Március vége felé járva hajlamosak vagyunk elfelejteni, hogy a tavasz nem egyenlő a tél végleges befejeztével. A nappalok melegek és napsütésesek, de az éjszakák és a hajnalok még mindig tartogathatnak meglepetéseket, mint a fagyok. Ezek a késői fagyok komoly károkat okozhatnak a gyümölcsfákban, ha nem figyelünk oda.
Levelek és rügyek állapota
Az egyik legnyilvánvalóbb jel, ami fagykárra utal, a fa leveleinek és rügyeinek állapota. Ha a levelek megfeketedtek, barnásak lettek, vagy éppen fonnyadtak, az a fának a hideggel szembeni küzdelmét jelzi. A fagykár által érintett levelek elveszítik élettartó képességüket, nem képesek fotoszintetizálni, ami a fa egészségére és növekedési képességére nézve komoly problémát jelent. Hasonlóképpen, ha a rügyek elfeketednek vagy károsodnak, az arra utal, hogy a fa nem fog virágozni vagy termést hozni az adott évben.
A kéreg hőmérséklete
Egy kevésbé közismert módszer a fagykár felismerésére a fa kérgének megérintése. Ha a kéreg hidegebbnek tűnik a környező levegőnél, az jelzi, hogy a fa nem képes megfelelően szabályozni a hőmérsékletét, ami fagykárra utalhat. Ez különösen a napos, de hideg reggeleken lehet észrevehető, amikor a levegő már melegszik, de a fa még mindig a hideg éjszakai hőmérséklet hatását szenvedi.
A kéregbe vágás
Ha további bizonyítékot szeretnénk a fagykár meglétére, végezhetünk egy egyszerű vizsgálatot a kéreg alatti szöveteken. Egy éles késsel óvatosan vágjunk be a kéregbe egy kis területen, hogy megvizsgálhassuk a fa alatti szövetek színét. Egészséges fák esetén ez a szövet zöld vagy fehér színű, élettel teli. Ha viszont a kéreg alatti szövetek barnák vagy feketék, az a fának a sejtjeinek elhalását jelzi, ami szintén fagykárra utal.
Mit tehetünk?
Ha fagykárt észlelünk a gyümölcsfánkon, fontos, hogy ne siessünk azonnal metszeni vagy eltávolítani az érintett részeket. Várjuk meg, amíg a fa teljesen feléled a télből, és megkezdi a növekedést. Gyakran előfordul, hogy a fák maguktól regenerálódnak, és új hajtásokat növesztenek a károsodott területeken. A fának ebben az időszakban különösen nagy szüksége van a megfelelő öntözésre és tápanyag-ellátásra, hogy erősíthesse az immunrendszerét és segítse a regenerálódást. A súlyosan károsodott részeket, amelyek nem mutatnak életjeleket, óvatosan távolítsuk el, hogy ne legyenek terhére a fa növekedésének.
Tippek a késői fagyok elleni védekezéshez:
• Ültessünk fagytűrő fajtákat: Számos gyümölcsfajta létezik, amelyek jobban ellenállnak a fagynak.
• Válasszunk védett helyet a fák ültetéséhez: A ház déli oldalán vagy egy szélvédett sarokban ültetett fák kevésbé vannak kitéve a fagynak.
• Takarjuk le a fákat a fagyos éjszakákon: Takarófólia vagy rongy használható a fák védelmére a fagytól.