Adj tápot ezeknek a növényeknek, amikor szükségük van rá, és jutalmul egy életerős, dús és ragyogó hortenzia bokrot kapsz majd.
Mikor kell tápot adni a hortenziának?
Aki először szeretne hortenziát nevelni, annak biztosan megfordul a gondozásával kapcsolatban néhány kérdés. Egyik olvasónk a következő kérdéssel fordult hozzánk a hortenzia tápoldatozásával és műtrágyázásával kapcsolatban.
K: Nemrég vettem néhány hortenziát a kertembe. Az egyik a teraszon lévő nagy virágládába való, a többit pedig egy szegélybe ültetném, ahol remélem, hogy nagy, mutatós cserjékké nőnek, amelyek elrejtik a kerítést. Korábban nem volt ilyen növényem, és nem vagyok biztos abban, hogy szükséges-e műtrágyázni a fejlődésük érdekében. Ha igen, hogyan tegyem, és mikor a legalkalmasabb?
V: A hortenzia egy gyönyörű növény, amely hatalmas, mutatós virágzása miatt népszerű egész nyáron. Viszonylag könnyen gondozható is, ha a talajuk nedves, de jó vízelvezető.
A legtöbb növényhez hasonlóan érdemes lehet műtrágyázni, mivel ez elősegítheti a növekedést. Ez különösen igaz a cserépben lévő hortenzia esetében, és ha a szegélyben a talaj könnyű és nem túl tápanyagsűrű.
HOGYAN KELL MŰTRÁGYÁZNI A HORTENZIÁT
Ami azt illeti, hogy milyen jól fognak növekedni, ezek a növények nem kényeskednek talajuk pH-értékével kapcsolatban (bár ez befolyásolja a virágok színét – a savas talajtól kék, míg a lúgos talajtól rózsaszínűvé válnak). A talajnak azonban termékenynek, jól tápláltnak és lassan kell kiszáradnia. Hasznos lehet, ha sok szerves anyagot, például házi komposztot ásunk a talajba, mielőtt hortenziát ültetnénk a szegélybe.
Cserépbe ültetéskor használjunk nagy vályogtartalmú komposztot. Mindazonáltal még a legjobb többcélú komposztok is csak négy-hat hetes növekedéshez elegendő tápanyagot tartalmaznak, és ha ez kimerült, a növényeknek kiegészítő takarmányozásra lesz szükségük, akár folyadékkal, akár szabályozott hatóanyag-leadású műtrágyával történő fejtrágyázással. A szegényes talajú szegélyeken vagy a sok csapadékot befogadó kertekben lévő növények számára is előnyös lehet a hozzáadott takarmány. Ez különösen akkor fordul elő, ha stressz jeleit mutatják, például sárgulnak a levelek.
Ezekhez a növényekhez az általános célú műtrágya a legjobb. Kerüljük a magas nitrogéntartalmú műtrágyákat, mert ez inkább a levelek növekedését, mint a virágok növekedését ösztönözheti. Alkalmazása után alaposan locsoljuk meg a területet, különösen, ha granulátumot használtunk.
Az őszi talajtakarás szintén hasznos a hortenzia számára, különösen, ha homokos talajon termesztjük őket. Segít megőrizni a gyökerek nedvességét, és némi védelmet nyújt a téli időjárás ellen. Használjunk szerves talajtakarót, például házi komposztot vagy kéregzúzalékot, amelyek tápanyagokkal gazdagítják a talajt, ahogy fokozatosan lebomlik.
MIKOR KELL MŰTRÁGYÁZNI A HORTENZIÁT?
A tavasz, amikor a talaj hőmérséklete emelkedik, jó alkalom a hortenzia trágyázásának megkezdésére.
A gyorsan felszabaduló műtrágyákat általában havonta lehet kijuttatni tavasztól kezdve – egészen addig, amíg a hortenzia virágzása véget nem ér. Ha lassan felszabaduló műtrágyát használsz, általában évente kétszer kell alkalmazni – egyszer tavasszal, majd nyáron.
Mindazonáltal mindig ellenőrizzük a címkén a műtrágyázási utasításokat, mivel ezek termékenként eltérőek lehetnek. Nem szabad túlzásba vinni, mivel a túltrágyázás kevesebb virágbimbóhoz vezethet. Ezenkívül a növényeket sebezhetőbbé teheti a fagykárokkal szemben.