Országos időjárás előrejelzés, kitekintés a következő néhány napra vonatkozóan
Újabb hidegrekord nem valószínű – inkább kánikulára számíthatunk az ország nagy részén
Szerdán országszerte zavartalan napsütésben lesz részünk, és sehol sem várható csapadék. Nyugaton délies, míg északkeleten nyugatias szél fog fújni, amit élénk lökések kísérhetnek. A hajnali legalacsonyabb hőmérséklet 7 és 16 fok között alakul, délutánra pedig 30 és 35 fok közé melegszik fel a levegő.
Csütörtökön már több helyen felhők zavarhatják a napsütést, és a Dunántúlon, valamint elszórtan északon záporok, zivatarok is kialakulhatnak. A déli-délnyugati szél sok helyen megélénkül, majd nyugatira fordul és erősödik. A csúcshőmérséklet 32 és 38 fok között várható, de a záporok, zivatarok környékén hirtelen több fokot is hűlhet a levegő.
Pénteken egy hidegfront érkezik, ami záporokat, zivatarokat hoz a napsütéses időszakok mellé. Helyenként heves viharok is előfordulhatnak, felhőszakadással, jégesővel és viharos széllökésekkel. A zivataroktól függetlenül is sok helyen élénk lesz a nyugati-északnyugati szél. A legmagasabb hőmérséklet 28 és 34 fok között alakul.
Szombaton több napsütésre számíthatunk, bár időnként gomolyfelhők jelenhetnek meg, főként a Dunától keletre fordulhat elő zápor, zivatar. Az északi-északnyugati szél élénk, erős lesz, a délutáni hőmérséklet pedig 26 és 32 fok között mozoghat.
Vasárnap napos-gomolyfelhős időre van kilátás, csak elvétve alakulhat ki futó zápor. A légmozgás mérséklődik, délutánra 27-32 fok közé emelkedhet a hőmérséklet.
Forrás: idokep.hu
A Bükk-fennsík sajátos domborzata
A fennsík töbrei (mélyedései) hajlamosak arra, hogy a hideg levegőt összegyűjtsék és megtartsák. A hideg levegő nehezebb, mint a meleg, így ezekben a mélyedésekben hajnalra különösen alacsony hőmérsékletek alakulhatnak ki.
Előző napi hőség
Az előző napi kánikula miatt a földfelszín jelentős mennyiségű hőt sugárzott vissza az éjszaka folyamán. A hőmérséklet hirtelen csökkenése azonban nagyobb mértékű lehűlést eredményezhetett, mivel a meleg és hideg levegő közötti kontraszt erőteljesebb volt. Amely szintén előkészítette a hidegrekord létrejöttét.
Éghajlati változékonyság
Az időjárási minták egyre szélsőségesebbek lehetnek az éghajlatváltozás következtében. A rendkívüli hőség és a hirtelen hidegfrontok váltakozása nem szokatlan jelenség, és egyre gyakoribbá válhat.
Ezek a tényezők együtt járulhattak hozzá a Bükk-fennsíkon tapasztalt rendkívüli lehűléshez. Az ilyen jelenségek emlékeztetnek arra, hogy az időjárás bármikor képes meglepetéseket okozni, még a legmelegebb évszakban is.