A gyümölcsfák ifjító metszése szakértői szemmel - minden, amit érdemes róla tudni

Itt az ideje a gyümölcsfák ifjító metszésének – Mutatjuk a lépéseket!

Szélesi Ferenc
hirdetes
Gyümölcsfák ifjító metszése – Hasznos tanácsok mindenkinek

A gyümölcsfák ifjító metszése – Mikor kerítsünk rá sort?

Az őszi időszak a legideálisabb, de mindenképpen várjuk meg a levelek lehullását. Általánosan megállapítható, hogy egészen rügyfakadásig elvégezhető a gyümölcsfák metszése, de a legjobb eredményt akkor érhetjük el, ha még a fagyok beállta előtti időszakban elvégezzük a műveletet, mivel ilyenkor még van nedvkeringés, ami gyorsítja a sebek gyógyulását. Érdemes megjegyezni, hogy nincs akadálya a fagymentes, téli napokon végzett metszésnek sem, de mindenképp használjunk fasebkezelőt.

A gyümölcsfák ifjító metszése – Tudnivalók metszés előtt

Fontos tudnivalók, mielőtt még elkezdjük a metszést: mindig tiszta és éles szerszámokkal dolgozzunk, így kisebb az esély arra, hogy megfertőzzük a növényeinket! Minden esetben használjunk fasebkezelő gélt, ez segít a sebek gyógyításában. Fontos továbbá, hogy ifjításnál maximum a korona kétharmadát szabad eltávolítani.

hirdetes

A gyümölcsfák ifjító metszése – Hogyan végezzük el a metszést

Essünk neki a fának bátran: távolítsuk el a beteg, elszáradt, az egymást keresztező, és a befelé törekvő ágakat. Érdemes mindig a korona alsó ágainál kezdeni az metszést, és felfelé haladni, mert ha másképp cselekszünk, akkor a lefűrészelt, nehéz ágak könnyedén kárt okozhatnak a már megmetszett koronarészben. Fontos, hogy az eltávolítani kívánt ágakat minden esetben egy erős, fiatal vessző felett fűrészeljük le, mégpedig úgy, hogy a metszési felület függőleges, vagy legalább ferde legyen, de semmiképpen se vízszintes. 

Tavasszal ki fog alakulni a fa új lombozata, hála a megmaradt vesszőkön fejlődő nedvszívó hajtásoknak. Segítsük a fát a jó idő érkezésével, részesítsük fokozott ápolásban, tápanyagellátásban, növényvédelemben! Az ifjítás után két évvel már gazdagon termő gyümölcsfának örülhetünk ismét.  

A gyümölcsfák ifjító metszése - Milyen idős fákat ifjítsunk meg?

Általánosan elmondható, hogy minden gyümölcsfajta alkalmas az ifjításra, de gyakrabban használják ezt a módszert az alma-, körte-, szilva-, és kajszifák esetében. Azt azért hozzáteszem, hogy csak olyan fával érdemes próbálkoznunk, aminek a törzse és a gyökérzete is egészséges, valamint a lombozata is szép. Sajnos a nagyon idős, beteg fák esetében nem leszünk képesek jó eredményeket elérni. Sok sikert kívánok mindenkinek, remélem, hogy tanácsaimmal tudtam segíteni nektek! 

Hogyan értékelnéd a gyümölcsfák ifjító metszéséről szóló cikkemet?

    

Forrás: Fotó: Schutterstock

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes

Még több cikk

2024-12-05

Vágott vagy földlabdás karácsonyfa? Így válassz a szakértő szerint

Vágott vagy földlabdás karácsonyfa? Segítünk dönteni, hogy idén is tökéletes legyen az ünnepi hangulat – fedezd fel mindkét opció előnyeit és hátrányait!

2024-12-07

A legszebb orchidea fajták: ezeket add ajándékba idén karácsonykor

Fedezd fel a legszebb orchidea fajtákat, amelyek idén karácsonykor is tökéletes ajándékok lehetnek, és örömet szerezhetsz velük minden növénykedvelőnek!

2024-12-10

Hogyan lesz piros a mikulásvirág? Tippek a virágoztatáshoz

A mikulásvirág nemcsak karácsonyi dísz, hanem a téli otthonod színpompás dísze – tudd meg, hogyan varázsolhatod pirossá! Fedezzük fel a gondozás részleteit.

2024-12-09

Téli borsó vetése: hasznos tippek a gazdag tavaszi szürethez

A téli borsó vetése remek lehetőség arra, hogy már tavasszal friss, zsenge termést takaríts be – megfelelő gondoskodással bőséges szüretben lehet részed!

2024-12-07

Öreg karácsonyi kaktusz? Mutatjuk, hogyan fiatalíthatod meg

Egy öreg karácsonyi kaktusz az évek során elveszítheti formáját, kevésbé lehet virágzó. megmutatjuk a fiatalítás technikáit az öreg karácsonyi kaktusznál.

2024-12-05

Az ásás: a talajforgatás előnyei és hátrányai szakértői szemmel

Az ásás, más néven talajforgatás, egy régóta alkalmazott talajművelési technika, amelynek előnyeit és hátrányait szakértő segítségével vizsgáltuk meg.

2024-10-21

Ne hagyd kezeletlenül a rozsdagomba fertőzést: tavasszal kiújulhat

A rozsdagomba gyakori kórokozó, amely narancssárga vagy fekete foltokat okozva károsíthatja a növényeket. Ne hagyd kezeletlenül, mert tavasszal kiújulhat.

2024-09-06

5 ok, amiért NE irtsd ki a szürke madársóskát

A szürke madársóska nem csupán egy gyom! Fedezd fel, miért érdemes megtartani a kertben: méhek kedvence, fogyasztható, tyúkoknak tápláló és még sok más!

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

hidraulikus motor (hidromotor)

forgó mozgással működő berendezés, amely a munkafolyadék hidrosztatikus energiáját... Tovább

papillomatózis

a különféle állatokban (szm., kiskérődzök, sertés, ló, kutya, házinyúl)... Tovább

Tovább a lexikonra
Érdekességek gyümölcs Házi kert kert Növényvédelem