Hogyan csalogass gilisztákat kertedbe
Ha kertedben kevés a giliszta, vagy egyáltalán nincs, akkor érdemes többet odacsalogatni, hogy kerted a fent felsorolt előnyök mindegyikéből részesülhessen. Számos gilisztafajta létezik, a szabad szemmel nem láthatótól kezdve a méteres változatokig, de a kertekben általában a közönséges földigiliszta és a legelterjedtebb. Ez a fajta a hűvös talajt kedveli és általában sötétben láthatjuk őket a felszínre bújni. A komposzthalmokban használt giliszták általában trágyagiliszták, amik nem képesek sima kerti talajban megélni. De mi vonzza a közönséges földigilisztákat, amik segíthetnek fellendíteni kertedet? Mit tehetsz annak érdekében, hogy több látogasson el ágyásaidba?
Használj szerves anyagokat
Ha kertedben csak kevés giliszta „lakik”, akkor a talaj nagy valószínűséggel túl tömör vagy nem tartalmaz elegendő szerves anyagot. Ha azonban levelekkel, levágott fűvel, szalmával, elhalt gyökerekkel, félkész komposzttal és állati trágyával egészíted ki ágyásaidat, akkor nagyszerű körülményeket teremtesz a giliszták számára, hiszen ilyen szerves anyagokból szoktak táplálkozni.
Száraz? Nedves?
A földigiliszták a nyirkos, hűvös körülményeket kedvelik, de a túl száraz, túl nedves és túl hideg talaj már nem kedvező számukra. Minél vastagabb a talajréteg, annál egyszerűbben találnak számukra megfelelő helyet benne.
Trágya és komposzt
A trágya és a komposzt segítenek a földigiliszták elterjedésében. Ha tehát haszonállatokat tartasz, akkor máris van egy megbízható trágyaforrásod. Ennek hiányában trágyaalapú komposztot is szerezhetsz külső forrásból.
Műtrágya
A nitrogénben gazdag műtrágya is csalogató a földigiliszták számára, azonban a szintetikus nitrogénnel dúsított műtrágyák pont hogy taszítják őket. Ezek a kis kerti segítők nagyon érzékenyek a talaj összetételének változásaira, és rögtön továbbállnak, ha a talaj sóssá válik (például a vegyszerrel dúsított műtrágyáktól). Éppen ezért érdemes kerülni a vegyszeres rovarirtó szereket is.
Kerüld a mély szántást
A mély szántás megbolygathatja a giliszták kialakított járatait, aminek hatására az állatkák hamar elmenekülnek. Igyekezz minél kevésbé megzavarni a talajt – a szántás során sok gilisztával is végezhetsz.
Ügyelj a talaj pH értékére
A földigiliszták nem kedvelik a savas, 4,5 alatti pH értékű talajt. Mésszel lúgosabbá teheted a talajt. Fontos jó adag kalciumot is biztosítani nekik – ha ez az elem hiányzik a talajból, a giliszták nem maradnak meg sokáig.