Itt van a gombaszezon, de te szeretnéd, ha nem csak pár hétig tartana? Szeretnéd tartósítani a gombát, de nem tudod, hogyan fogj hozzá? Több nagyon jó gombatartósítási módszert is mutatunk, azonban szeretnénk felhívni még az elején a figyelmedet arra, hogy csakis megbízható forrásból szerezz be, és használj fel gombát!
A gomba tartósítása előtt, a gomba beszerzésről…
A gomba egy nagyon közkedvelt konyhai alapanyag nemcsak a sztárséfek, hanem az egyszerű háziasszonyok körben is. Könnyű vele bánni, különleges az íze, és az állaga is nagyon jó. Azonban mielőtt a gomba felhasználásáról, tartósításáról beszélünk, muszáj a beszerzéséről is szót ejteni. Nagyon sok mérges gomba van, ezért semmiképpen sem járható út, hogy elmész egy erdei túrára, majd az ott talált gombát bevizsgáltatás nélkül elfogyasztod. Az sem elég, ha ránézel az interneten, hogy milyen fajta a gomba, ugyanis a gomba bevizsgálásához szakértőre van szükség! Vannak gombák, amik nemcsak elfogyasztás után, hanem bőrrel való érintkezés hatására is mérgező hatással van. Csakis megbízható forrásból szerezz be gombát!
Hogyan tartósítsd a gombát?
A gomba egy nagyon sokoldalú konyhai alapanyag, de sajnos gyorsan romlik. De ne aggódj, hiszen most mutatunk módszereket, amikkel nagyon egyserűen tartósíthatod a gombát!
Gomba tartósítása fagyasztással
Talán az egyik legegyszerűbb tartósítási módszer mindig a zöldségek, gyümölcsök, húsfélék, más ételek fagyasztóba helyezése. Hogyan fagyaszd a gombát? A gombát úgy is lehet fagyasztással tartósítani, hogy egyszerűen csak megpucolod, majd feldarabolod, és zacskózod vagy dobozolod. Viszont, ha azt szeretnéd, hogy intenzív maradjon az íze, és zamatos legyen, akkor előkészítve, azaz, blansírozva vagy pirítva is fagyaszthatod. A blansírozáshoz tedd a gombát lobogó, sós-citromleves vízbe körülbelül 3-4 percre, utána jeges vízben hűtsd le, majd zacskóban fagyaszd le, ha a pirítást választod, akkor is ügyelj rá, hogy kihűlve tedd csak el a gombát a fagyasztóba! A gomba íze nem romlik meg a fagyasztással, azonban nem lesz olyan friss, mint újkorában, az állaga sokkal vizesebb, puhább lesz. Van ennél jobb gombatartósítási módszer is!
Gomba tartósítása sós lében
Remek ötlet a gombát sós lében tartósítani sós lében, az eredmény nagyszerű lesz, maga az eljárás pedig igazán nem bonyolult. A sós lében való gombatartósításhoz kell a són kívül babérlevél, rozmaring és fokhagyma is. A gombát egyszerűen csak főzzük meg sós vízben, attól függően, hogy az adott gomba mennyi főzési időt igényel, majd készítsünk fűszeres levet a babérlevélből, a rozmaringból és a zúzott fokhagymából, szűrjük le, és forraljuk össze a sós lével. A gombát ezután előre sterilizált üvegbe kell tenni, majd ráönteni a forró fűszeres, sós levet, úgy hogy teljesen ellepje, és lezárni az üveget, majd száraz dunsztban hagyni kihűlni.
Gomba tartósítása olajban
Az olajjal való tartósítás is egyre kezd elterjedni. A gombát is lehet olaj segítségével tartósítani. Ehhez hevíts egy kis olajat serpenyőben, tegyél rá fokhagymát, majd tedd rá az előzetesen apró szeletekre vágott gombát, sózd, borsozd, majd mikor már puha tedd üvegekbe! Ezután zárd le az üvegeket, tedd egy nagy lábasba, öntsd fel vízzel, hogy teljesen el legyenek fedve, forrald fel, majd hagyd benne kihűlni.