Gyeptrágyázás kisokos mindenkinek – Most mindent elmondunk a gyeptrágyázásról

Mikor és hogyan trágyázzuk a gyepet?

Szélesi Ferenc - Főkertész, ZH
hirdetes

Ha te is arról a bizonyos szép, zöld gyepről álmodozol, akkor megfelelő gondoskodást kell biztosítanod udvarod vagy kerted talaja számára. Ennek a gondoskodásnak fontos részét képezi a megfelelő és időszerű trágyázás is, ami biztosítja, hogy gyeped mindig megfelelő mennyiségű tápanyaghoz férjen hozzá. Lássuk, hogy mi mindenre lesz szükséged ehhez!

Minden, ami gyeptrágyázás

Gyeptrágyázás - Mikor és hogyan trágyázd frissen ültetett gyepedet

Ha még csak most tervezed elültetni a fűmagokat (vagy bármilyen más módszert, például gyeptéglákat alkalmazol), akkor egy kezdő műtrágya óriási kezdőlöketet ad majd gyepednek. Ugyanez igaz azokra az esetekre is, amikor egy-egy hibás foltot szeretnél kijavítani gyepedben. A kifejlett gyepekkel ellentétben, az újonnan ültetett fű sok hasznát veszi az extra foszformennyiségnek, ami nélkülözhetetlen az erős, egészséges gyökerek kialakulásához.

Az N-P-K műtrágyák csomagolásán a foszfort a középső, tehát a P érték jelöli. Fontos odafigyelned arra is, hogy a gyepet az ideális időszakban ültesd el, ami az adott éghajlattól és a választott fűfajtától is függ majd. Ezen kívül a választott magas foszfortartalmú műtrágya használati utasításai szerint alkalmazd azt. Ha magokról vagy dugókról neveled gyepedet, akkor a műtrágyát ültetés előtt szórd szét a füvesíteni kívánt területen.

hirdetes

Ha gyepszőnyeget vagy gyeptéglákat telepítesz, akkor ezek elhelyezése után használd a műtrágyát rajtuk. Ha újonnan szeretnél füvet ültetni vagy telepíteni egy területre, akkor ne használj ujjasmuhar ellen készült műtrágyákat és más gyomirtó hatású trágyákat az ültetést megelőző négy hétben. Ültetés után várd meg, hogy gyeped megerősödjön, és várj további három fűnyírásnyi időt, mielőtt ilyen készítményeket használnál.

Gyeptrágyázás - Mikor és hogyan trágyázd meglévő gyepedet

Miután gyeped megerősödött, egy olyan trágyázási stratégiát kell összeállítanod neki, ami igazodik változó szezonális igényeihez. Ez természetesen a választott fűfajtától függ majd, tehát nézz utána, hogy pontosan mire is lesz szüksége az év során.

Gyeptrágyázás - Gyep trágyázása kora tavasszal

Február és április között a hőmérséklet melegedni kezd, és a gyomok magvai már ekkor csírázásba fognak. Hogy ezt megelőzd, használj ujjasmuhar ellen készült gyomirtó hatású műtrágyát, alacsony foszfortartalommal (vagy egyenesen foszfor nélkülit).

Ezek a készítmények segítenek megakadályozni, hogy az újonnan kicsírázott gyomok gyökerei megerősödjenek, és akár hónapokig is védelmet biztosíthatnak ellenük. Nagyon fontos, hogy megfelelően időzítsd gyeped kora tavaszi trágyázását. Ügyelj rá, hogy a trágya az előtt kerüljön a talajra, hogy az ujjasmuhar csírázni kezdene. Ez akkor történik, amikor a talaj eléri a 12-13°C-os hőmérsékletet.

Lehetőleg egy jó minőségű kézi műtrágyaszóróval szórd szét a készítményt gyepeden, majd 14 napon belül lásd el azt legalább 1,5cm vízzel. Olvasd el a műtrágya csomagolásán látható útmutatót és figyelmeztetéseket, hogy biztosan a megfelelő készítményt válaszd gyeped számára. A következő oldalon folytatom, érdemes lapozni egyet! 

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes

Még több cikk

2024-11-23

Citromfa betegségek és kártevők: ezekre figyelj beltéren

A citromfa betegségek és kártevők nemcsak a növény egészségét, hanem a gyümölcstermést is veszélyeztethetik. Fedezd fel, hogyan védd meg kedvenc citrusodat.

2024-11-26

Toboz díszek házilag: karácsonyfadísz, koszorú és angyalka egyszerűen

A toboz díszek házilag készítve nemcsak gyönyörűek és egyediek, hanem az alkotás örömét is hordozzák – hozz létre természetes és varázslatos dekorációkat.

2024-11-21

Karácsonyi kaktusz szaporítása: így bővítsd a gyűjteményedet

A karácsonyi kaktusz szaporítása remek lehetőség arra, hogy bővítsd növénygyűjteményedet, vagy különleges, saját nevelésű ajándékkal lepd meg szeretteidet.

2024-11-25

Hibiszkusz teleltetése: ezek a leggyakoribb hibák, amiket kerülj el

A hibiszkusz teleltetése kulcsfontosságú a növény egészségének megőrzéséhez, különösen a trópusi fajták esetében. Nézzük meg mely hibákat érdemes lekerülni a teleltetés alatt.

2024-11-25

Az ezüstfenyő legszebb fajtái: klasszikus kedvencek és különlegességek

Az ezüstfenyő gyönyörű, kékes-ezüstös színével, szabályos formájával és változatos fajtáival is hódít. Ismerjük meg közelebbről ezt a csodaszép örökzöldet.

2024-11-23

A pálma teleltetése közben: Mire figyeljünk a tél folyamán?

A pálma teleltetése a hideg hónapok túléléséről szól. Fedezd fel a legfontosabb téli teendőket a pálmák kapcsán! Nézzük át mire érdemes figyelni a tél folyamán.

2024-11-22

Balkon növények teleltetése: tippek a sikeres téli gondozáshoz

A balkon növények teleltetése egy egyszerű, mégis kulcsfontosságú lépés annak érdekében, hogy növényeid átvészeljék a hideg hónapokat. Nézzük meg hogyan!

2024-11-23

A földlabdás fenyőfa és kreatív, környezetbarát karácsonyfa megoldások

A földlabdás fenyőfa gyönyörű és ünnepi dísze lehet otthonodnak. Ismerj meg környezetbarát, fenntartható karácsonyfa ötleteket is, mint az alternatív fenyő.

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

sátorcsapda

kúp alakú vászonsátor, a tetején tölcsérrel és üveg gyűjtőedénnyel. Az... Tovább

Gombaölo Teldor 500 SC

Gombaölő permetezőszer a szőlő, szamóca, málna, uborka paradicsom, saláta szürkepenészes... Tovább

Tovább a lexikonra
Gyeptermesztés Házi kert kert