Hogyan vonzd kertedbe a vörösbegyet

A vörösbegy nem túl vad madár. Természetéből adódóan kapzsi és magabiztos, bátran megkörnyékezi azokat a kerteket, amelyek mi legjobban egy asztalhoz hasonlítanánk, melyeken morzsákat hagytak. Viszont, hogy kertedbe csábítsd, annak több számára kedvező kikötésnek kell megfelelnie. Ezek közül mutatnék be 5 darabot.

Vörösbegy

Miért érdemes kertedbe csábítani ezt a madarat?


A vörösbegy egy pici madárka, ami a légykapófélék családjába tartozik. 12-14 cm, és körülbelül 20 gramm súlyú. Nevét a vöröses tollazatáról kapta, mely a mellén és a nyakán helyezkedik el. Nem veti meg a piros gyümölcsöket, ugyanakkor nem fogja kienni kertedet, ugyanis elsősorban rovarevő. Emiatt értékes barátja a kertészeknek, hiszen elfogyasztja a kártékony élősködőket. Tápláléka például a meztelen csiga, csiga, hangya, hernyó, százlábú, pók, különböző tetvek, valamint férgek és bogarak lárvái.

1.    Rakj ki neki egy etetőt


Ha talál egy kis élelmet a kertedben, a vörösbegy jó barátoddá válhat. Tálaláshoz, ha tudsz, válassz egy magasabb etetőt, ami például egy oszlophoz van erősítve.  A madár könnyebben hozzáfér egy etetőhöz, ami emelvényszerű, mégis lapos felülete van.

 

 

Néhány tanács az elhelyezéshez:


-    Egy elhagyatottabb, kevésbé forgalmas részén legyen a kertednek.
-    Legyen legalább 1,5 magas.
-    Legyen a közelében egy fa vagy egy cserje, hogy elbújhasson, rejtekhelyéről képes legyen felmérni környezetét.
-    Időjárástól védett helyen legyen – főleg esőtől és széltől.
-    Legyen nyitott területen, hogy veszély esetén el tudjon menekülni.


Tipp: A vörösbegyek általában földről táplálkoznak, ennek következtében, ha nincs macskád, ami veszélyeztetné, akkor az ételt leteheted közvetlenül a teraszodra, vagy a pázsitodra is.

2.    Élelmiszer biztosítása a vörösbegy számára


Élelem hiányában nagyon sok fiatal vörösbegy pusztul el a tél beköszöntével, majdnem 70%-uk még három éves koruk előtt (holott az átlagos élettartamuk 15 év). Ezért kell egy kis támogatást nyújtanunk nekik e hideg időszakban – étel formájában. Ez az időszak általában november végétól a tavasz megérkezéséig húzódik, ilyenkor a tápanyagforrásaik megszűnnek. Viszont nem ajánlatos a nyár folyamán is etetni, ugyanis nagyrészt rovarevők. Csak a fiókák azok, akiket zsákmánnyal etetnek, így hozzá juttatva őket a növekedésükhöz szükséges fehérjékhez, de nekik is ugyanakkor meg kell tanulniuk saját maguknak szerezni a táplálékukat a későbbiekben, hogy képesek legyenek a túlélésre. Télen viszont madaraink a növények felé fordulnak. 

Ezekkel etetheted őket:


-    fűcsomók, ugyanis abból megkaphatják a kellő zsírokat és szénhidrátokat, amik kellenek az időjárás átvészeléséhez
-    számukra készített madáreleség, amit a boltokban magkeverék formájában árulnak (ezekben találhatók kis magvak, szárított gyümölcsök, rovarok, illetve lisztkukac)
-    magvak, melyet a madarak szeretnek, mint például a napraforgó mag, esetleg mák. Felajánlhatsz nekik dióbelet is, mogyorót, zabpelyhet, kesudiót. A fontos, hogy ne legyenek sózottak. Figyelj oda, hogy ezek hámozatlanul kerüljenek eléjük, ugyanis a madár nem fogja tudni őket kibontani.


Ugyanakkor, ne felejts el nekik vizet sem kirakni, mint nyáron, úgy télen is. Sok madár szeret a földről inni. Ebben az esetben, az itatót helyezd egy cserje közelébe, vagy falhoz, hogy veszély esetén a madár el tudjon menekülni.