A havasi gyopár termesztése

Csodaszép párnácskák a kertben – Termessz te is havasi gyopárt!

Szélesi Ferenc - Főkertész, ZH
hirdetes

A havasi gyopár (Leontopodium alpinum) csinos, fehér „virágairól” és bolyhos leveleiről ismerhető fel. Ezek a rövidéletű évelő növények az idő múlásával egyre kevesebb és kevesebb virágot hoznak, de ez senkit sem szabadna, hogy eltántorítson tőlük. A havasi gyopár szélsőséges környezetekhez szokott, ami nem meglepő, elvégre az ázsiai sztyeppéken őshonos. Külön érdekesség, hogy a havasi gyopár német neve, az „Edelweiß” a „nemes” és a „fehér” szavak összetétele. Ha te is szeretnél ilyen csinos, fehér virágokat termeszteni kertedben, akkor a következő útmutató neked szól!

Minden a havasi gyopárról

A havasi gyopár általános jellemzői

A havasi gyopár az őszirózsafélék családjának tagja. Első ránézésre fehér virágai vannak, azonban közelebbről megvizsgálva láthatóvá válik, hogy „szirmai” valójában módosult, bolyhos levelek. Valódi virágai aprók, sárgák és csak rövid ideig láthatók (ráadásul egyáltalán nem annyira mutatósak, mint módosult, fehér levelei). Rostos gyökérzetének köszönhetően a havasi gyopár egy rendkívül szívós kis növény, és e gyökérzet segítségével kapaszkodik a hegyoldalak sziklás lejtőihez.

Vastag, bolyhos levelei segítenek megőrizni a csapadékot a növény számára, illetve védelmet nyújtanak az erős szelek és eső ellen is. A havas gyopár lassan fejlődik, és legfeljebb mindössze 20 x 20 centis méreteket ér el. Származékait naptejekben és más bőrápolási termékekben használják.

A havasi gyopár ültetése

A havasi gyopárok nem éppen igényes növények, elvégre a hegyoldalak zord körülményeihez szoktak, ahol aztán tényleg nem babusgatja őket senki. Minél több közvetlen napfényre van szükségük, és egészen 4-es USDA zónáig termeszthetők évelőkként. A havasi gyopárokat beszerezheted előre nevelt palántákként, de ha magról szeretnéd felnevelni őket, akkor ültesd el azokat hat héttel az utolsó várható fagy előtt.

hirdetes

Az ültetésre szánt magokat három napig a fagyasztóban kell tárolni, leutánozva ezzel a tavaszt megelőző téli fagyokat, amiket a természetben is tapasztalnak. Ez után szórd el a magokat a talaj felszínén, majd egy pumpás flakonnal permetezd be őket tiszta vízzel. Végül helyezd az ültető tálcát egy napos ablakpárkányra. Amikor az utolsó tavaszi fagy is véget ért, kezdd el fokozatosan kiszoktatni palántáidat, mielőtt végleg kiültetnéd őket végső helyükre a kertben vagy az udvarban.

Habár a havasi gyopár egy szívós növény, sokkal jobban érzi magát tápanyagban gazdag, jó vízelvezetésű talajban, és napsütötte helyen, mint a kopár hegyoldalakon. Ha biztosítani tudod ezeket neki, akkor garantáltan jól érzi majd magát kertedben.

A havasi gyopár gondozása

A havasi gyopár termesztésének legfontosabb tényezője a talaj. Mivel a hegyoldalban sem kell sokat ücsörögniük a vízben, fontos, hogy olyan talajba kerüljenek, ami nagyon jól elvezeti a felesleges vizet alóluk, pH-értéke pedig az enyhén lúgos és a közepesen savas között mozog. A növénytartóban termesztett havasi gyopárok számára például tőzegmohából, homokból és komposztból egyenlő arányban kevert termőközeg az ideális.

A kerti ágyásokban ugyan ezt a keveréket használhatod, beledolgozva azt a rendelkezésre álló talajba. Alacsony vízigénye miatt nem is igazán szorul öntözésre, miután megerősödött végleges helyén, és legfeljebb csak télen érdemes némi extra folyadékot adagolni neki. Apropó tél: az ősz vége felé borítsd be havasi gyopárjaidat egy vastag réteg talajtakaróval, majd tavasszal távolítsd el azt róluk, hogy újra növekedni kezdhessenek. A havasi gyopár hajlamos elhullajtani saját magvait az olyan területeken, ahol hűvösebb nyarak járnak, ami további palántákat eredményez majd a kertben.

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes

Még több cikk

2024-11-21

Karácsonyi kaktusz szaporítása: így bővítsd a gyűjteményedet

A karácsonyi kaktusz szaporítása remek lehetőség arra, hogy bővítsd növénygyűjteményedet, vagy különleges, saját nevelésű ajándékkal lepd meg szeretteidet.

2024-11-23

A földlabdás fenyőfa és kreatív, környezetbarát karácsonyfa megoldások

A földlabdás fenyőfa gyönyörű és ünnepi dísze lehet otthonodnak. Ismerj meg környezetbarát, fenntartható karácsonyfa ötleteket is, mint az alternatív fenyő.

2024-11-23

Citromfa betegségek és kártevők: ezekre figyelj beltéren

A citromfa betegségek és kártevők nemcsak a növény egészségét, hanem a gyümölcstermést is veszélyeztethetik. Fedezd fel, hogyan védd meg kedvenc citrusodat.

2024-11-04

Gyógytea köhögésre: természetes segítség megfázás idején a kertből

Egy gyógytea köhögésre alkalmazva természetes segítséget nyújt megfázás idején, és sok esetben a kertben is megtalálható gyógynövényekből készíthető el.

2024-10-25

Agrárszakértő tanácsai a gyümölcsfa őszi metszéséhez – így vágj bele

A gyümölcsfa őszi metszése segít abban, hogy a fa erős, egészséges legyen. Az agráriumban tevékenykedő kertészeti szakember tanácsai révén garantált a siker.

2024-10-25

Gyümölcsfa ültetése ősszel? Szakértői tanácsok a sikeres ültetéshez

A gyümölcsfa ültetése ősszel is bátran kivitelezhető. Kertészeti szakember tanácsai alapján vesszük végig a gyümölcsfa ületés szakszerű lépéseit ősszel!

2024-11-23

A pálma teleltetése közben: Mire figyeljünk a tél folyamán?

A pálma teleltetése a hideg hónapok túléléséről szól. Fedezd fel a legfontosabb téli teendőket a pálmák kapcsán! Nézzük át mire érdemes figyelni a tél folyamán.

2024-11-26

Toboz díszek házilag: karácsonyfadísz, koszorú és angyalka egyszerűen

A toboz díszek házilag készítve nemcsak gyönyörűek és egyediek, hanem az alkotás örömét is hordozzák – hozz létre természetes és varázslatos dekorációkat.

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

lúdfű (Arabidopsis thaliana [L.] Heynh.)

a keresztesvirágúak családjába tartozó, száraz gyepeken, gyomtársulásokban élő faj.... Tovább

Gyomirtó Folar 525 SC

Talaj és levélherbicid szőlőben, almában.Hatóanyag: 345 g/l terbutilazin + 180 g/l... Tovább

Tovább a lexikonra
Házi kert kert Növénytermesztés