Igazán meglepő, de van olyan hely az országban, ahol bizony sapkát kellett húzni hétfő hajnalban a szabadban. 2024 nyarának eddigi leghidegebb reggele köszöntött július 29.-én, hétfőn a Bükk-fennsíkon, aho lmindössze -3,7 fokot mértek a hőmérők.
Mit lehet tudni a hidegrekord körülményeiről
29.-én, hétfőn a Bükk-fennsíkon, a Mohos-töbör nevű területen hajnalban -3,7 °C-ot mértek. Meglepő mélységig zuhant a hűmérő higanyszála igazi hidegrekord született. Külön érdekesség, hogy előző nap délután még 30,1 °C-os hőség tombolt ezen a helyen, majd onnan zuhant a hőmérséklet fagypont alá.
A Miskolci Egyetem Földrajz-Geoinformatika Intézete elmagyarázta, hogy vasárnap az egész országban kánikulai hőmérsékleteket rögzítettek, a Bükk-fennsíkon is rendkívül meleg napot jegyeztek fel.
Délután azonban egy gyors mozgású hidegfront söpört végig az országon, amely fokozatos hőmérséklet-csökkenést idézett elő a fennsík térségében. A naplementét követően, a front átvonulása után, kedvező körülmények alakultak ki a kisugárzásra: a szél elállt, az égbolt kitisztult, és a fennsík töbreiben a hőmérséklet gyorsan esni kezdett.
A lehűlés 05:30-ra érte el a mélypontját, amikor is -3,7 °C-os hőmérséklettel megdőlt az idei nyár hidegrekordja. Ez a szélsőséges időjárási jelenség jól mutatja, milyen gyorsan változhatnak a hőmérsékleti viszonyok.
Mi lehet az oka a kialakult időjárási jelenségnek, vagyis a hidegrekord létrejöttének?
Az idei nyár Magyarországon rendkívül meleg, hőségnapok követik egymást, és az ország szinte minden területén kánikulai hőmérsékleteket mérnek. A nappali hőmérséklet gyakran 35 °C fölé emelkedik, az éjszakai órákban pedig alig csökken 20 °C alá. A napfényes, forró napok megszokottá váltak, és sokan a vízpartokon, strandokon keresnek enyhülést a perzselő hőségben.
Ez az éles ellentét a nyár közepén tapasztalt hőség és a Bükk-fennsíkon regisztrált hidegrekord között jól mutatja, milyen kiszámíthatatlan és változékony lehet az időjárás.Senki sem számít arra, hogy ilyen forró nappalok mellett hidegrekord születhet.
Mi okozhatja ezt a különleges időjárási jelenséget?
A Bükk-fennsíkon tapasztalt hirtelen lehűlés több tényező együttes hatására következhetett be.
Íme néhány lehetséges ok:
Gyors mozgású hidegfront
Vasárnap délután egy gyorsan mozgó hidegfront haladt át az országon, amely jelentős hőmérséklet-csökkenést eredményezett. A front mögött beáramló hideg levegő gyorsan lehűtötte a térséget.
Kedvező kisugárzási körülmények
A front elhaladása után az ég kitisztult, és a szél elállt, ami kedvező feltételeket teremtett a hőmérséklet további csökkenéséhez. A tiszta égbolt alatt a földfelszín gyorsan veszíti el hőjét, különösen éjszaka, amikor nincs napsugárzás, amely felmelegítené.
A Bükk-fennsík sajátos domborzata
A fennsík töbrei (mélyedései) hajlamosak arra, hogy a hideg levegőt összegyűjtsék és megtartsák. A hideg levegő nehezebb, mint a meleg, így ezekben a mélyedésekben hajnalra különösen alacsony hőmérsékletek alakulhatnak ki.
Előző napi hőség
Az előző napi kánikula miatt a földfelszín jelentős mennyiségű hőt sugárzott vissza az éjszaka folyamán. A hőmérséklet hirtelen csökkenése azonban nagyobb mértékű lehűlést eredményezhetett, mivel a meleg és hideg levegő közötti kontraszt erőteljesebb volt. Amely szintén előkészítette a hidegrekord létrejöttét.
Éghajlati változékonyság
Az időjárási minták egyre szélsőségesebbek lehetnek az éghajlatváltozás következtében. A rendkívüli hőség és a hirtelen hidegfrontok váltakozása nem szokatlan jelenség, és egyre gyakoribbá válhat.
Ezek a tényezők együtt járulhattak hozzá a Bükk-fennsíkon tapasztalt rendkívüli lehűléshez. Az ilyen jelenségek emlékeztetnek arra, hogy az időjárás bármikor képes meglepetéseket okozni, még a legmelegebb évszakban is.