Kóstoljunk borokat Magyarország legnagyobb pincefalujában – Irány a Hajósi Pincefalu!

Kóstoljunk borokat Magyarország legnagyobb pincefalujában – Irány a Hajósi Pincefalu!

ZH
hirdetes

A dél-alföldi régióban található Magyarország legnagyobb és legbarátságosabb pincefaluja, Hajós. Kalocsától körülbelül 25 kilométerre a Hajósi Pincefaluban próbálhatjuk ki a friss borokat, amely kis falu nem mellesleg a népi építészet páratlan ékköve. Európában is egyedülálló dimbes-dombos 24 kacskaringós utcácskáin összesen 1200 pincét találunk.

Az egyedülálló Hajósi Pincefalu

Az egyedülálló Hajósi Pincefalu

#https://www.instagram.com/p/CfpABU3o5Yj/x

A Kalocsától 25 kilométerre található, Európában is egyedálló Hajós faluja, 1200 pincéjéről lett híres, amely a 24 kacskaringós utcáján találhatjuk. A Hajósi Pincefalu a népi építészet páratlan ékköve. Ha szeretnénk többet megtudni a történetéről, akkor meg kell ismerkednünk kialakulásának eredetével, amely a törökök kiűzésének idejére vezethető vissza. Ebben az időben, a törökök kiűzése után, a kalocsai érsek megtöltötte dolgos sváb családokkal az elnéptelenedett falut, és egy 1700-as okirat szerint pedig jelentős adókedvezményekkel ösztönözte a falu új lakóit a szőlőtermesztésre. Valószínűleg a helyiek a pincefalu területén a 18. század végén és a 19. század elején kezdték kiépíteni a helybéli pincéket, mivel a falu melletti löszhát kiválóan alkalmas alapanyagot biztosított a borospincék kialakítására.

Azok a présházak, amelyek ma is a műemlék részét képezik a helynek, a 20. század elején készültek. Ezek az épületek vályogfallal, valamint oromzatra tapasztott vesszőfonattal és aládeszkázott formában épültek.

hirdetes

A második világháború után azonban ezeket a dolgos svábokat kitelepítették Hajósról, így a borospincék is pusztulásnak indultak. A kitelepített sváb gazdák azonban a rendszerváltás után, a 60-as évektől kezdtek visszatelepedni a faluba, és az előbb említett pusztulást nekiláttak helyreállítani, amit sikerült helyreállítani és hagyományaikat azóta is féltve őrzik.

Ismerkedj meg a Hajósi Pincefaluval


A Hajósi Pincefalu településszerkezete egyedülálló Európában is, ugyanis a présházak egy külön települést alkotnak, ami teljesen elkülönül a gazdáik lakóhelyétől, hiszen Hajós városától mintegy három kilométerre helyezkednek el. 

Átlagosan a pincék 25-30 méter mélyen nyúlnak le a löszbe, így hőmérsékletük évszaktól függetlenül 10-14 Celsius-fokon marad, így kiváló borok készülnek a falaik között. A boltíves pincelyukak, amiket mesterségesen építettek ki, téglával raktak ki, és feléjük építették a présházakat. Ezek a présházak azon kívül, hogy a szőlőfeldolgozására szolgáltak, a falu üde színfoltjaivá váltak, és ma már kellemes kikapcsolódási élményt nyújtanak az ide látogatóknak. Hangulatos utcáiban sétálva lehetőség van pincelátogatásra és a pincében érlelődő borok kóstolására.

A történelem viharai ellenére a sváb jelleg máig megmaradt, és a legújabb építésű pincék is őrzik az ottani hagyományokat, amelyek a legújabb fesztiválok programjainak is szerves részét képezik, elég csak az ide látogató németországi vendégekre és fellépőkre gondolni.

Hajósi Pincefalu borai

A Hajósi Pincefalu borait tekintve fehérek közül chardonnay-t és cserszegi fűszerest termelnek, a vörösök közül pedig a cabernet sauvignon, a kadarka és a kékfrankos áll rendelkezésükre. Az itt található talaj megegyezik a szekszárdi borvidék talajával.


 

Forrás: hajosi-pincefalu.hu/

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes
További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

eszközhatékonyság

a termékre, a termelési értékre, a jövedelemre vetített eszközérték, amely lehet a... Tovább

koraérés

a fejl. szakaszok felgyorsulása és így a teljes kifejl. állapotának korábbi bekövetkezése.... Tovább

Tovább a lexikonra
Érdekességek