Tavasszal ismét elkezdődhet a kertészkedés, így a gyepünket is ilyenkor érdemes újra életre kelteni. Hoztunk pár tippet, hogyan teheted meg ezt gyorsan.
Mindenki szeretne otthonába gyönyörű zöld gyepet, amelytől otthonunk sokkal kellemesebb és rendezettebb hangulatot áraszt. De mi az angol gyep titka? A részletekben rejlik minden!
Rendszeres fűnyírás
Hetente minimum egyszer érdemes nyírni az otthoni füvet, de minél többször jut rá időnk, annál szebb lesz. A fűnyírásánál azonban érdemes odafigyelni, hogy éles nyíróeszközzel dolgozzunk, akár motoros akár kézi szerszámunk van. Az életlen eszközök csak megnyirbálják a gyepet, amely során csak tépni fogja azt, így könnyen besárgulhat a teteje. Ezt mi sem szeretnénk! Talán a kisebb otthonok esetén a hengerkéses fűnyíró a legjobb választás, bár ezt mindenki maga dönti el. A lényeg: figyeljünk oda az éles vágófejre.
Gyepszellőztetés
Ezt a módszert a fű gyökerei miatt érdemes megtenni, hiszen az öntözés és a taposás következtében a talaj betömörödhet, ezáltal a gyökerek nem fejlődnek. A betömörödés az elhalt szálakból és mohákból tevődik össze, amelyeket miatt érdemes a gyepszellőztetést elvégezni, ha szép füvet szeretnénk az otthoni kertben. Kapható kézi és elektromos gyepszellőztető is, amely segít a összeszedni az elhalt szálakat és elvágja a fű gyökereit, amely által újak nőhetnek. Ha nem szeretnénk túl költséges megoldást, egy egyszerű gereblyével is megoldható a gyepszellőztetés.
A fűnek is kell a tápanyag
Ahogyan otthoni növényeinkre is odafigyelünk, a gyepnek is meg kell adni a kellő gondoskodást tápanyag utánpótlás formájában. A fűféléknek egyaránt szüksége van a fejlődéshez tápanyagokra, így évente egyszer, leginkább tavasszal ezt érdemes elvégezni. A kertészeti üzletekben többféle termék elérhető a gyep gondozására, szinte bármelyik márkát választhatjuk. A tápanyag pótlás lényege, hogy egyenletesen oszlassuk el a füvön, hogy elkerüljük a gyep kiégését.
Gazolni kell
Bár a legtöbb gyomot a fűnyírással el tudjuk pusztítani, illetve gyomirtó segítségével. Vannak azonban olyan helyzetek, amikor sajnos még ezek ellenére is előbújnak a kisebb gazok a fűszálak között. Ezeket jobb, ha gyökerestől kiszedjük kiskéssel, vagy ásóval, így biztosan nem fognak visszatérni. Legyünk résen, és folyamatosan figyeljük a felbukkanó gyomokat, hiszen gyorsan elszaporodhatnak a gyep között.
Öntözés
Ugyan tavasszal az idő csapadékosabb, így talán nem kell annyit locsolnunk a gyepet. Azért érdemes figyelni az időjárás előrejelzéseket, és ha nem találjuk nedvesnek a talajt, locsoljuk át a gyepet. A nyári locsolást pedig inkább az esti órákra időzítsük, hiszen így nincs elpárolgás, eláltal a talaj és a növények sokkal több tápanyag felvitelére képes. Napközben pedig semmiképpen se locsoljunk, hiszen a fű kiéghet!
Ne feledd: Gondozd és adj időt az otthoni gyepnek, és hidd el, megéri a sok erőfeszítés! A szomszédok és az ismerősök is mind irigykedni fognak a csodás zöld gyepedre.