Gyapottermesztési kisokos mindenkinek

Házikertben is terem a gyapot – Itt a teljes termesztési útmutató mindenkinek!

Szélesi Ferenc - Főkertész, ZH
hirdetes
Most mindent elmondunk a gyapot termesztéséről

Talajigény

A gyapot laza talajban érzi jól magát, de több változata is elvan száraz, tömör földben is. Legtöbbjük remekül teljesít homokos, agyagos, és vályogos talajban is. Ha ideális körülményeket szeretnél biztosítani gyapotjaidnak, akkor igyekezz 5,5-8,5 pH érték közötti, jó vízelvezetésű organikus anyagokban gazdag talajba ültetni őket. Ültetés előtt érdemes egy nagy adag komposztot forgatni a talaj felső rétegébe.

Fényigény – A gyapotnak minél több közvetlen napfényre van szüksége.

Ültetési távolság

Ha közvetlenül a talajba ülteted őket, a gyapotmagokat legalább 10 centire ültesd egymástól, a sorok között pedig 75 centis hézagokat hagyj. Mivel önmegporzó növények, így könnyű kisebb kertekben termeszteni őket. 

Ültetés növénytartóba

A gyapot jól érzi magát konténerekben is, ezért akár házon belül, szobanövényként is tartható. Egyedül arra kell odafigyelned, hogy elegendő napfényt kapjon. Természetesen a szabadban is termeszthetsz konténeres gyapotot. Tartsd észben, hogy akkora cserépre lesz szüksége, mint amekkorára a fáknak.

Öntözés

A gyapot alatti talajt érdemes nyirkosan tartani, de nem átáztatni. A túl sok víz könnyedén kirohaszthatja a gyökereket, és elgyengíti a növényeket a betegségekkel szemben is. A víz különösen akkor fontos a gyapot számára, amikor a magház fejlődik rajta.

hirdetes

Trágyázás

A gyapot egy éhes növény, ezért sok nitrogénre és kálium-karbonátra van szüksége. Szívesen fogadja az olyan organikus trágyákat is, mint a hal emulziót. Ha sikerül paradicsomaidhoz gyártott organikus trágyát találnod, akkor azt nyugodt szívvel adhatod a gyapotoknak is.

Talajtakarás – A gyapotot érdemes vastag talajtakaróval körülvenni. A szalma a legideálisabb, mert sok nedvességet tart meg, de egyben jól is szellőzik.

A gyapot társültetése

A gyapot jó társa számos fűszernövénynek, úgymint a bazsalikomnak, a koriandernek, a mentának, a kapornak, és a zsályának is. A fokhagyma és a vöröshagyma segíthet némileg távol tartani tőle a gyapottokmányos bogarakat, és a napraforgók is kedvelik a gyapot társaságát.  A gyapotot nem ajánlott burgonya közelébe ültetni.

A gyapot szüretelése és tárolása

Mint ahogyan azt a korábbi felsorolásból láthattad, a gyapot lassan érik. Az ültetéstől általában 70 meleg (16°C feletti napot kell várnod, mielőtt a palánták virágzani kezdenének, a magházak pedig további 50 nap múlva jelennek csak meg. A gyapot szüretelési időszaka 4-6 hét. Amikor a magházak szétnyílnak, már lehet őket szüretelni. Melegebb éghajlatokon a szüret júliusban kezdődik, de hűvösebb helyeken ez jóval későbbre tolódhat (van, ahol novemberben ér véget). Egy-egy példány akár 100 darab magházat is teremhet.

Érdemes kesztyűt viselni a leszedésükhöz, mert a toktermések belseje nagyon hegyes. Ragadj meg egy „pamutlabdát”, és egy tekerő mozdulattal távolítsd el a házból. A magházak nem egyszerre érnek meg, ezért csak azokat szüreteld le, amik már kinyíltak. A szüret után terítsd szét a pamutot egy száraz, sötét helyen, és hagyd kiszáradni. Ha ez megvan, akkor el kell távolítani belőlük a magvakat. A pamut (ami szakmai szemmel ez után már ténylegesen pamutnak nevezhető) innentől kezdve számos házi projekthez felhasználható!

Forrás: Fotó: Pixabay

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes

Még több cikk

2024-11-21

Karácsonyi kaktusz szaporítása: így bővítsd a gyűjteményedet

A karácsonyi kaktusz szaporítása remek lehetőség arra, hogy bővítsd növénygyűjteményedet, vagy különleges, saját nevelésű ajándékkal lepd meg szeretteidet.

2024-11-20

Téli kerti munkák: Hogyan gondozzuk kertünket a hideg hónapokban?

A téli kerti munkák célja, hogy kertünk egészségesen és készen várja a tavaszi megújulást. A tél közeledtével nézzük át a legfontosabb teendőket a kertben.

2024-11-20

Így készül a grincsfa házilag: az év legkreatívabb karácsonyi ötlete

A grincsfa tökéletes választás, ha idén valami különleges és egyedi karácsonyi dekorációval szeretnéd feldobni otthonodat. A grincsfa készítés nem is nehéz!

2024-08-07

Öko, bio, organikus…mi ez? Most utánajártunk a rejtélynek!

Az organikus/bio/ökológiai gazdálkodás lényege, hogy óvja a talaj termékenységét, előtérbe helyezve a növények, állatok és a talaj természetes egyensúlyát.

2024-10-22

Fenntartható gazdálkodás: hogyan csökkentsd az energiafelhasználást a termelés során?

Csökkentsd a gazdaságod energiafelhasználását tippjeinkkel. Ismerd meg az energiatakarékos rendszerek, megújuló energiaforrások és új technológiák előnyeit!

2024-08-01

Agrárhírek: Aktuális hírek a dinnyetermés és a takarmányozás témában

Agrárhírek: Utánajártunk milyen aktuális hírek és érdekességek vannak az agráriumban. A dinnyével, termesztésével és takarmányozással kapcsolatos hírek jönnek!

2024-10-25

Gyümölcsfa ültetése ősszel? Szakértői tanácsok a sikeres ültetéshez

A gyümölcsfa ültetése ősszel is bátran kivitelezhető. Kertészeti szakember tanácsai alapján vesszük végig a gyümölcsfa ületés szakszerű lépéseit ősszel!

2024-10-25

Agrárszakértő tanácsai a gyümölcsfa őszi metszéséhez – így vágj bele

A gyümölcsfa őszi metszése segít abban, hogy a fa erős, egészséges legyen. Az agráriumban tevékenykedő kertészeti szakember tanácsai révén garantált a siker.

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

bőrszarv

a bőrből kiemelkedő, esetleg valóban szarvra emlékeztető képződmény, amelyet túlzott... Tovább

állathigiénia

az a tudományág, amely az egészséges állati szervezet életműködését, az ehhez szükséges... Tovább

Tovább a lexikonra
Gazdaság Házi kert kert Mezőgazdaság Nemesítés, biotechnológia Növénytermesztés Növényvédelem