Tudj meg mindent az ivartalanításról te is, érdemes elolvasni cikkünket, nagyon sok tanácsot írtunk össze nektek.

Ivartalanítás felelősen

Sebestyén Adrienn
hirdetes

Szükséges-e kitenni kedvencünket egy ilyen műtétnek és ha igen, mikor? Ebben adunk most segítséget.
A felelős állattartás egyik alappillére, hogy gondoskodnunk kell kedvencünk „nemi életéről”. Azon felül, hogy szeretgetjük, etetjük és elhalmozzuk minden féle cukisággal, bizony felelősek vagyon a szaporodásáért is. Már a Kisherceg is tudta, hogy felelős vagy érte, ha megszelídítetted.

Minden, amit az ivartalanításról tudni érdemes, olvasd el te is cikkünket, megéri.

A média csordultig van kedves kisállatokkal a reklámokban, hétvégi filmekben és a közösségi oldalak hasábjain is, így abszolút aktuális téma most is és húsvétkor, gyereknapon egyaránt, amikor minden szülő és gyerek meg van őrülve, hogy neki kiskutya, kiscica, kis nyuszi kell.
Főleg azok mernek háziállatot vállalni, akik kertes házban élnek, bár én nem pártolom, hogy nagyobb testű kutyát bezárva tartsunk. Szabadon elvan a kutya, gondoljuk. Ám ez a tavasz beköszöntével sajnos megváltozik. A kutya/macska elkezd az ösztöneire hallgatni: elkóborol, napokig nem jön haza, megjelöli a területét, nyervog éjjelente. Bármennyire is családtag, az állat, az ösztönlény, nem tudjuk ezt belőle kinevelni.
Imádjuk kedvencünket, gyermekként, családtagként bánunk vele. Elhalmozzunk mindenféle cukisággal, játékkal, ruhával, finomságokkal. Ne legyünk felelőtlenek, ha a nemi életéről van szó.

A következő oldalon megosztjuk veletek a tévhiteket.

Minden, amit az ivartalanításról tudni érdemes, olvasd el te is cikkünket, megéri.

1. A nősténynek egyszer meg kell ellenie. Semmiféle gyakorlati tapasztalat ezt nem támasztja alá. Fontos tudnivaló, hogy a már vemhes állatot is lehet ivartalanítani!
2. Az első tüzelést meg kell várni. Ez ugyan sokak szerint valóban kívánatos lenne, ám nem kell ragaszkodjunk hozzá. Ráadásul a statisztikák azt mutatják, hogy az ivarérés előtt ivartalanított kutyák élettartama 1-3 évvel megnő (macskáknál ez 4-5 év).
3. Drága a műtét. Egyszeri kiadás, míg csupán egyetlen alom felnevelése a gazdához jutásig máris nagyobb költséggel jár... Nem beszélve a párzási időszakban elcsavargó állatok kezeltetésének költségéről, ha baleset érné őket vagy az egymással való verekedés során megsérülnének.
4. Sokszor halljuk, hogy elhízik a kutya a műtét után. Ha előfordul, nem a műtét egyenes következménye: a gazdik ilyenkor valami rosszul értelmezett sajnálatból többet nassoltatják kedvencüket, és ez vezet a súlygyarapodáshoz.
5. Az ivartalanítástól megváltozik az állat természete. Az ivarérett kutya alaptulajdonságai nem változnak meg a műtétet követően. Ha ivaréretté válás előtt sor kerül a műtétre, pozitív változásokra számíthatunk: csökken az állat csavargási kedve is, ezáltal kisebb a kockázata, hogy közlekedési baleset áldozatává váljon. Az állat agresszióra való hajlama is kisebb mértékűvé válik.

hirdetes
6. Az ivartalanítás természetellenes, az állat csonkítása. A 3. évezredben, a táplálékkiegészítők tömeges használatakor enyhén szólva is furcsa bármiféle természetességet emlegetni….
7. Vigyázunk majd rá a tüzelési időszakban! Sajnos ezt kétlem.. A párzási időszakban olyan erős a kutyákban a szaporodási ösztön, hogy bármire képesek!
8. A kölyköknek jó helyük lesz, hiszen már kettőre van is jelentkező. Igen. Egyre, kettőre... De mi van a többi 5-6 kiskutyával, aki egy ellés alkalmával születik? Ha minden kiskutyánakvan biztos helye, akkor hogyan lehetséges, hogy a menhelyek, gyepmesteri telepek mégis tele vannak és naponta altatják el a feleslegessé vált állatokat?

Az az igazság, hogy az ellenérzet mögött megbúvik egy ki nem mondott, de létező idegenkedés. De Uraim, ne aggódjanak, az Önök férfiasságát egyáltalán nem befolyásolja kedvencük ivartalanítása!
Ivartalanítani elsősorban azért szükséges, hogy - akaratunkon kívül se - gyarapítsuk a menhelyeken, sintértelepeken sínylődő vagy az utcán kóborló kutyák számát! Az állat az ivartalanítás után nem érzi magát csökkent értékűnek - a kan sem! -, nem fosztjuk meg semmiféle örömtől - ugyanis sem a párosodáshoz, sem az anyasághoz nem fűződnek érzelmek, számukra fizikailag is inkább fájdalmas élmények ezek.

A következő oldalon összefoglaltuk az ivartalanítás előnyeit, olvasd el te is.

Minden, amit az ivartalanításról tudni érdemes, olvasd el te is cikkünket, megéri.

Az ivartalanításnak komoly egészségügyi előnyei is vannak. Így például elkerülhető egy a ritkán ellő kutyáknál gyakran előforduló életveszélyes betegség, a gennyméh kialakulása, de jelentősen csökken az ugyancsak gyakori emlőtumor valószínűsége is. Ugyanígy szukáknál a petefészektüsző, vagy kanoknál rejtett here illetve heredaganat miatt kialakuló szőrhullás. Ugyancsak megelőzi kanoknál a prosztata megnagyobbodást és az ebből következő bakteriális fertőzéseket, daganatot.
Csökken a kóborlási vágy, a szexuális agresszivitás. Csökken a balesetből, verekedésből származó sérülések veszélye, a fertőző betegségekben való megbetegedések esélye. Megszűnhet a rosszindulatú emlő-, méh-, petefészek-, illetve here-, mellékhere- és prosztata daganatok kialakulásának veszélye. Elmaradnak az ivarzással járó kellemetlenségek (vérzés, elszökés, idegen kutyák), vagyis az ivartalanított kedvencek tartása kevesebb problémát okoz a családnak. Megszűnnek a felfokozott izgalmi tünetek, viselkedési kellemetlenségek (vizelettel történő jelölgetések, nyüszítés, nyávogás, párzó mozgások a vendégek lábán stb.).
Nagy állatvédő lévén azért is szoktuk saját állatainkat is mielőbb elvinni ilyen műtétre, mert nem szeretnénk nem várt szaporulattal gyarapítani a menhelyek amúgy is nagy létszámú bentlakóinak számát. A menhelyek így is erőn felül teljesítenek. Inkább kihozni, örökbe fogadni kell az állatokat és nem tovább gyarapítani a kóborlók számát.
Az ivartalanítás rutin műtét, teljes érzéstelenítésben, altatásban, steril körülmények között történik. Fiatal korban, egészséges állatban az altatásnak nem nagyobb a kockázata, mint egy védőoltásnak. A legújabb tapasztalatok szerint a műtét még több előnnyel jár, ha minél fiatalabban, akár kölyök korban, ivarérés előtt végzik el.
A műtét után egy-két nappal kedvencünk már ugyanolyan étvággyal eszik és boldogan ugrál, mint annak előtte. Így bátran ajánlom, hogy keressük fel állatorvosunkat és szánjuk rá magunkat a dologra, kedvencünk hosszú életét szem előtt tartva.

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes

Még több cikk

2024-11-05

A liba gondozása és tolltépése: régen mindennapos volt, ma már tiltják

A liba gondozása eltér a többi baromfiétól. A libák tolltépése egykor mindennapos gyakorlat volt, ám ma már tiltják. Ismerkedjünk meg a libatartással.

2024-10-14

Bio sertéstartás és GMO mentes hús: a természetes sertéshús titka

A bio sertéstartás segítségével biztosítható a GMO-mentes hús, amely a természetes sertéshús titka és egyben a fenntartható, egészséges állattenyésztés kulcsa.

2024-09-13

Régi, jól bevált házi praktikák és trükkök a baromfik egészségéért!

A háztáji baromfitartás régi hagyományokkal és jól bevált praktikákkal rendelkezik. Bemutatunk néhány házi praktikát, amik a baromfik egészségét szolgálják.

2024-02-13

Csirkék, tyúkok nagy kedvence ez a csodálatos virág – Ültess kerti sarkantyúkát!

A kerti sarkantyúka egy csodaszép növény, ami feldobaja a kerteket, na meg a csirkeólakat. Mutatjuk hogyan ültesd el, és etesd vele a csirkéket, tyúkokat.

2024-10-16

A tejtermékek lehetséges egészségügyi kockázatai

Igyunk tejet vagy ne? Egészséges a tej vagy nem? Szívbetegség, rák, csontok egészsége. Sok ellentmondó információt kapunk, de most tiszta vizet öntünk a pohárba

2024-08-07

Öko, bio, organikus…mi ez? Most utánajártunk a rejtélynek!

Az organikus/bio/ökológiai gazdálkodás lényege, hogy óvja a talaj termékenységét, előtérbe helyezve a növények, állatok és a talaj természetes egyensúlyát.

2024-03-18

Sokan nem tudják: Ezek a tavaszi virágok mérgezőek a kutyákra

Kutyatartóként nagyon óvatosnak kell lennünk, mert elég egyetlen óvatlan pillanat, és meg is van a baj. Több olyan tavaszi virág van, ami mérgező a kutyákra.

2024-04-23

Az ókori argentinok háziállatként tarthatták a rókákat

Eddig nem is sejtett felfedezést tettek kutatók a rókával kapcsolatban. Az ősi argentinok háziállatként tarthatták a rókát? Bizonyíték is van!

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

trágyaszerek

Mindazok a szerves v. ásványi, ill. szintetikus anyagok,amelyek a növények számára tápanyagot... Tovább

vízmosás

A víz által okjozott erózió, a gyors lefolyású, lezúduló, ált. csapadékból származó... Tovább

Tovább a lexikonra
Állatok Állatorvos Állattenyésztés