Téli komposztálás komposztálóládával
Ha a szabadban szeretnél télen komposztálni, a méret fontos szemponttá válik. Minél nagyobb komposzthalmot tudsz összeszedni, annál jobb: ugyanis ha a halom túl kicsi, akkor nem fog tudni elegendő hőt termelni természetes úton, hogy képes legyen teljesen lebomlani – egyszerűen nincs, ami szigetelje. Egy kinti komposztáló ládának legalább 765 literesnek kell lennie, hogy eredményesen működjön. Minél hidegebb éghajlaton szeretnél télen komposztálni, annál nagyobb ládára lesz szükséged.
Ezt a kinti komposztáló ládát többféleképpen is beszerezheted. Megépítheted fából, vásárolhatsz műanyag terméket, vagy akár áshatsz is egy vermet a kertedben a téli komposztáláshoz. A választott láda külső falait szalmabálákkal szokás körbevenni, amelyek szigetelőként hatnak a komposzthalom számára, és megvédik azt a téli hideg nagy részétől. Ha nincsenek szalmabáláid, vagy nem egy kiásott veremben tervezel komposztálni, akkor több réteg alternatív szigetelőanyaggal kell körbevonnod ládádat.
Ehhez felhasználhatsz kartonpapírt, házakban használt szigetelőanyagokat, leveleket, tűleveleket, és így tovább. Miután a láda falai elkészültek és szigetelve lettek, elkezdheted feltölteni azt konyhai maradványokkal és más szerves hulladékokkal, amelyeket kifejezetten erre a célra gyűjtöttél össze. Ha feltöltötted a ládát amennyire csak tudtad, ne felejtsd el felülről is szigetelni egy vastag réteg levéllel vagy szalmával, ami segít majd megőrizni a hőt a halomban.
A hő maga akkor keletkezik, amikor a szerves anyagok bomlani kezdenek a komposzthalomban. Ezért az úgynevezett exoterm folyamatért a halomban élő mikrobák felelősek. A téli komposztálást elősegítheted azzal is, hogy egy fekete ponyvával is letakarod a komposztálót, ami sötét színének köszönhetően begyűjti majd a nap melegét, és továbbadja azt a halomnak.
Ilyen alapos szigetelés mellett komposzthalmod még az igazán zord téli időszakokban is 60-70°C-os maradhat. Ahhoz, hogy komposzthalmod megfelelően „működjön”, rendszeresen pótolnod kell majd benne a lebomló alapanyagokat. Ha ebből nem termelődik elegendő saját kertedben, akkor más helyekről is beszerezheted azt.
Egy helyi kávézótól például valószínűleg rengeteg zaccot kaphatsz, míg az élelmiszerboltok és a helyi zöldségesek szívesen odaadják majd lejárt, romladozó termékeiket, amiket már nem tudnának eladni. A cél az, hogy a komposzthalom folyamatosan bomladozzon, ez termeli ugyanis a hőt. Ha kihűl, akkor jó eséllyel több anyagra lesz szükséged a folyamat fenntartásához.
Ben Kerckx képe a Pixabay -en.