A giliszták előnyei
Több tápanyagot tesznek elérhetővé a talajban
A giliszták segítenek humuszt termelni, ami egy sötét talajtípus, és rengeteg fontos tápanyagot tartalmaz a növények számára. A giliszták ezt trágyából, elhalt gyökerekből, fűből, lehullott levelekből, talajból, és egyéb szerves anyagokból állítják elő. A giliszták emésztőrendszere összesűríti az elfogyasztott anyagokban található ásványokat és egyéb szerves összetevőket, így az általuk hátrahagyott ürülék telis-tele lesz olyan tápanyagokkal, amik fontosak a növények számára.
Ezek a „gilisztapottyantások” többek között nitrogénben is gazdagok, ami elengedhetetlen a növények fejlődéséhez. A talajban elpusztuló giliszták pedig szintén a növények által felhasználható organikus hulladékká változnak. Egy Új-Zélandi tanulmány szerint a giliszták által hátrahagyott ürülékdarabok négyszer annyi foszfort tartalmaznak, mint a talaj legfelső rétege. A következő oldalon folytatom!
Jobb vízelvezetés
A giliszták javítják a talaj vízelvezetését és megakadályozzák annak lepusztulását (erózió) is. Mindez kígyózó járataiknak köszönhető, amik fellazítják a talajt és szellősebbé teszik azt. Tudósok megállapították, hogy a gilisztás talaj tízszer olyan gyorsan képes elvezetni, mint azok, amikben nincsenek jelen ezek a kis kertész-asszisztensek. Járataik továbbá eső esetén is segítenek a talaj mélyebb rétegeinek átnedvesítésében. A giliszták tehát számos módon javítják a talaj minőségét, és teszik azt kedvezőbbé a növények számára.
A talaj szerkezetének javítása
A giliszták ürüléke segít összefogni a talaj apróbb szemcséit. Egyfajta ragasztóként működve megkötik az apróbb talajdarabkákat, az így a talajba kerülő ásványok pedig segítenek megvédeni a szerves anyagokat a mikrobiális támadásoktól. Lényegében minden talajtípust termékenyebbé képesek tenni. Mivel ezek az ürülékdarabkák vízben oldódóak, a növények is könnyedén hozzájuk juthatnak.