Az inkagumó gondozása
Trágyázás
Az inkagumónak sok káliumra van szüksége, ezért győződj meg róla, hogy magas káliumtartalmú szerves trágyával „etesd”, havonta egy alkalommal. Ne használj magas nitrogéntartalmú készítményeket, különben növényeid a levélnövesztésre koncentrálnak majd a gumók helyett.
Öntözés
Az inkagumó rengeteg vizet tárol el gumóiban, de még így is szeret nyirkos talajban éldegélni. Ne hagyd, hogy a föld kiszáradjon körülötte – legyen mindig nyirkos, de sosem átázott. Heti egy mély öntözés elég neki, de forróbb időben heti kétszer is szüksége lehet rá.
Társültetés
Az inkagumó jó társa a retek, a tarlórépa, a bab, a cékla, a borsó, a spenót, a zöldbab és a cukkini.
Az inkagumó kártevői, betegségei és egyéb problémái
Az egészséges, jól gondozott inkagumó viszonylag ellenálló növény, de még így is megtámadhatják bizonyos kártevők és betegségek.
A házatlan, vagy meztelencsigák előszeretettel rágják le az inkagumók fiatal, zsenge leveleit. Az idősebb palántákat már általában békén hagyják. Itt bővebben is olvashatsz róla, hogy hogyan szabadulj meg tőlük.
Pelochrista womanana
Ezek az ezüstös színű molyok az inkagumó leveleire rakják le petéiket, amelyekből kikelve a lárvák beleássák magukat a növény szárába, és egészen a gyökereik eljutnak. Feromoncsapdákkal érdemes védekezni ellenük, de ha ez nem segít, akkor bevethetsz egy adag Bacillus thuringiensist is.
Uborka mozaikvírus
Ha inkagumód levelein azt veszed észre, hogy sárgulnak és eltorzulnak, akkor esélyes, hogy uborka mozaikvírussal van dolgod. Ez a betegség lelassítja a növények növekedését és termésüket is gyéríti. Sajnos nincs rá gyógymód, ezért a fertőzött növényeket azonnal el kell távolítani a kertből, hogy ne fertőzhessen tovább. Az uborka mozaikvírusát a levéltetvek terjesztik, ezért érdemes védekezni ellenük kertedben. Ha fertőzött levéltetvek kerülnek növényeidre, akkor már túl késő, ezért fontos a megelőzés.
Sárgulás
A sárgulást egy fitoplazma is okozhatja, amitől a növény elsatnyul, virágai pedig kicsik és torzak lesznek. Ha biztos vagy benne, hogy ez okozza a problémát akkor azonnal el kell távolítanod a beteg palántákat kertedből, gyógyítani ugyanis nem lehet. Szerencsére a beteg palánták komposztálhatók, mert a sárgulásért felelős fitoplazma nem képes életben maradni ép gazdatest nélkül.