A gyümölcsfák ifjító metszése szakértői szemmel - minden, amit érdemes róla tudni

Itt az ideje a gyümölcsfák ifjító metszésének – Mutatjuk a lépéseket!

Szélesi Ferenc
hirdetes

Mostani cikkemben egy olyan témáról fogok beszélni, ami minden kerttulajdonost, illetve gyümölcsössel rendelkező kertbarátot érint. Ez pedig nem más, mint a gyümölcsfák ifjító metszése, tartsatok velem és tudjátok, meg, mikor és hogyan kell elvégezni ezt a műveletet! 

Gyümölcsfák ifjító metszése – Hasznos tanácsok mindenkinek

A gyümölcsfák ifjító metszése – A gyümölcsfák életkora

Érdekes adatokkal kezdem cikkemet, remélem, hogy nem fogok untatni senkit! Kevesen tudják, de a gyümölcsfák többsége bőségesen elérheti a 40-50, akár 60 éves kort is, azonban a szelídgesztenye, a dió, és a cseresznye fái esetében 100 évekről is beszélhetünk. Viszont az is tény, hogy egy bizonyos korhatár elérése után a termőképességük csökken a gyümölcsfáknak, és sokkal apróbb gyümölcsöket fognak teremni, mint korábban.

A kertbarátok többsége ekkor követi el élete legnagyobb hibáját: nemes egyszerűséggel megválik a mostanra terebélyessé, kellemetlenné, indokolatlanul nagy helyet elfoglaló fától, magyarán kivágja, és eltüzeli. Helyére (jobb esetben) új, manapság divatos fajtájú, gyorsan termőre forduló csemetét telepítenek, azzal azonban nem foglalkoznak, hogy ősidők óta ismerünk egy módszert, amit, ha alkalmazunk, a gyümölcsfánk akár húsz évvel is megfiatalodhat, és újból szép, nagyméretű gyümölcsöket teremhet, ez a módszer pedig nem más, mint az ifjító metszés! 

hirdetes

A gyümölcsfák ifjító metszése ifjító metszés lényege - Mit nevezünk ifjító metszésnek? 

Mint azt már megállapítottuk, az ifjító metszésnek az a célja, hogy az idősebb fa megfiatalodjon, szebb, nagyobb gyümölcsöket teremjen és egészségesebbé váljon. A célunk bővebben az, hogy életerős ágakat hozzon a fánk, az elöregedett, túl méretesre nőtt ágak helyett. Ugyanakkor nemcsak gyümölcsfák esetében alkalmazhatjuk az ifjító metszést, hanem cserjék esetében is. 

A gyümölcsfák ifjító metszése – Cserjéket is ifjíthatunk!

Erős, nagyfokú visszametszés során a cserjéket 20-30 centiméteresre vágjuk vissza, ezzel segítve a megújulásukat. Ez a módszer drasztikus, és sajnos elmondható, hogy nem minden cserje örül neki, másik hátránya pedig az, hogy amíg nem erősödik meg, addig nem nyújt szép látványt. Viszont megéri próbálkozni, mert az esetek többségében sikerülni fog a metszés, és a növényünk nagyon hálás lesz, viszonylag hamar képes lesz megfiatalodni. 

Végezhetünk szakaszos ifjítást is cserjék esetében, ekkor az idős ágakat nem egyszerre, hanem két-három év alatt távolítjuk el. Ez a metszésforma lassan, mint az előbb bemutatott erős visszametszés, de az tény, hogy a hosszabb idő alatt megfiatalított bokrok sokkal jobban mutatnak a kertben, mint a csonkok. Na, de most egy kicsit elkanyarodtam már, elnézést érte, térjünk vissza a gyümölcsfákhoz, a következő oldalon elmondom, mikor és hogyan végezzük el az ifjító metszésüket! 

Forrás: Fotó: Schutterstock

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes

Még több cikk

2024-12-05

Vágott vagy földlabdás karácsonyfa? Így válassz a szakértő szerint

Vágott vagy földlabdás karácsonyfa? Segítünk dönteni, hogy idén is tökéletes legyen az ünnepi hangulat – fedezd fel mindkét opció előnyeit és hátrányait!

2024-12-07

A legszebb orchidea fajták: ezeket add ajándékba idén karácsonykor

Fedezd fel a legszebb orchidea fajtákat, amelyek idén karácsonykor is tökéletes ajándékok lehetnek, és örömet szerezhetsz velük minden növénykedvelőnek!

2024-12-10

Hogyan lesz piros a mikulásvirág? Tippek a virágoztatáshoz

A mikulásvirág nemcsak karácsonyi dísz, hanem a téli otthonod színpompás dísze – tudd meg, hogyan varázsolhatod pirossá! Fedezzük fel a gondozás részleteit.

2024-12-09

Téli borsó vetése: hasznos tippek a gazdag tavaszi szürethez

A téli borsó vetése remek lehetőség arra, hogy már tavasszal friss, zsenge termést takaríts be – megfelelő gondoskodással bőséges szüretben lehet részed!

2024-12-07

Öreg karácsonyi kaktusz? Mutatjuk, hogyan fiatalíthatod meg

Egy öreg karácsonyi kaktusz az évek során elveszítheti formáját, kevésbé lehet virágzó. megmutatjuk a fiatalítás technikáit az öreg karácsonyi kaktusznál.

2024-12-05

Az ásás: a talajforgatás előnyei és hátrányai szakértői szemmel

Az ásás, más néven talajforgatás, egy régóta alkalmazott talajművelési technika, amelynek előnyeit és hátrányait szakértő segítségével vizsgáltuk meg.

2024-10-21

Ne hagyd kezeletlenül a rozsdagomba fertőzést: tavasszal kiújulhat

A rozsdagomba gyakori kórokozó, amely narancssárga vagy fekete foltokat okozva károsíthatja a növényeket. Ne hagyd kezeletlenül, mert tavasszal kiújulhat.

2024-09-06

5 ok, amiért NE irtsd ki a szürke madársóskát

A szürke madársóska nem csupán egy gyom! Fedezd fel, miért érdemes megtartani a kertben: méhek kedvence, fogyasztható, tyúkoknak tápláló és még sok más!

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

lipidek

különböző felépítésű, de azonos oldhatóságú vegyületek csoportja. Vízben nem,... Tovább

algakészítmények

az algák (moszatok) más növényeknél tízszer-hússzor jobban (20—35% erejéig)... Tovább

Tovább a lexikonra
Érdekességek gyümölcs Házi kert kert Növényvédelem