A maradékok összegyűjtése házon belül
Nem mindenki sétál ki szívesen a legnagyobb fagyban kertjébe, hogy egy tányérnyi maradékot dobhasson komposzthalmára. Szerencsére ez nem is szükséges az eredményes téli komposztáláshoz. Gyűjtsd össze nagyobb mennyiségben konyhai maradékaidat, hogy aztán egyszerre adhasd őket hozzá a komposzthalomhoz. Ennek nagy részét házon belül is végezheted, és többféle módszert is alkalmazhatsz hozzá. Mindegyik módszernek megvannak a maga előnyei.
Tippek egy benti komposzthalom összeállításához
Íme egy általános útmutató a benti komposztáláshoz! Először is fontos, hogy egy erős, stabil tárolót szerezz a maradékok táorlásához. Ez lehet fém, műanyag, és kerámia is. Szükség lesz továbbá egy tálcára, ami befér a tároló alá, és összegyűjti az elfolyó nedveket. Ezt a tárolót érdemes a konyhában, például a lefolyó alatti szekrényben tartani. Fontos, hogy zárható fedelű legyen, hogy a különféle kártevők ne férjenek hozzá.
Maga a komposzt nem szabad, hogy büdösödjön, tartalma azonban biztosan magához vonzza majd a legyeket és a rágcsálókat, ezért is jobb elzárva tartani. A tároló aljára egy réteg föld kerüljön, erre jöhetnek aztán a konyhai ételmaradékok, és néhány réteg nedves, természetes (nem fehérítővel készült) papír. Fontos, hogy ne használj a komposztáláshoz hús- és tejtermékeket, citrushéjat, hagymákat, vegyszerekkel kezelt fák fűrészporát, a gyümölcsökre és zöldségekre ragasztott matricákat, illetve emberi, macska és kutyaürüléket.
Ezen kívül ne használj fehérítővel kezelt, csillogó, tintával nyomtatott, stb. papírokat. Ami azonban belekerülhet a tárolóba, az a természetes fűrészpor, a levelek, a száraz növényi maradékok, a vegyszermentes kerti hulladékok, a konyhai maradékok, a használt kávézacc és teafű, gyümölcsök, növények, illetve ló-, tehén, nyúl- és tyúktrágya.
A benti komposzthalom haználata
Miután benti komposzthalom elkészült, nem kell minden alkalommal kimerészkedned a hidegbe, ha szeretnél hozzáadni valamit a kinti tárolóhoz. Mehet minden a bentibe, aztán ha az megtelik, kiviheted az egészet a kinti komposzthalomra. Érdemes a kinti és a benti komposzthalmot is átkevergetni néha, hogy egyenletesebben bomoljanak szét a beléjük helyezett maradékok. A halom felmelegszik, majd idővel lehűl, ahogy a komposzt elkészül. Ha hetente kétszer alaposan átforgatod, akkor nagyjából 3-4 hónap alatt megfelelően komposztálódik, és készen áll majd a felhasználásra – pont, mire kitavaszodik!
Manfred Antranias Zimmer képe a Pixabay -en.