Lehetséges a gyomirtás műanyag ponyvával? Ha igen, hogyan lehet műanyag ponyvával a gyomokat elkerülni?

Lehetséges a gyomirtás műanyag ponyvával?

VN
hirdetes

Eldöntötted tehát, hogy szeretnél kialakítani egy kertet magadnak. De mi a teendő, ha a kiszemelt terület tele van gyomokkal? Ha az organikus kertészkedés a célod, és nem szeretnéd szennyezni a környezetedet, akkor a gyomirtó vegyszerek szóba sem jöhetnek. Szerencsére azonban nem ez az egyetlen megoldás, ha szeretnél megszabadulni a gyomoktól kertedben. Arról talán már hallottál, hogy a talajtakarók segítenek megelőzni a gyomokat, de mit tehet egy műanyag ponyva az olyan gyomok ellen, amik már kifejlődtek és elfoglalták kertedet? Az alábbiakban erről lesz szó!

Hogyan lehetséges a gyomirtás műanyag ponyvával?

Gyomirtás műanyag ponyvával – lehetséges?

Ha nem is saját kertedben, köztereken vagy más otthonokban biztos találkoztál már olyan műanyag ponyvával, amire még egy réteg organikus talajtakarót vagy kavicsot is elszórtak. Ez egy nagyszerű módszer a gyomok megelőzésére, azonban épp olyan hatékony lehet a már elterjedt gyomok kiirtására is!

Ez a módszer az úgynevezett „szolarizáció”, ami annak ellenére, hogy műanyagot használ, egy teljesen vegyszermentes és organikus megoldás a gyomok ellen. A szolarizációt továbbá kivitelezni is nagyon egyszerű, tehát nem kell hozzá semmilyen profi kertésztudás.

Hogyan pusztítja el a szolarizáció a gyomokat?

A műanyag ponyvát az év legmelegebb hónapjai idejére kell lefektetni a kezelni kívánt talajfelületre. A műanyag a forró napsütésben felhevíti a talajt, és ezzel minden növényt elpusztít maga alatt. Külön előny, hogy a felforrósodó talajban sok kártevő és egyes kórokozók is elpusztul. A meleg hatására továbbá a talaj kiereszti tápanyagtartalmát is, miközben az organikus anyagok lebomlanak benne.

hirdetes

A szolarizációt tehát ajánlott az év legmelegebb hónapjaira hagyni, de télen is elvégezhető, csak sokkal tovább fog tartani.
Habár máig vitatott, hogy fekete vagy átlátszó műanyag ponyvát érdemes-e használni ehhez, általában a fekete ponyvák a népszerűbbek.

Hogyan alkalmazzuk a műanyag ponyvákat a gyomok ellen?

Nincs más teendőd, mint letakarni a ponyvával azt a területet, amin később szeretnél egy kertet kialakítani. Ehhez mindössze egy fekete polietilén ponyvára lesz szükséged, amit aztán téglákkal, kövekkel vagy karókkal rögzíthetsz a talajhoz.

Tényleg ennyire egyszerű az egész. Ha szeretnél, vághatsz néhány lyukat a ponyvára, hogy szellőzni tudjon egy kicsit, de erre sincs szükség.
Attól függően, hogy mennyire terjedtek el a gyomok, illetve, hogy mennyire meleg az időjárás, 3 hétig vagy akár 6 hónapig is fent kell majd hagynod a ponyvát.

Miután a szolarizáció lezajlott és minden gyom elpusztult a ponyva alatt, csak tekerd fel azt, majd dolgozz bele némi komposztot vagy trágyát a talajba, és már ültethetsz is bele!
 

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes

Még több cikk

2024-11-23

A pálma teleltetése közben: Mire figyeljünk a tél folyamán?

A pálma teleltetése a hideg hónapok túléléséről szól. Fedezd fel a legfontosabb téli teendőket a pálmák kapcsán! Nézzük át mire érdemes figyelni a tél folyamán.

2024-11-22

Téli sarjadékhagyma termesztés: friss zöldség a leghidegebb hónapokban

A téli sarjadékhagyma termesztése egyszerű és praktikus módja annak, hogy a hideg hónapokban is friss, vitaminokban gazdag zöldség kerüljön az asztalodra.

2024-11-22

Balkon növények teleltetése: tippek a sikeres téli gondozáshoz

A balkon növények teleltetése egy egyszerű, mégis kulcsfontosságú lépés annak érdekében, hogy növényeid átvészeljék a hideg hónapokat. Nézzük meg hogyan!

2024-11-20

Téli kerti munkák: Hogyan gondozzuk kertünket a hideg hónapokban?

A téli kerti munkák célja, hogy kertünk egészségesen és készen várja a tavaszi megújulást. A tél közeledtével nézzük át a legfontosabb teendőket a kertben.

2024-11-23

Citromfa betegségek és kártevők: ezekre figyelj beltéren

A citromfa betegségek és kártevők nemcsak a növény egészségét, hanem a gyümölcstermést is veszélyeztethetik. Fedezd fel, hogyan védd meg kedvenc citrusodat.

2024-01-02

Agrárminisztérium: újra igényelhető a szőlő szerkezetátalakítási támogatás, ezek a feltételek

A szőlősgazdáknak 2024. január 4-től ismét lehetőségük nyílik a támogatási kérelmek benyújtására a szőlő szerkezetátalakítási támogatás keretében.

2024-06-12

A mezőgazdaság jövője itt van: Drónokkal a sikeres termesztésért

A drónok és a mezőgazdaság találkozása forradalmi technológiák megjelenését jelenti a földeken. A drónok használata a mezőgazdaságban rendkívül jövedelmező.

2024-06-11

Őzgidák védelme kaszálási szezonban – fontos tudnivalók

Fokozottan ügyelni kell az őzgidákra és a vadakra kaszáláskor, hiszen mezőgazdasági munkák során fokozott veszélynek van kitéve a vadvilág. Mutatjuk mire figyelj!

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

homeosztázis

a belső környezet állandóságának fenntartása, szabályozott stabilitása. Lehetővé teszi a... Tovább

előrejelzés

az okszerű, integrált növényvédelem jellemzője, hogy a növényvédelmi kezeléseket akkor... Tovább

Tovább a lexikonra
Agrárgépészet Kertészet