A gyümölcsfák ápolása télen – Kórokozók elleni védelem
Télen érdemes megvizsgálnunk a gyümölcsfákat, főképpen a törzsükön felváló kéregpikkelyeket, mivel ezek alatt rengeteg gombás betegség spórája és kártevő rovarok tojása lehet. Ezek a tél folyamán nem okoznak problémát, viszont tavasszal életre kelnek, és súlyos károkat szenvedhetnek miattuk a gyümölcsösök, éppen ezért gondosan el kell távolítani mindet, még időben!
Ekkor kerülhetnek elő a fakaparók és a drótkefék, először a kaparóval tisztítsuk át a fák törzsét, majd a kisebb repedésekből is távolítsuk el a kórokozókat a drótkefe segítségével. Ha mindentől sikerült megszabadulni, még van egy feladatunk: a törmeléket szedjük össze és semmisítsük meg minél hamarabb, mivel a földön maradva visszafertőzhetik a növényeket.
Jó tanácsként még elmondanám, hogy nagyon kíméletesen kell elvégezni a kaparást és a drótkefézést, mivel a fa élő részeit könnyedén megsérthetjük, ami számtalan gombás betegség fertőzését segítheti elő! Gondolkodjunk előre, és már a munka megkezdése előtt terítsünk le egy fóliát a fák alá, így a lekapart kórokozókat könnyedén összegyűjthetjük. Megjegyezném továbbá azt is, hogy a gyümölcsfák tisztítása növeli a tavaszi lemosó permetezés hatékonyságát.
A gyümölcsfák ápolása télen – Itt az ideje a sarjak eltávolításának
Télen sort keríthetünk a sarjak eltávolítására, a törzssarjakat éles metszőollóval vágjuk ki tőből, így végleg megszabadulhatunk tőlük. Más a helyzet a gyökérsarjakkal, mivel esetükben a földet kissé meg kell bontatunk, megkeresni a sarjak tövét, és így levágni, csak így nem maradnak a helyükön rejtett rügyek, amiből új sarj képződhet.
Remélem, hogy tudtam segíteni mindenkinek, használjátok ki a kissé enyhébb, melegebb napokat, mivel sokkal jobb kint lenni a szabadban, mint bent kuksolni a szobában, jó kertészkedést kívánok nektek!