A friss, zamatos gyümölcsök szerelmeseinek igazi kincs a kertben a folytontermő málna. De hogy igazi málna tengerben ússzunk, a növények metszéséhez is értő kezekre van szükség, főleg márciusban. Mutatom, hogyan metszd meg a málnádat márciusban.
A málnáról általában
A málna (Rubus idaeus) a rózsafélék családjába tartozó, évelő növény, melynek zamatos, illatos gyümölcsei kedveltek a konyhában és a desszertekben is. A málnabokrok 1-2 méter magasra is megnőhetnek, és kúszónövényként terjednek.
A málna fajtái:
• Nyártermő málna: Júniusban-júliusban érnek a gyümölcsei, melyeket egyszerre szüretelhetünk le.
• Őszi málna: Augusztustól októberig terem, és a termés fokozatosan érik.
• Folytontermő málna: Júniustól egészen az őszig szüretelhető, kisebb adagokban, de folyamatosan.
Ültetési tippek a málnához
Ősszel vagy kora tavasszal érdemes a folytontermő málnát ültetni. Őszi ültetésnél vágd vissza 10-15 centire a hajtásokat, tavasszal pedig 5-10 centit elég kurtítani rajtuk.
Márciusi málna metszés fortélyai
Márciusban vagy április elején szabadulj meg minden gyenge, beteges és sérült hajtástól, egészen a tövüknél. Válaszd ki a legerősebb és legígéretesebb vesszőket, amelyek a növény alapját fogják adni a következő évben. Ezeknek az átmérőjük kb. fél centi kell, hogy legyen; a föld felett 75-80 centiméteres magasságnál mérve.
Sövény, ami finomságot rejt
A folytontermő málna is szereti kiszívni a talajból a tápanyagot. Hogy ne egy kezelhetetlen bozót nőjön a kertünkben, érdemes a folytontermő málnát is egy 1-2 méter széles sövényben nevelni. Ami ezen a területen kívül nő, azt vágd vissza kaszával vagy ásóval.
Nézd meg a hajtások tetejét, és ha a tél megviselte őket, akkor vágd le az elhalt részeket egészen az egészséges szövetig. Ha a hajtások nem sérültek meg jelentősen, akkor elegendő lehet csak a felső negyedüket eltávolítani.
Ez a "visszafejtés" segít megelőzni, hogy a hajtások a termés súlya alatt meghajoljanak vagy eltörjenek.
Miért érdemes megmetszeni márciusban a málnát?
A metszéssel serkentjük a növény új hajtások növekedését. Ezek a fiatal hajtások fogják hozni a legtöbb termést a következő évben. Ha eltávolítjuk a régi, elhasználódott vesszőket, több hely jut az új hajtásoknak, így várhatóan több málnát szüretelhetsz majd.
Azt se felejtsük el, hogy ha kevesebb hajtásról kell gondoskodnia a növény, akkor több energiát tud fordítani a termés minőségére. Ennek eredményeként nagyobb, zamatosabb málnákat szüretelhetsz.
Még több tipp a dús terméshez:
• Trágyázd rendszeresen a málnát komposttal vagy szerves trágyával.
• Locsolj megfelelően, főleg szárazság idején.
• Takard le a talajt a tő körül mulccsal, hogy megtartsa a nedvességet és elnyomja a gyomokat.
• Véd a kártevőktől és betegségektől a növényeket.
Fontos tudnivalók:
• Éles metszőollót vagy kést használj a munkához.
• Vigyázz, hogy ne sértsed meg a növények fő szárát.
• Az eltávolított hajtásokat vidd ki a kertből, hogy ne terjedjenek tovább a betegségek.