Ha magról vetünk gyógy-fűszernövényét
Ha magról vetünk, a hidegtűrő petrezselyem, koriander, kamilla, kapor magjai márciustól augusztusig vethetők szabadföldbe. Ezek a növények, különösen a turbolya és a kapor az átültetést nehezen viselik.
Sok gyógynövény magjából nevelhetünk palántát is. A vetési mód megválasztásánál kövessük a csomagoláson található instrukciókat. Például a bazsalikom hideg érzékeny. Ezért jobb, ha palántának előneveljük, és a palántákat csak a fagyveszély elmúltával ültetjük ki.
Az évelő rozmaring, zsálya, metélőhagyma, édeskömény magjait palántának vessük el, és csak, amikor a palánták elég nagyok, akkor ültessük ki őket. De előtte a palántákat edzenünk kell például hidegágyban, és csak ez után kerüljenek állandó helyükre.
Ha külön termesszük a gyógy-fűszernövényt
Ha külön gyógynövény vagy fűszerkertben termesztünk, megkönnyítjük a betakarítást, és a forró nyári napokon élvezhetjük a növények illatát. A gyógynövénykert díszértékét növeljük, ha az ezüstös levelű levendulát vagy zsályát kombináljuk a kék virágú borágóval, a narancssárga virágú körömvirággal. Mindkettejük virága ehető. Az eltérő textúrájú növények összeültetésé is különleges hatást nyújt, ilyenek például a kakukkfű és a bazsalikom.
A gyógynövények remek szegélynövények. Kiváló szegélynövény a kakukkfű vagy a metélőhagyma. Kis forgalmú területen a borsikafű, a kakukkfű járólapok hézagai közé is ültethető. Ha áthaladunk rajtuk, finom illatukat is élvezhetjük. A magas, fátyolszerű lombozatú édeskömény szintén kiváló ágyásszegély, sárga virágai pedig remek méhlegelők.
Gyógynövényeket ültethetünk zöldségeink közé is. Erre példa, ha petrezselyem, koriander, turbolya kerül a zöldség sorok közé, vagy azok szegélyének ültetve őket.