A húsos som bemutatása, a húsos som nevelése

Elfeledett csodagyümölcsünk – A húsos som

Szélesi Ferenc - Főkertész, ZH
hirdetes

Egy elfeledett gyümölcsöt mutatok most be nektek, ami pedig nem más, mint a húsos som. Bizony, ez a növény régen szinte minden kertben ott volt, mára viszont sajnos eltűnt, pedig nem kellene, elmondom, miért! 

Minden a húsos som termesztéséről

Röviden a húsos somról

A húsos som (Cornus mas) a somfélék családjába tartozó meseszép cserje, ami egész Európában, így természetesen a Kárpát-medencében is elterjedt. Ez a 3-7 méter magasra megnövő növény a lombosodást megelőzően nyíló sárga virágaival meseszép dísze lehet kertünknek, ráadásul kevesen tudják, de a húsos som a tavasz első hírnöke is. Gyümölcsei másfél, illetve három centiméter nagyságúak, hosszúkás szilvára emlékeztető, általában élénkpiros, savanykás, pikáns ízű. 

A húsos som érdekes nevei

A húsos som nevét mondhatjuk úgy is, hogy saját magáról kapta, németül ugyanis Kornelkirschének vagy Dirndl-nek hívják, melynek első része a latin cornus (szarv vagy szaru) szóból ered, ez a kemény fájára utal. Nevének második része a gyümölcs küllemére utal, mert messziről a cseresznyére emlékeztet, annyi a különbség, hogy eléggé ovális a som gyümölcse, míg a cseresznyéjéé kerekebb. Francia neve is latin eredetű, cornouiller male névvel jelölik, a termés angol elnevezése pedig hasonlít a némethez, Cornelian cherry. A legelterjedtebb jelölés viszont a legegyszerűbb is: cornel. 

hirdetes

A húsos som termőhelyei

Érdekesség, hogy a húsos som a középhegységek vadon élő növénye, leginkább erdőszéleken lehet vele találkozni, mivel kedveli a napos helyeket, árnyékban pedig egyáltalán nem terem. Több helyen is termesztik, például Romániában, Ausztriában, Lengyelországban, Bulgáriában és Szlovákiában, nálunk pedig őshonos, régi növénynek tartják számon, amit a helység-, és családnevek is igazolnak: Somló, Som, Somlyó, Somos. Magyarországon többek között a Gödöllői-dombság területén él. 

A húsos som fajtái

Magyarországi tájfajtái a Császlói, mely Szatmárban és a Nyírségben honos, és a Szadai, ami pedig a Gödöllő közelében található Szada községben honos. A szlovák Devin és Titus, az osztrák Jolico nagy gyümölcsű fajták, de közismert fajtája még a Reichtragende Selektion. Léteznek sárga gyümölcsű, és körte formájú gyümölcsöt termő változatai is, az utóbbi az Őszi tűz nevet kapta Schmidt Gábortól, a felfedezőjétől. Most pedig nézzük, mit kell tudnunk a húsos som termesztéséről, gondozásáról, a következő oldalon folytatom! 

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes

Még több cikk

2024-10-25

Gyümölcsfa ültetése ősszel? Szakértői tanácsok a sikeres ültetéshez

A gyümölcsfa ültetése ősszel is bátran kivitelezhető. Kertészeti szakember tanácsai alapján vesszük végig a gyümölcsfa ületés szakszerű lépéseit ősszel!

2024-10-25

Agrárszakértő tanácsai a gyümölcsfa őszi metszéséhez – így vágj bele

A gyümölcsfa őszi metszése segít abban, hogy a fa erős, egészséges legyen. Az agráriumban tevékenykedő kertészeti szakember tanácsai révén garantált a siker.

2024-11-13

Felkopaszodott mikulásvirág elleni tippek! Így előzd meg idén

A felkopaszodott mikulásvirág problémájával sokan találkoznak az ünnepek alatt és után. Mutatunk néhány hasznos tanácsot és tippet az elkerülése érdekében.

2024-11-04

Gyógytea köhögésre: természetes segítség megfázás idején a kertből

Egy gyógytea köhögésre alkalmazva természetes segítséget nyújt megfázás idején, és sok esetben a kertben is megtalálható gyógynövényekből készíthető el.

2024-11-21

Karácsonyi kaktusz szaporítása: így bővítsd a gyűjteményedet

A karácsonyi kaktusz szaporítása remek lehetőség arra, hogy bővítsd növénygyűjteményedet, vagy különleges, saját nevelésű ajándékkal lepd meg szeretteidet.

2024-10-21

Ne hagyd kezeletlenül a rozsdagomba fertőzést: tavasszal kiújulhat

A rozsdagomba gyakori kórokozó, amely narancssárga vagy fekete foltokat okozva károsíthatja a növényeket. Ne hagyd kezeletlenül, mert tavasszal kiújulhat.

2024-09-06

A kert csodaszere: a bio neem olaj természetesen véd a kártevők ellen

A neem olaj a kertészkedés titkos fegyvere: természetes, környezetbarát és könyörtelen a kártevőkkel, miközben megóvja a növényeidet és a hasznos rovarokat.

2024-09-06

5 ok, amiért NE irtsd ki a szürke madársóskát

A szürke madársóska nem csupán egy gyom! Fedezd fel, miért érdemes megtartani a kertben: méhek kedvence, fogyasztható, tyúkoknak tápláló és még sok más!

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

csávázógépek

termények gombás v. egyéb fertőzéstől való védelmére szolgáló stabil v. mobil gépek... Tovább

Orosházi Állat-és Természetvédõ Közhasznú Egyesület

Állatvédõ szervezet Védeni a védtelent! - Elsõdleges feladatunk az orosházi állatotthon... Tovább

Tovább a lexikonra
gyümölcs Nemesítés, biotechnológia Növénytermesztés Növényvédelem