Budapest, 2011. július 14., csütörtök (MTI) - A magyar szakhatóság az eddigiekhez hasonlóan a jövőben is szigorúan fellép a génmódosított (GMO) vetőmagokkal szemben - mondta Bognár Lajos, a Vidékfejlesztési Minisztérium (VM) élelmiszerlánc-felügyeletért és az agrárigazgatásért felelős helyettes államtitkára csütörtökön Budapesten sajtótájékoztatón.
A helyettes államtitkár aláhúzta: Magyarország számára fontos nemzetstratégiai érték a GMO-mentesség fenntartása. Ez az egyik alapja ugyanis a hosszú távon fenntartható növénytermesztésnek, valamint a magyar GMO-mentes termékeket kereső bel- és külföldi piacok megtartásának.
Lapozd végig cikkünket, hogy értesülj a legfrissebb GMO helyzetről!
Emlékeztetett: a Magyarországon elvetett vetőmagokat forgalmazó cégek gyakran olyan országokban állítják elő termékeiket, ahol egyes GMO-fajták engedélyezettek a köztermesztésben. Ezért fordulhat elő, hogy a Magyarországra bekerülő vetőmagok esetleg kis mértékű GMO-szennyezést tartalmaznak.
Felhívta a figyelmet, hogy elsőrendű nemzeti érdek Magyarország GMO-mentességének megtartása. Ezért e tekintetben Magyarország a zéró toleranciát érvényesíti. Ezért a génmódosított vetőmagtételek forgalomba hozatala jogszabálysértő.
Így a Mezőgazdasági Szakigazgatási Hivatal (MgSzH) valamint a megyei kormányhivatalok szakhatósági szervezete az ide vonatkozó jogszabályok alapján rendelik el a GMO-szennyezett vetőmagtételek megsemmisítését. Mivel a GMO-szennyezett vetőmagból kikelő növények további GMO-szennyezés forrásai lehetnek, ezért az összes azonos növényi kultúrához tartozó növényt is meg kell semmisíteni.
Bognár Lajos felhívta a figyelmet: a kormány határozott célja, hogy az érintettekkel - például termelőkkel, forgalmazókkal - együttműködve a lehető legkisebb veszteséggel oldja meg a GMO vetőmagok által okozott helyzetből származó gondokat. A Vidékfejlesztési Minisztérium (VM) vizsgálja, hogy miként enyhíthető a lehető leggyorsabban az e vetőmagok használata által keletkezett kár.
Az MTI kérdésére az államtitkár ezt az elsődleges kárt több száz millió forintra becsülte, hozzátéve, hogy járulékos kárról nem tud.
A károk megtérítéséért - a harmadik országból származó vetőmagok esetében - az elsődleges forgalmazó, míg a belföldi vetőmagok esetén a vetőmag előállítója felelős, ő köteles a kár megtérítéséről gondoskodni.
A helyettes államtitkár közölte, hogy várhatóan további mintegy 2.500 hektár lehet érintett a GMO szennyezésben. Hozzátette: a szakhatóságokhoz eddig 470 minta érkezett, amelyből 300-at feldolgoztak. Tíz minta volt pozitív, kettő vizsgálata pedig még tart.
Forrás: www.mti.hu