Minden, ami tudni érdemes a téli öntözésről

Minden, amit a téli locsolásról tudnod kell

TK, NA
hirdetes

Amennyiben jó idő van, növényeink locsolása már napi szokássá válik, hiszen minden növény életéhez szükséges egy megfelelő vízmennyiség. Télen viszont, azt gondoljuk az öntözés felesleges, hiszen növényeink úgyis „alszanak”. De tényleg ez a helyzet?

Így locsold növényeid télen

A kertünk locsolása télen


Télen nem jellemző a locsolás. A gyakori csapadék ebben az évszakban általában elegendő növényeink számára, amennyiben megfelelően gondoskodtál kinti növényeid talajtakarásáról, mely korlátozza a párolgást, és a fagy talajba jutását. Emellett ugyanis, ha a növény egy kis extra mennyiségű folyadékhoz jut, az elősegítheti a gombás megbetegedéseket. Amennyiben viszont a csapadékmennyiség alacsony, kisérd figyelemmel növényeid, és szükség esetén öntözd meg fáidat, cserjéidet és évelőidet, melyeket ősszel, vagy előző tavasszal ültettél, amennyiben a nyár száraz volt, s ez nem kedvezett ahhoz, hogy rendesen begyökerezzenek. Emellett érdemes figyelned télálló zöldségeidre is, amiknek folytatod termesztését.


Viszont hanyagold az olyan növények locsolását, melyek ilyenkor „pihennek”, illetve nem szeretik a fagyosabb időszakot. Ezek általában a mediterrán területről származnak, egzotikusabbak, illetve a virághagymák. A hideg és a nedvesség kombinációja számukra végzetes lehet, nem úgy, mint a szárazabb hideg. 


Néhány jótanács kerted téli locsolásához


Öntözd növényeidet fagyidőn kívül, általában reggel, hogy legyen elegendő ideje a víznek felszívódni az éjszakai órákig. Ne áztasd el őket, de öntözze őket hosszasan, hogy a víz mélyen beszivárogjon a talajukba. 


Az erkélyünkön, vagy teraszunkon lévő cserepes növények locsolása

hirdetes


Ezek a növények érzékenyebbek a szárazságra, ugyanis nekik egy limitált földmennyiségük van, szükségük van a rendszeres locsolásra télen is, hiszen őket nem éri semmilyen csapadék, például a tető miatt. Csakúgy, mint kertben élő társaiknál, náluk is figyelj, ne ázzanak el, várd meg még a felső 2 – 3 cm föld kiszárad a két öntözés között.


Néhány tanács


-    Távolítsd el a virágalátéteket, viszont figyelj arra, hogy a cserép ne érintkezzen a talajjal – helyezd őket ékekre, ezzel is segítve a talaj kiszáradását, vízelvezetését. Talajtakarót is használhatsz, így megvédve a növények gyökereit a földfelszínen lévő fagytól. A nagyon kényes növényeknél a cserepekre helyezz fagyálló téli fóliát.


-    Alkalmazkodj növényeid vízigényeihez. A cserjék, illetve évelők folyamatosan veszíteni fognak egy bizonyos vízmennyiséget leveleiken keresztül, amennyiben az idő enyhébb. Ezt a veszteséget érdemes a lombhullató növényeknél gyakoribb öntözéssel kompenzálni.


-    Ilyenkor gyakoribb, hogy a növények nem a hideg, hanem a szomjúság végett pusztulnak el, ugyanis egy-két talajt nagyon nehéz a kiszáradás után felfrissíteni.  Locsolás közben ellenőrizze, hogy nem túl gyorsan halad-e át a víz a már túl száraz gyökerénél.


Szobanövényeink téli locsolása


A legtöbb szobanövényünk télen egy vegetatív állapotban „pihen”. Így hát érdemes csökkentenünk a locsolásuk gyakoriságát ősztől a tél végéig.


Ezen növények gondozása sokkal árnyaltabb mint gondolnánk, ugyanis változó igényeik vannak; egy virágzó-, vagy egy örökzöld növénynek nagyobb vízigénye van, mint a kaktuszféléknek. Ez megjelenik mind a cserép méretében, mind a helység hőmérséklete, talaj típusa, és annak szárazsága tekintetében is. Ami azt illeti, az ő esetükben viszont a levegő hajlamos kiszáradni. Ezt a nedvességmentes környezetet viszont irányíthatod, mérheted egy páratartalommérővel, majd növelheted párásítással, esetleg egy cserépalátéttel, vagy nedves agyaggolyókkal. 


Tanácsok az öntözéshez:


-    Várd meg még a talaj felső része kiszárad. Ezt úgy tudod letesztelni, ha megkapargatod.


-    Locsold lassan, hogy teljesen sikeresen felszívódjon, így hidratálva a gyökereket.


-    Öntse ki a felesleges folyadékot, ami majd 20 perc múltán fog a cserépalátétbe kiszivárogni.


-    Figyelj rá, hogy megfelelő hőmérsékletű vizet használj, hogy elkerült az ebből adódó hőstresszt a gyökereknek.


 

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes

Még több cikk

2024-12-05

Az ásás: a talajforgatás előnyei és hátrányai szakértői szemmel

Az ásás, más néven talajforgatás, egy régóta alkalmazott talajművelési technika, amelynek előnyeit és hátrányait szakértő segítségével vizsgáltuk meg.

2024-11-21

Karácsonyi kaktusz szaporítása: így bővítsd a gyűjteményedet

A karácsonyi kaktusz szaporítása remek lehetőség arra, hogy bővítsd növénygyűjteményedet, vagy különleges, saját nevelésű ajándékkal lepd meg szeretteidet.

2024-11-23

A földlabdás fenyőfa és kreatív, környezetbarát karácsonyfa megoldások

A földlabdás fenyőfa gyönyörű és ünnepi dísze lehet otthonodnak. Ismerj meg környezetbarát, fenntartható karácsonyfa ötleteket is, mint az alternatív fenyő.

2024-11-04

Gyógytea köhögésre: természetes segítség megfázás idején a kertből

Egy gyógytea köhögésre alkalmazva természetes segítséget nyújt megfázás idején, és sok esetben a kertben is megtalálható gyógynövényekből készíthető el.

2024-11-30

A karácsonyi kaktusz locsolása és 7 tipp a virágzás megőrzéséhez

A karácsonyi kaktusz locsolása az ünnepi szezon egyik legfontosabb gondozási feladata. Megmutatjuk hogyan csináld és tippekkel segítünk a virágzás megőrzésében.

2024-10-25

Agrárszakértő tanácsai a gyümölcsfa őszi metszéséhez – így vágj bele

A gyümölcsfa őszi metszése segít abban, hogy a fa erős, egészséges legyen. Az agráriumban tevékenykedő kertészeti szakember tanácsai révén garantált a siker.

2024-10-25

Gyümölcsfa ültetése ősszel? Szakértői tanácsok a sikeres ültetéshez

A gyümölcsfa ültetése ősszel is bátran kivitelezhető. Kertészeti szakember tanácsai alapján vesszük végig a gyümölcsfa ületés szakszerű lépéseit ősszel!

2024-12-01

Orchideabetegségek: Hogyan ismerd fel és mit tegyél ellenük?

Az orchidea betegségek megnehezíthetik a növény gondozását. Gyakorlati tanácsokkal segítünk az egészséges és gyönyörű növényekért. Olvasd el mit tehetsz!

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

kokcidiózis (coccidiosis)

a háziállatokban igen elterjedt spórás véglények, az állatfajok szerint eltérő... Tovább

endocitózis

az a jelenség, amikor élettani és kóros körülmények között az arra képes sejtek, a... Tovább

Tovább a lexikonra
kert Kertészet Növénytermesztés