezután biztosítsuk számára 18-20 Celsius fokos hőmérsékletet, így 15-28 nap között megy végbe a csírázás.
Muskátli
Ritkásan, kis palántázó poharakba kell vetni a muskátli magjait, amiket utána vékonyan be kell takarni – használjunk agyaggranulátummal kevert palántaföldet. A csírázáshoz 23-25 Celsius fok szükséges, így 5-10 nap alatt megy végbe a csírázás.
Chili paprika
2-3 szem magot kell vetnünk egy kisebb palántázóedénybe – az ültetőkeverék palántaföldből és tíz százalék homokból álljon. A csírázáshoz biztosítsunk 22-26 Celsius fokot, így 4-10 napra lesz szükségünk.
Begónia
Palántafölddel megtöltött palántázópoharakba vessük a begónia magjait, biztosítsuk számára 20-23 fokot. Legyünk türelemmel, mert a csírázás lassú, 30-60 napot vesz igénybe, közben mindvégig szükséges az elegendő fény.
Petúnia
Tíz százalék vermikulittal kevert palántaföldet kell használnunk, a tetejükre vessük el ritkásan a magokat, majd vékonyan fedjük be vermikulittal. Biztosítsunk számára 24-27 Celsius fokos hőmérsékletet és elegendő fényt, így 10-14 napra lesz szükség a csírázáshoz.
Díszcsalán
Ritkásan vessük palántázópoharakba, ehhez palántaföldet és tíz százalék vermikulitot használjunk. Biztosítsunk számára 20-25 Celsius fokos hőmérsékletet, 15-20 napra lesz szükségünk a csírázáshoz.
Fontos megjegyeznem, hogy a januári magvetéshez elengedhetetlen a türelem, ugyanis beltérben rosszabbak a fényviszonyok, és a hőmérsékletet is nehezebb belőni.
Hans Braxmeier képe a Pixabay -en.