A gyümölcsfák ifjító metszése szakértői szemmel - minden, amit érdemes róla tudni

Itt az ideje a gyümölcsfák ifjító metszésének – Mutatjuk a lépéseket!

Szélesi Ferenc
hirdetes
Gyümölcsfák ifjító metszése – Hasznos tanácsok mindenkinek

A gyümölcsfák ifjító metszése – Mikor kerítsünk rá sort?

Az őszi időszak a legideálisabb, de mindenképpen várjuk meg a levelek lehullását. Általánosan megállapítható, hogy egészen rügyfakadásig elvégezhető a gyümölcsfák metszése, de a legjobb eredményt akkor érhetjük el, ha még a fagyok beállta előtti időszakban elvégezzük a műveletet, mivel ilyenkor még van nedvkeringés, ami gyorsítja a sebek gyógyulását. Érdemes megjegyezni, hogy nincs akadálya a fagymentes, téli napokon végzett metszésnek sem, de mindenképp használjunk fasebkezelőt.

A gyümölcsfák ifjító metszése – Tudnivalók metszés előtt

Fontos tudnivalók, mielőtt még elkezdjük a metszést: mindig tiszta és éles szerszámokkal dolgozzunk, így kisebb az esély arra, hogy megfertőzzük a növényeinket! Minden esetben használjunk fasebkezelő gélt, ez segít a sebek gyógyításában. Fontos továbbá, hogy ifjításnál maximum a korona kétharmadát szabad eltávolítani.

hirdetes

A gyümölcsfák ifjító metszése – Hogyan végezzük el a metszést

Essünk neki a fának bátran: távolítsuk el a beteg, elszáradt, az egymást keresztező, és a befelé törekvő ágakat. Érdemes mindig a korona alsó ágainál kezdeni az metszést, és felfelé haladni, mert ha másképp cselekszünk, akkor a lefűrészelt, nehéz ágak könnyedén kárt okozhatnak a már megmetszett koronarészben. Fontos, hogy az eltávolítani kívánt ágakat minden esetben egy erős, fiatal vessző felett fűrészeljük le, mégpedig úgy, hogy a metszési felület függőleges, vagy legalább ferde legyen, de semmiképpen se vízszintes. 

Tavasszal ki fog alakulni a fa új lombozata, hála a megmaradt vesszőkön fejlődő nedvszívó hajtásoknak. Segítsük a fát a jó idő érkezésével, részesítsük fokozott ápolásban, tápanyagellátásban, növényvédelemben! Az ifjítás után két évvel már gazdagon termő gyümölcsfának örülhetünk ismét.  

A gyümölcsfák ifjító metszése - Milyen idős fákat ifjítsunk meg?

Általánosan elmondható, hogy minden gyümölcsfajta alkalmas az ifjításra, de gyakrabban használják ezt a módszert az alma-, körte-, szilva-, és kajszifák esetében. Azt azért hozzáteszem, hogy csak olyan fával érdemes próbálkoznunk, aminek a törzse és a gyökérzete is egészséges, valamint a lombozata is szép. Sajnos a nagyon idős, beteg fák esetében nem leszünk képesek jó eredményeket elérni. Sok sikert kívánok mindenkinek, remélem, hogy tanácsaimmal tudtam segíteni nektek! 

Hogyan értékelnéd a gyümölcsfák ifjító metszéséről szóló cikkemet?

    

Forrás: Fotó: Schutterstock

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes

Még több cikk

2024-11-13

Felkopaszodott mikulásvirág elleni tippek! Így előzd meg idén

A felkopaszodott mikulásvirág problémájával sokan találkoznak az ünnepek alatt és után. Mutatunk néhány hasznos tanácsot és tippet az elkerülése érdekében.

2024-11-23

Citromfa betegségek és kártevők: ezekre figyelj beltéren

A citromfa betegségek és kártevők nemcsak a növény egészségét, hanem a gyümölcstermést is veszélyeztethetik. Fedezd fel, hogyan védd meg kedvenc citrusodat.

2024-09-30

Milyen összetételű szert használjunk az őszi lemosó permetezéshez?

Fedezd fel, mely permetszerekre van szükséged az őszi lemosó permetezéshez! Bemutatjuk, hogy mi, mire való, és hogyan használd őket a hatékony védekezéshez.

2024-11-25

Hibiszkusz teleltetése: ezek a leggyakoribb hibák, amiket kerülj el

A hibiszkusz teleltetése kulcsfontosságú a növény egészségének megőrzéséhez, különösen a trópusi fajták esetében. Nézzük meg mely hibákat érdemes lekerülni a teleltetés alatt.

2024-11-21

Karácsonyi kaktusz szaporítása: így bővítsd a gyűjteményedet

A karácsonyi kaktusz szaporítása remek lehetőség arra, hogy bővítsd növénygyűjteményedet, vagy különleges, saját nevelésű ajándékkal lepd meg szeretteidet.

2024-11-25

Az ezüstfenyő legszebb fajtái: klasszikus kedvencek és különlegességek

Az ezüstfenyő gyönyörű, kékes-ezüstös színével, szabályos formájával és változatos fajtáival is hódít. Ismerjük meg közelebbről ezt a csodaszép örökzöldet.

2024-11-22

Téli sarjadékhagyma termesztés: friss zöldség a leghidegebb hónapokban

A téli sarjadékhagyma termesztése egyszerű és praktikus módja annak, hogy a hideg hónapokban is friss, vitaminokban gazdag zöldség kerüljön az asztalodra.

2024-09-06

5 ok, amiért NE irtsd ki a szürke madársóskát

A szürke madársóska nem csupán egy gyom! Fedezd fel, miért érdemes megtartani a kertben: méhek kedvence, fogyasztható, tyúkoknak tápláló és még sok más!

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

élőpart-védelem

olyan természetes v. telepített növénysáv, amely a partot — beleértve a töltéskoronát... Tovább

.../2006. (...) FVM-GKM-EÜM-SZMM-PM együttes rendelet az egyes rizstermékek behozataláról és forgalomba hozataláról

A géntechnológiai tevékenységrõl szóló 1998. évi XXVII. törvény 34. §-a (3)... Tovább

Tovább a lexikonra
Érdekességek gyümölcs Házi kert kert Növényvédelem