Ezzel a lépéssel a fenntarthatóság és környezetvédelem irányába tett határozott előrelépésre törekszik az ország, és az új rendszer bevezetésével fokozatosan ösztönzi a lakosságot a szelektív hulladékgyűjtésre.
Fenntarthatóság Az Előtérben
Januártól Magyarországon kötelezővé válik a háztartási biohulladék szelektív gyűjtése, ezzel lépve a fenntartható hulladékkezelés irányába. Az Európai Unió 2018-as döntése értelmében a tagországoknak 2023. december 31-ig el kell kezdeniük a háztartási biohulladék szelektív gyűjtését, és most, az új rendelettel, Magyarország is lépéseket tesz a fenntartható hulladékkezelés felé.
Gyűjtési Rendszer: Hogyan Is Működik?
A mostani rendelet rögzíti, hogy az érintett háztartások az elkülönített gyűjtési rendszerben az erre a célra rendszeresített hulladékgyűjtő edényzetben gyűjthetik a háztartásokban képződő konyhai zöldhulladékot és a konyhai élelmiszer-hulladékot. A gyűjtési rendszert a MOHU MOL Hulladékgazdálkodási Zrt. biztosítja, amely házhoz menő gyűjtést vezet be, de lehetőség lesz a biohulladék leadására a kijelölt pontokon és a társaság által üzemeltetett hulladékgyűjtő udvaron is.
A Fenntarthatóság Érdekében
Az új rendszerrel a természetes szervesanyag-körforgás minél tisztábbá válik, és csökken a lerakásra kerülő települési hulladék biológiailag lebomló tartalma. Az Energiaügyi Minisztérium közleménye szerint a biohulladék széles körű elkülönített gyűjtése lehetővé teszi, hogy a hulladék visszakerüljön a természetes környezetbe, és hozzájáruljon a fenntartható hulladékkezeléshez. Az unió célja, hogy 2023-tól a hulladék 65 százalékát újrahasznosítsák.
Fokozatos Bevezetés a Háztartásokban
Az új rendszert nem az egész országban egyszerre vezetik majd be, hanem fokozatosan terjeszkedik, biztosítva a hatékony és fenntartható bevezetést. Az új gyűjtési rendszerrel Magyarország tovább lép a környezetvédelem és fenntarthatóság terén, ösztönözve az embereket a hulladék szelektív gyűjtésére és a környezettudatosság növelésére.
A Biohulladékgyűjtés Európában: Más Nagyvárosok Tapasztalatai
A cikkünkben bemutatjuk, hogyan zajlik más európai nagyvárosokban, például a "Lehet, hogy picit büdös lesz az új kuka, de azért menő" című cikkünkön keresztül, a biohulladék szelektív begyűjtése, és milyen tapasztalatokat szereztek a fenntarthatóság terén.