A talaj kimerül, ha nem trágyázza meg.
A talaj gyorsan kimerül, ha nem történik rendszeres tápanyagpótlás. Ha folyamatosan tápanyagokat vonsz el a talajból, a talaj ökológiája végül összeomlik.
A növények fejlődését és érését is lelassítja az alacsony talaj nitrogénszint. Ez különösen igaz az édesburgonyára, ahol a nyári napok megfelelő száma éppen elegendő az optimális gyökérnövekedéshez.
margin:0cm 0cm 8pt">Kerti zöldségeink nagyra, dúsra és tápanyagban gazdagra nőnek, ha megfelelő műtrágyát használunk. Ellenállóbbak lesznek a betegségekkel és kártevőkkel szemben, időben beérnek, és egyszerűbb lesz a tárolásuk.
margin:0cm 0cm 8pt">
Trágyázás a biogazdálkodásban
margin:0cm 0cm 8pt">
A tápanyag-gazdálkodás a biogazdálkodásban ugyanolyan kritikus jelentőségű, mint bármely más termelési módban. A környezetet semmilyen módon nem befolyásolja, de a felhasznált műtrágyákat gondosan kell megválasztani, és erre szigorú irányelvek vonatkoznak. A biogazdálkodásban, akárcsak a természetben, a hangsúly a tápanyagkörforgásra és ennek következtében a talajélet természetes ökoszisztémájának megőrzésére helyeződik. Ennek következtében csak gondosan kezelt és előállított természetes műtrágyákat lehet alkalmazni. Ennek eredményeként a megfelelő trágyázás a hosszú távú fenntarthatóság kritikus eszköze.
Ezekre a többi elemre is érdemes odafigyelni.
A talaj szerkezete
Mivel a tápanyagok áramlása a talajban elválaszthatatlanul összefügg a víz áramlásával, minél tömörebb a talaj, annál jobban tartja a vizet és a tápanyagokat. Következésképpen minél lazább a talaj, annál egyszerűbb mindkettőnek elszöknie. Természetesen az édesburgonyának és más gyökérzöldségeknek a spektrum mindkét végén vannak előnyei és hátrányai.
Ha a talaj túlságosan tömör, a homok segíthet fellazítani, ha pedig túl laza, a tőzeg vagy a kókuszrost segíthet javítani rajta.