A gyapjaslepke kártétele - így védekezz ellene leghatékonyabban

A következő néhány évben várható egy újabb gyapjas lepke invázió?

Szélesi Ferenc - Főkertész, NA
Frissítve: 2024.07.17
Frissítette: KZs
hirdetes
Gyapjaslepke megjelenése

Gyapjaslepke - Nem éri meg a vegyszeres beavatkozás

A gyapjaslepke hernyók elszaporodása ellen létezik vegyszeres védekezés, azonban ezt a megoldást csak akkor alkalmazzák, amikor a hernyók tömeges megjelenése bizonyos területeken zavarja a környéken élő embereket a hétköznapi tevékenységeik elvégzésében vagy a pihenésben.  Erdőgazdálkodási és ökológiai szempontból a vegyszeres beavatkozás indokolatlan, mert ezt a természetes folyamatot nem lehet megakadályozni vagy kedvező irányba befolyásolni, mivel az effajta védekezés negatív hatással van az erdei életközösséget alkotó fajokra.  

Gyapjaslepke ellen hatékonyan

Érdemes elvégeznünk minden esetben a törzsápolási munkákat, ugyanis ezáltal könnyedén eltávolíthatjuk a fák törzséről a petecsomókat, majd azokat elégethetjük. Azt el kell mondanom ismét, hogy a gyapjaslepke petecsomóinak, illetve lárváinak szőrei az emberi bőrrel érintkezve ekcémaszerű, lassan gyógyuló kiütéseket okozhatnak. 

hirdetes

Védekezhetünk környezetkímélő módon is a gyapjaslepke ellen. Ebben az esetben a Dipel ES nevezetű készítményt részesítsük előnyben, ez ugyanis a Bacillus thuringienses var. kurstaki baktériumtörzs spóráit tartalmazza, de emellett megtalálhatók benne toxinkristályok is, melyek roncsolják a bélfal hámsejtjeit. A hernyók felveszik a szert, ezután leáll a táplálkozásuk és pár nap múlva elpusztulnak. 

Használhatjuk továbbá a szintén környezetkímélő Dimilin 25 WP nevű növényvédőszert, ami kitinszintézisgátló rovarölő készítmény. A gyapjaslepke esetében megzavarja a vedlési folyamatot, aminek következtében elpusztul a lárva vedlés során. 

Fontos megjegyezni, hogy a megelőzéssel érhetjük el a legjobb eredményt, éppen ezért már április-májusban meg kell kezdenünk a különböző rovarölő szerekkel való permetezést (ezért is nagyon fontos a tél végi lemosó permetezés). Ha ezt elmulasztottuk, akkor nagyobb eséllyel fognak megjelenni a gyapjaslepkék, hosszan elhúzódó, folyamatos fertőzés esetén emelnünk kell a vegyszer dózisát. 

A gyapjaslepkék kártétele

Nem szabad félvállról vennünk a gyapjaslepkék megjelenését. Kártételük kezdetben nem annyira jelentős, fiatal korukban a levelek széleit rágják meg, de épen hagyják a hajtások csúcsait, később viszont már jelentős károkat okoznak, mivel képesek tarra vágni a növényeket, amik ki fognak hajtani újra, de nagyon legyengülnek, ezért könnyedén esnek más betegségek és kártevők áldozatává. Remélem, hogy tudtam nektek segíteni, és sok sikert kívánok mindenkinek a gyapjaslepke elleni küzdelemben!

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes
További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

Állattenyésztési és Takarmányozási Kutatóintézet (ÁTK)

Kutatóintézet Az Állattenyésztési és Takarmányozási Kutatóintézet (ÁTK), illetve annak... Tovább

Gombaölo Melody Compact 49 WG

Gombaölő permetező szer szőlőperonoszpóra, hagymaperonoszpóra és burgonya fitoftóra... Tovább

Tovább a lexikonra
Növényvédelem