Nagyon sokan félnek a növények szaporításától, pedig a legtöbb esetben eszméletlenül könnyű dolgunk van. Nincs ez másképpen a hortenzia esetében sem, gyökereztetése ugyanis gyerekjáték. Mivel ez egy közkedvelt növény, így elmondom nektek lépésről lépésre szaporításának módját!
Pár szó a hortenziáról
Az 1800-as években jelent meg először Európában ez a csodálatos növény, egyenesen Japánból érkezett hozzánk. Érdekesség, hogy Japánban akkor már évszázadok óta kedvelt növényként tartották számon. Az 1800-as években Nyugat-Európa több országában is megkezdték a termesztését, mára pedig rengeteg, különféle virágú és változatos növekedésű változatát nemesítették ki.
A hortenzia egy nagyon dekoratív, lombhullató virágos növény, méretét tekintve az alacsony, bokros növekedésű fajtáktól kezdve a több méter magas, fára emlékeztető fajtákig igen széles választékban megtalálható. Sok kis virága félgömb alakú virágzattá áll össze, eszméletlenül szép, vonzza a tekintetet, nem csoda, hogy nagyon hamar közkedveltté vált egész Európában.
Virágai között gyakran vannak meddő virágok is, illetve magnagyobbodott, sziromszerű csészelevelek is. Sajnos a kertészeti, bujtatva vagy dugványról szaporított változatok gyakran csak meddő virágokat hoznak. Éppen ezért érdemes saját magunknak megpróbálkozni a szaporításával, szerencsére létezik egy nagyon egyszerű mód arra, hogy több mesés növény varázsoljunk egy virágból, nézzük is, mit kell tennünk!
A hortenzia gyökereztetése
Mint azt az előbb említettem, több módszer is létezik arra, hogy szaporítsuk a hortenziát, mi viszont most azt mutatjuk be nektek, ami a legelterjedtebb Nyugat-Európában és a legegyszerűbb is egyben! A művelethez szükségünk lesz egy kifejlett, lehetőség szerint több éves anyanövényre, remélem, hogy mindenkinek van. Nézzük, mit kell tennünk vele!
Töltsünk meg egy virágcserepet jó minőségű virágfölddel, majd a több éves anyanövényen keressünk egy olyan ágat, amin nincs virág vagy virágrügy, és lehetőleg alul helyezkedik el. Ha megtaláltuk a megfelelő ágat, akkor az egyik levélpárt törtjük le róla, majd ott, ahol a levelek voltak, az ágat hajlítsuk bele a cserépben lévő virágföldbe úgy, hogy az teljesen befedje. Közben nagyon vigyázzunk arra, hogy az ág le ne törjön az anyanövényről! Ezután gondoskodnunk kell arról, hogy a virágföldben maradjon, ezért tegyünk rá egy darab követ, vagy egy nagyobb kavicsot nehezéknek.
Kész is vagyunk, nincs más dolgunk, mint rendszeresen öntözni a cserépbe dugott ágat, nagyjából 2-3 hónapig. Ez az idő elegendő arra, hogy gyökeret eresszen, mégpedig onnan, ahol a letört levélpár korábban elhelyezkedett. Ha letelt a 2-3 hónap (inkább 3), akkor gyökeres növényt biztonságosan leválaszthatjuk az anyanövényről, használjunk egy tiszta, éles metszőollót. Neveljük tovább az új növényt cserépben, de akár ki is ültethetjük a kertbe, az anyanövénytől kellő távolságra. Ezután már mindent úgy kell folytatni, mint az anyanövény esetében, nevelhetjük az új hortenziát is önálló növényként!