A kertészet nem feltétlenül kell, hogy drága hobbi legyen – rengeteg pénzt és időt spórolhatsz például meg néhány kreatív ötlet alkalmazásával. Számos hétköznapokban használt (és a kertben túl sűrűn látott) tárgy és eszköz használható fel a kertben, amikkel megkönnyítheted munkádat, ráadásul a pénztárcád is hálás lesz ezekért.
1. Tejes kartonok
Vágd félbe, majd öblítsd ki a tejes kartonjaidat és már készen is áll legújabb virágtartód, csíráztatód, hajtásfedeled vagy madáretetőd – vagy bármi más, amit ki tudsz találni rá. Ha kovaföldet szeretnél szórni a kertedbe a kártevők kiirtása végett, akkor elég csak néhány lyukat szúrni rá és máris van egy kényelmes, adagolható szóró szerszámod. Ugyan így készíthetsz belőle virágöntözőt is.
2. Újságpapír vagy karton
Ha egy természetes gyomirtóra vagy talajtakaróra vágysz, akkor szerezz egy kis papírt. Egyszerűen fedd le a talajt a növények szárai körül, hogy elzárd a levegőt a gyomok elől és serkentsd a gilisztatevékenységet. Ha új virágágyást szeretnél kialakítani valahol, de soha nem találsz időt a füves rész felásására, akkor fedd le azt a területet néhány kartonpapírral – ezzel a módszerrel nagyjából egy hónap alatt kiirthatsz mindent a talaj felett.
A legtöbb újság esetén nem kell aggódnod a nyomdafestékben található méreganyagok miatt, ugyanis ezek általában természetes festékanyagokból készültnek, mint például szójából. Az újságpapír felhasználásáról írtunk korábbi cikkünkben is, kattints ide, ha lemaradtál volna róla!
3. Kanalak és villák
Ha úgy döntesz, hogy lecseréled az evőeszközeidet, a régieket semmiképpen ne dobd ki, mert sosem tudhatod, hogy mikor jöhetnek jól. Eláruljuk: kertészkedés közben. A nagyobb kártevők nem próbálnak majd a gyökerek közelében ásni, ha villákat szurkálsz a talajba a növények mellett (hegyes véggel felfelé). A kanalakból dekoratív jelzőtáblák is készíthetők. Mindkét eszközt használhatod az érzékenyebb gyökerű növények körüli ásásra, vagy ha a növények gyökerei még nem erősödtek meg rendesen. Erről bővebben ide kattintva olvashatsz! A következő oldalon még több remek ötlet vár, megéri lapozni egyet!
4. Ecet
Az ecet az egyik leghatékonyabb otthoni és kerti csodaszer, számtalan felhasználási lehetőséggel. Kint a rozsdás kerti szerszámok megtisztítására, a kopott műanyag bútorok kifényesítésére, gyomirtásra és a madár- illetve lepkeetetők takarítására is használható – mindezt veszélyes vegyi anyagok nélkül. Bogyószedés után a kezeden maradt foltok eltávolítására is alkalmas, és a vágott virágok is tovább maradnak frissek, ha a váza vizéhez egy kanál ecetet adunk. Az ecet felhasználásáról bővebben ide kattintva olvashatsz!
5. Borosüvegek
Használd fel kreatívan a régi borosüvegeket a kertben madáretetőkként vagy virágágyás-szegélyekként. A meleg nyári napokra, amikor különösen fontos a rendszeres öntözés, akár saját öntözőt is kialakíthatsz belőlük. A barna vagy zöld üvegek ráadásul jól mutathatnak a természet többi színe mellett.
6. Tojástartó
Egyeseknek tojástartók, a kertészeknek ingyen rendelkezésre álló, biológiailag lebomló, könnyen beszerezhető csíráztató tálcák. A tojástartók felhasználásáról ide kattintva olvashatsz többet!
7. Szódabikarbóna
Az ecet mellett a másik aranyat érő hozzávaló otthonodban (és kertedben). Ha szeretnéd elpusztítani a növényeid épségét fenyegető gombákat, akkor keverj el három evőkanál szódabikarbónát 3,5-4 liter langyos vízben, majd használd a keveréket permetként heti egy alkalommal a fertőzött növényeken. Szódabikarbóna a kertben: olvass róla többet ide kattintva!
8. Műanyag zacskók
Mivel a műanyagból készült zacskóknak akár ezer évre is szükségük lehet, hogy lebomoljanak, ezért meglehetősen tartós kerti eszközökként is használhatók, még akkor is, ha környezetvédelmi szempontból borzasztóak. A lényeg, hogy okosan használd őket. A régi műanyag zacskókkal például lefedheted a gyümölcsfák terméseit, hogy megvédd őket a rovaroktól és madaraktól. A cipődre húzva segítenek szigetelni a víz és sár ellen, a növényeket letakarva pedig kissé ellenállóbbá teheted azokat a kezdeti fagyok ellen (ehhez egy réteg vattára vagy más szigetelőanyagra lesz szükséged bennük).
9. Harisnyák
A nylon harisnyák tökéletesen használhatók a paradicsomok, magasabb növények vagy fiatal fák karóhoz kötésére. A puha és strapabíró anyag nem tesz kárt az érzékeny szárakban és ahogy azok növekednek, úgy illeszkedik hozzájuk a nylonkötés. A régi harisnyákban étkezésre és ültetésre szánt hagymákat is tárolhatsz, mert a szellős nylon segít tovább frissen tartani azokat.
10. Rézérmék
Van néhány rézérméd vagy bármilyen más rézből készült apróságod? A talajba dugdosva érdemes őket alkalmazni, ugyanis a réz egy köztudottan hatékony gombaölő anyag. Ez segít megőrizni növényeid egészségét, ezért valódi elásott kincsnek is tekintheted!