A hóvirág az üde, vagy félszáraz, lombos erdőket, mediterrán és alhavasi cserjéseket, ritkábban a fenyveseket kedveli. Föld alatt található raktározó szervük az egy-két centiméter átmérőjű hagyma, melyből két hosszúkás levél hajt ki az ősz, vagy a tél végé, fajtától függően. Ebből a hagymából nő ki egy virágzó szár, amely egy virágot hoz, ennek jellegzetessége a három nagy, hófehér külső lepel és a szintén három kisméretű, belső lepel, melyek zöld foltokat vagy rajzolatokat viselnek.
A nagy hóvirágállományban gyakran fordulnak elő az adott faj altípusától eltérő példányok, a virág felépítésében többféle változat is kialakulhat, például lehet kétszárú, kétvirágú, de a virág színében és rajzolatában is kialakulhatnak eltérések, a zöld virágrészek lehetnek például sárgák, a fehér leplek pedig foltosak vagy cirmosak.
A hóvirág termesztéséről
A hóvirág nagyon szereti a jó vízelvezető képességű talajt, érdemes komposzttal vagy szerves tápanyaggal kicsit gazdagítani az ültető közeget. Fontos, hogy napos helyre ültessük el a hagymákat, 15-20 centiméteres mélységbe. Egy gödörbe kerüljön több hóvirághagyma, ugyanakkor ültethetjük egy vonalba is őket, én jobban szeretem, ha természetes formákban fejlődnek. Ültetés után takarjuk be földdel a hagymákat, óvatosan tömörítsük a talajt, és locsoljuk be.
A hóvirág gondozása
A hóvirág nevelése egyszerű, szinte nem is igényel odafigyelést. Ha jó helyre ültettük, és megfelelő talajt biztosítottunk számára, akkor minden tél végé számíthatunk meseszép virágaira. Ültetés után pár hétig még érdemes öntöznünk, utána már egyáltalán nem. Virágzás után hagyjuk elszáradni a leveleket, így könnyebben regenerálódnak, fejlődnek a hagymák.
Nagyon jó tulajdonsága a hóvirágnak, hogy gyorsan szaporodik, ezért három-négyévente érdemes felszednünk a hagymákat a levelek megsárgulása után, és szétültetnünk azokat. Ősszel takarhatjuk a területet falevelekkel, ezek téli védelmet nyújtanak a hagymáknak, és még értékes tápanyagforrást is biztosítanak a hóvirágok számára, így tápoldatoznunk sem kell tavasszal. A következő oldalon bemutatom a Magyarországon megtalálható négy hóvirágfajt!