A gyümölcsfák ifjító metszése szakértői szemmel - minden, amit érdemes róla tudni

Itt az ideje a gyümölcsfák ifjító metszésének – Mutatjuk a lépéseket!

Szélesi Ferenc
hirdetes

Mostani cikkemben egy olyan témáról fogok beszélni, ami minden kerttulajdonost, illetve gyümölcsössel rendelkező kertbarátot érint. Ez pedig nem más, mint a gyümölcsfák ifjító metszése, tartsatok velem és tudjátok, meg, mikor és hogyan kell elvégezni ezt a műveletet! 

Gyümölcsfák ifjító metszése – Hasznos tanácsok mindenkinek

A gyümölcsfák ifjító metszése – A gyümölcsfák életkora

Érdekes adatokkal kezdem cikkemet, remélem, hogy nem fogok untatni senkit! Kevesen tudják, de a gyümölcsfák többsége bőségesen elérheti a 40-50, akár 60 éves kort is, azonban a szelídgesztenye, a dió, és a cseresznye fái esetében 100 évekről is beszélhetünk. Viszont az is tény, hogy egy bizonyos korhatár elérése után a termőképességük csökken a gyümölcsfáknak, és sokkal apróbb gyümölcsöket fognak teremni, mint korábban.

A kertbarátok többsége ekkor követi el élete legnagyobb hibáját: nemes egyszerűséggel megválik a mostanra terebélyessé, kellemetlenné, indokolatlanul nagy helyet elfoglaló fától, magyarán kivágja, és eltüzeli. Helyére (jobb esetben) új, manapság divatos fajtájú, gyorsan termőre forduló csemetét telepítenek, azzal azonban nem foglalkoznak, hogy ősidők óta ismerünk egy módszert, amit, ha alkalmazunk, a gyümölcsfánk akár húsz évvel is megfiatalodhat, és újból szép, nagyméretű gyümölcsöket teremhet, ez a módszer pedig nem más, mint az ifjító metszés! 

hirdetes

A gyümölcsfák ifjító metszése ifjító metszés lényege - Mit nevezünk ifjító metszésnek? 

Mint azt már megállapítottuk, az ifjító metszésnek az a célja, hogy az idősebb fa megfiatalodjon, szebb, nagyobb gyümölcsöket teremjen és egészségesebbé váljon. A célunk bővebben az, hogy életerős ágakat hozzon a fánk, az elöregedett, túl méretesre nőtt ágak helyett. Ugyanakkor nemcsak gyümölcsfák esetében alkalmazhatjuk az ifjító metszést, hanem cserjék esetében is. 

A gyümölcsfák ifjító metszése – Cserjéket is ifjíthatunk!

Erős, nagyfokú visszametszés során a cserjéket 20-30 centiméteresre vágjuk vissza, ezzel segítve a megújulásukat. Ez a módszer drasztikus, és sajnos elmondható, hogy nem minden cserje örül neki, másik hátránya pedig az, hogy amíg nem erősödik meg, addig nem nyújt szép látványt. Viszont megéri próbálkozni, mert az esetek többségében sikerülni fog a metszés, és a növényünk nagyon hálás lesz, viszonylag hamar képes lesz megfiatalodni. 

Végezhetünk szakaszos ifjítást is cserjék esetében, ekkor az idős ágakat nem egyszerre, hanem két-három év alatt távolítjuk el. Ez a metszésforma lassan, mint az előbb bemutatott erős visszametszés, de az tény, hogy a hosszabb idő alatt megfiatalított bokrok sokkal jobban mutatnak a kertben, mint a csonkok. Na, de most egy kicsit elkanyarodtam már, elnézést érte, térjünk vissza a gyümölcsfákhoz, a következő oldalon elmondom, mikor és hogyan végezzük el az ifjító metszésüket! 

Forrás: Fotó: Schutterstock

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes

Még több cikk

2024-11-13

Felkopaszodott mikulásvirág elleni tippek! Így előzd meg idén

A felkopaszodott mikulásvirág problémájával sokan találkoznak az ünnepek alatt és után. Mutatunk néhány hasznos tanácsot és tippet az elkerülése érdekében.

2024-11-23

Citromfa betegségek és kártevők: ezekre figyelj beltéren

A citromfa betegségek és kártevők nemcsak a növény egészségét, hanem a gyümölcstermést is veszélyeztethetik. Fedezd fel, hogyan védd meg kedvenc citrusodat.

2024-09-30

Milyen összetételű szert használjunk az őszi lemosó permetezéshez?

Fedezd fel, mely permetszerekre van szükséged az őszi lemosó permetezéshez! Bemutatjuk, hogy mi, mire való, és hogyan használd őket a hatékony védekezéshez.

2024-11-25

Hibiszkusz teleltetése: ezek a leggyakoribb hibák, amiket kerülj el

A hibiszkusz teleltetése kulcsfontosságú a növény egészségének megőrzéséhez, különösen a trópusi fajták esetében. Nézzük meg mely hibákat érdemes lekerülni a teleltetés alatt.

2024-11-21

Karácsonyi kaktusz szaporítása: így bővítsd a gyűjteményedet

A karácsonyi kaktusz szaporítása remek lehetőség arra, hogy bővítsd növénygyűjteményedet, vagy különleges, saját nevelésű ajándékkal lepd meg szeretteidet.

2024-11-25

Az ezüstfenyő legszebb fajtái: klasszikus kedvencek és különlegességek

Az ezüstfenyő gyönyörű, kékes-ezüstös színével, szabályos formájával és változatos fajtáival is hódít. Ismerjük meg közelebbről ezt a csodaszép örökzöldet.

2024-11-22

Téli sarjadékhagyma termesztés: friss zöldség a leghidegebb hónapokban

A téli sarjadékhagyma termesztése egyszerű és praktikus módja annak, hogy a hideg hónapokban is friss, vitaminokban gazdag zöldség kerüljön az asztalodra.

2024-09-06

5 ok, amiért NE irtsd ki a szürke madársóskát

A szürke madársóska nem csupán egy gyom! Fedezd fel, miért érdemes megtartani a kertben: méhek kedvence, fogyasztható, tyúkoknak tápláló és még sok más!

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

Tolna Megyei Földhivatal

Földhivatal Omaszta Sándor hivatalvezetõ Cím: Szekszárd Széchenyi u. 54-58. Magyarország ... Tovább

hallás

a levegő részecskéinek periodikusan ismétlődő nyomásváltozásai (hanghullámok) által... Tovább

Tovább a lexikonra
Érdekességek gyümölcs Házi kert kert Növényvédelem