Gyógytea télre – Hagymatea
A hagymában találhatunk C-vitamint, illóolajokat, flavonoidokat, illetve ásványi anyagokat. Ezek a vegyületek segítenek a vérnyomás csökkentésében, a sejtek erősítésében és az étvágy javításában. Influenzás időszakban és nátha esetén kifejezetten jó köhögés csillapítására.
Öntsük fél liter vizet egy edénybe, és tegyünk bele egy közepes fej vöröshagymát, főzzük 30-35 percen keresztük, közben pótoljuk az elpárolgott vizet. Szűrjük le, és már fogyaszthatjuk is, magában is finom, de keverhetünk hozzá mézet is. A főzetet lehet használni inhalálásra is, mivel a benne található kéntartalmú vegyületek fertőtlenítik és tisztítják a légutakat, valamint a tüdőt.
Gyógytea télre – Kakukkfűtea
A kakukkfűben karvakolt találhatunk, ami kitűnő baktérium-, és vírusölő vegyület, ráadásul még fertőtlenít is. A karvakolt mellett a kakukkfű tartalmaz keserűanyagokat és cserzőanyagot. Nyákoldó, és köptető hatású, légcsőhurut esetén lehet használni. Azonban köhögés esetén is bevethetjük, mivel ingercsillapító hatással is rendelkezik. Teáját ihatjuk, de inhalálhatunk is vele: tegyünk 2-3 deciliter forró vízbe két kávéskanál kakukkfüvet, és hagyjuk állni legalább öt percig. Ezután szűrjük kel és ízesítsük mézzel – máris fogyasztható.
Gyógytea télre – Kamillatea
Nem véletlenül hagytam a végére a kamillateát – ezt azért szerintem mindenki ismeri. Az igazi Jolly joker, illóolajok és flavonoidok találhatók benne. Virágából teát készíthetünk, ami használható köhögés esetén, de gyulladásos betegségekre, torokfájásra, megfázásra, és görcsös fájdalmakra is kiváló. Nátha, influenza, megfázás esetén inhalálásra és ülőfürdő alkalmazására is ideális, mivel belélegezve is hatásosak az illóolajai.
Teaként fogyasztva érdemes legalább 15 percig hagyni a forró vízben állni, majd ezután leszűrni, és naponta 2-4 csészével fogyasztani belőle. Remélem, hogy tudtam segíteni nektek, vegyétek fel a harcot ezentúl sikeresen a megfázással, és az influenzával!