Gyümölcsfák gombabetegségei – Monília
Tünetei: a hajtások, gallyak, termések, és a virágok is fertőződhetnek. A levelek, hajtások elfonnyadnak, a virágok és a termés megbarnul, elszárad. A monília legfőképpen érés, virágzás idején támad. A termésen először barna foltok jelennek meg, majd elterjed az egész termésen. A virágzó gyümölcsfákon egyes virágfürtök lelankadnak, hervadnak, elhalnak, a termések mumifikálódnak az ágakon, vagy lehullanak.
Védelme: mindenekelőtt a megelőzés. Szellős, napos helyre ültessünk, figyeljünk a megfelelő ültetési távolságra. Fertőzés esetén permetezzünk Topas 100 EC, Chorus 75 WG, Systhane Duplo, vagy Folicur Solo permetszerrel. Permetezést virágzás kezdetén, tömeges virágzáskor és sziromhulláskor érdemes végezni.
Gyümölcsfák gombabetegségei – Peronoszpóra
A levelet és a fürtöt egyaránt megtámadhatja. A fiatal leveleken sárgás zöld kör alakú olajfoltok jelennek meg, a fonákon pedig fehér penésszerű foltokat figyelhetünk meg, ezek később bebarnulnak, beszáradnak. Erősen fertőzött levelek barnulnak és lehullanak. A peronoszpóra a lehullott leveleken áttelelnek, ezért érdemes ezeket tavasszal összegyűjteni és megsemmisíteni.
Peronoszpóra ellen védekezhetünk sokféle növényvédő szerrel, például alkalmas erre a célra a Topp 500, Mildicut, Joker 77 WP, Curzate R, Quadris, Eclair 49 WG, Cercobin 70 WDG.
Gyümölcsfák gombabetegségei – Szürkepenész
Elsősorban sebeken, sérüléseken jut be a növénybe, jégverés, rovar okozta sérülések által. Fertőzés esetén a virágkocsány és a virág elhal, a bogyók rothadnak, sűrű, szürke penészgyep alakul ki a felületen. Elhalt és élő növényi részeken is áttelel, a csapadékos, meleg nyári időszak rendkívül kedvez a kórokozónak.
Védekezés: kontakt-, illetve felszívódó növényvédő szerekkel: Cercobin 70 WDG, Eclair 49 WG, Quadris, Folicur solo.
David Cardinez képe a Pixabay -en.