A gyümölcsfák ifjító metszése – Mikor kerítsünk rá sort?
Az őszi időszak a legideálisabb, de mindenképpen várjuk meg a levelek lehullását. Általánosan megállapítható, hogy egészen rügyfakadásig elvégezhető a gyümölcsfák metszése, de a legjobb eredményt akkor érhetjük el, ha még a fagyok beállta előtti időszakban elvégezzük a műveletet, mivel ilyenkor még van nedvkeringés, ami gyorsítja a sebek gyógyulását. Érdemes megjegyezni, hogy nincs akadálya a fagymentes, téli napokon végzett metszésnek sem, de mindenképp használjunk fasebkezelőt.
A gyümölcsfák ifjító metszése – Tudnivalók metszés előtt
Fontos tudnivalók, mielőtt még elkezdjük a metszést: mindig tiszta és éles szerszámokkal dolgozzunk, így kisebb az esély arra, hogy megfertőzzük a növényeinket! Minden esetben használjunk fasebkezelő gélt, ez segít a sebek gyógyításában. Fontos továbbá, hogy ifjításnál maximum a korona kétharmadát szabad eltávolítani.
A gyümölcsfák ifjító metszése – Hogyan végezzük el a metszést
Essünk neki a fának bátran: távolítsuk el a beteg, elszáradt, az egymást keresztező, és a befelé törekvő ágakat. Érdemes mindig a korona alsó ágainál kezdeni az metszést, és felfelé haladni, mert ha másképp cselekszünk, akkor a lefűrészelt, nehéz ágak könnyedén kárt okozhatnak a már megmetszett koronarészben. Fontos, hogy az eltávolítani kívánt ágakat minden esetben egy erős, fiatal vessző felett fűrészeljük le, mégpedig úgy, hogy a metszési felület függőleges, vagy legalább ferde legyen, de semmiképpen se vízszintes.
Tavasszal ki fog alakulni a fa új lombozata, hála a megmaradt vesszőkön fejlődő nedvszívó hajtásoknak. Segítsük a fát a jó idő érkezésével, részesítsük fokozott ápolásban, tápanyagellátásban, növényvédelemben! Az ifjítás után két évvel már gazdagon termő gyümölcsfának örülhetünk ismét.
A gyümölcsfák ifjító metszése - Milyen idős fákat ifjítsunk meg?
Általánosan elmondható, hogy minden gyümölcsfajta alkalmas az ifjításra, de gyakrabban használják ezt a módszert az alma-, körte-, szilva-, és kajszifák esetében. Azt azért hozzáteszem, hogy csak olyan fával érdemes próbálkoznunk, aminek a törzse és a gyökérzete is egészséges, valamint a lombozata is szép. Sajnos a nagyon idős, beteg fák esetében nem leszünk képesek jó eredményeket elérni. Sok sikert kívánok mindenkinek, remélem, hogy tanácsaimmal tudtam segíteni nektek!
Hogyan értékelnéd a gyümölcsfák ifjító metszéséről szóló cikkemet?
Forrás: Fotó: Schutterstock