A húsos som jelentősége
Korábban a házikertek gyakori növénye volt, de sajnos háttérbe szorult. Manapság a kertekben és a közparkokban főként díszcserjének ültetik, ez viszont nagy hiba, mivel a növény gyümölcsei nagyon értékesek, melyekből kiváló lekvár, dzsem, szörp, kompót, gyümölcsbor, de még pálinka is készíthető. C-vitamin tartalma 200 mg/100 g körül van, karotinban gazdag. Éretlen termését az olajbogyóhoz hasonlóan már az ókor óta szokás sós vagy ecetes vízben, köménymaggal eltenni, borecetben elrakva pedig kitűnően helyettesíti a kapribogyót.
A húsos som nevelése
Lassan indulnak fejlődésnek a fiatal növények, idősebb korára válik egyre bokrosabbá és terebélyesebbé, nem ritka, hogy megnő 6-7 méter magasságúra is, ami ráadásul akár száz évig is megél! A som ültetésére a tavasz, illetve az ősz a legjobb időszak.
Ültetéskor távolítsuk el a törött, sérült gyökérrészeket, és áztassuk be fél napra a gyökereket. Ássunk kétszer szélesebb ültető gödröt, mint a gyökerek, majd ültessük el a növényt ugyanolyan magasan, mint ahogy a faiskolában volt. Töltsük fel földdel, nyomkodjuk meg a talajt óvatosan, és öntözzük be.
A húsos som ápolása
Január és március között érdemes megritkítani az idősebb növényeket, ezáltal tudjuk kordában tartani a növekedését. Ahhoz, hogy bő termése legyen, fontos, hogy olyan helyre ültessük, ahol sok napfény éri, mivel félárnyékban termése kisebb, árnyékban pedig nem is terem. Ha sövénynek neveljük, akkor kora tavasszal vágjuk vissza a növényt erőteljesen.
A gyümölcsei szeptember közepétől érnek be, szedés után a somot 8-10 napig lehet tárolni, illetve felhasználni. A termés érése után gyönyörű őszi színeket ölt lombja, sárga, illetve vörös színben pompázik. Ráadásul kora tavasszal is megcsodálhatjuk, márciustól nyílnak színpompás, sárga virágai, melyek sok hasznos rovart csalogatnak a kertbe. Remélem meggyőztelek, és szerzel a kertedbe egy húsos somot, nem fogod megbánni, ebben száz százalékig biztos vagyok!