Sokan szeretnék zöldebbé tenni otthonukat, azonban nem mindenki ér rá ezeket napi vagy akár heti szinten gondozni. Mások egész egyszerűen nem tudnak annyi mindenre figyelni egyszerre, és könnyedén megfeledkeznek az öntözgetésről, amire minden szobanövénynek szüksége van.
Ha ezen kategóriák valamelyikébe tartozol, akkor sem kell lemondanod arról, hogy egy kis természetes színt vihess otthonodba. Léteznek olyan szívós, túlélő növények, amelyek könnyedén tűrik még a legkíméletlenebb körülményeket és nem igényelnek különleges odafigyelést sem, így ideálisak lehetnek számodra is! Nem is szaporítjuk tovább a szót, lássunk ezek közül néhányat!
1. Orvosi aloé
Az orvosi aloé, közismertebb nevén „aloe vera” már az ókori egyiptomiak is „a halhatatlanság növényeként” emlegették. A növényeiben termelődő zselés anyagot nyersen használhatod kisebb vágott sebek, horzsolások, rovarcsípések, száraz bőr, égések és egyéb felszíni bőrproblémák kezelésére is. Elég csak cseréppel együtt egy olyan ablak közelébe helyezni, ahol sok napfény éri majd. Féltrópusi pozsgásnövényként nem igényel túl sok odafigyelést és csak ritkán kell öntözni.
2. Aranypálma
Az egyik legnépszerűbb szobanövény, az aranypálma akár közel két és fél méter magasra is megnőhet. Ezt a trópusi darabot érdemes világos, de nem közetlen napfényben tartani. Kedveli a meleget és csak ritkán igényel öntözést. Ha megszomjazik, azt hervadó levelekkel jelzi majd, de egy kis öntözés hatására ezek újra felélednek.
3. Nyíllevél
Elég csak rápillantani a leveleire, és máris láthatod, hogy honnan kapta nevét a nyíllevél. Levelei színezete változó, lehet sötétzöld, de előfordulnak világos és sötét mintázatú verziók is. Ha megmetszed, akkor bokorszerű formát vesz fel, de akár hagyhatod is, hogy kedvére terjeszkedjen indáival. A nyíllevél számára a nem közvetlen fény a legideálisabb, azonban a 15-16°C alatti hőmérsékletet már nem viseli el. Két öntözés között érdemes kiszáradni hagyni.
4. Szobapáfrány
Hosszú, fodros leveleivel az egyik legnépszerűbb páfrányfajta a szubtrópusi és trópusi vidékek esőerdőiből. Ideális körülményei megteremtése érdekében helyezd olyan ablakpárkányra, ahová kevés közvetlen (de sok beszűrődő) fény jut, és ahol 12 és 24 °C között mozog a hőmérséklet. Mivel kedveli a párát, ezért a konyha vagy a fürdő ablakpárkánya kiváló hely lehet számára. A melegebb hónapok során, illetve amikor az új levelek megjelennek, tartsd egyenletesen nedvesen a talajt, de ne áztasd el. Télen hagyd megszáradni a talaj felső rétegét, mielőtt újból megöntöznéd páfrányod. A következő oldalon folytatom!