Miből készül a minőségi házi virágföld?
Kerti talaj
A kerti talaj ingyen van, ráadásul még messzire sem kell menni érte. Az agyagos talaj különösen jó alapot biztosít a virágföldhöz, mert pont elegendő mennyiségű vizet tart meg a növények számára, de kellő szellőzést is biztosít, és a gyökerek is megfelelően terjeszkedhetnek benne. A homokos talaj ezzel szemben nem tart meg elegendő vizet (legalább is a legtöbb növény számára) és rendszeres öntözéseket igényel majd. A homok továbbá sem a növények, sem a talajban élő mikroorganizmusok számára nem tartalmaz említésre méltó tápanyagokat.
Persze a talaj nem lehet túl agyagos sem. Az agyagos talaj nagyon apró részecskékből áll össze, amelyek könnyedén túl sűrűvé válhatnak, korlátozva ezzel a levegő és víz mozgását. Ez nem csak veszélyessé növeli a talaj vízmegtartását, de olyan kéretlen organizmusok is megjelenhetnek a gyökerek között, mint például a penész (amit senki nem lát szívesen a kertjében). Akár agyagos, akár homokos talajjal rendelkezel kertedben, némi organikus anyag (szerves trágya vagy komposzt) hozzáadásával megfelelő állagúvá alakíthatod át.
Perlit
A perlit egy fehéres, nem organikus anyag, amit vulkanikus üvegből állítanak elő magas hőmérsékletre hevítéssel. Előszeretettel alkalmazzák a mezőgazdaságban könnyed textúrája miatt, és mert képes a levegő és a víz megtartására is (anélkül, hogy akadályozná az ideális vízelvezetést). Ezen tulajdonságai miatt nem csak a mezőgazdaságban „népszerű”, hanem a házi kertészetekben (vagy éppen virágföldek elkészítéséhez) is. Előszeretettel használják magok kicsíráztatására, mert steril és elég laza ahhoz, hogy ne akadályozza a fiatal növények gyökereinek szétterjedését.
Széleskörű felhasználása miatt egyre nagyobb mennyiségben kezdték el kibányászni, ami sajnos negatív hatással volt a környezetre, nem is beszélve a természetes készletek rohamos csökkenéséről. Ezen okok miatt világszerte igyekeznek csökkenteni a használatát, de a mai napig nem sikerült megfelelő alternatívát találni helyette.