A szakember szerint a közraktározással kapcsolatos bűnesetek döntő hányada az áru, termény eltűnésével kapcsolatos. Három fő típusát lehet megkülönböztetni. Az első az úgynevezett egymásra zárás: ugyanarra a terményre több közraktározási céggel kötnek szerződést és vesznek fel hitelt. A második, manapság igen „elharapózott” fogás a termény áttárolása. Egyik helyről a másikra forgatják, szállítják át az árut, esetleg másik magtárba kerül a termény. Ennek persze vannak jogos esetei is – például minőségmegóvás a cél. Sok esetben azonban nem ugyanaz a termény, nem ugyanaz a minőség, mennyiség található már az új helyen. A harmadik, a példánkban is említett eset, mikor egyszerűen ellopják, engedély nélkül eladják a hitel fedezeteként szolgáló közraktározott terményt. Főként a gabonaár-robbanást követő áresésnél – az ár egy év alatt megfeleződött – harapózott ez el. Az áresés miatt a bankok pótfedezetet kértek a terményt letevő adóstól, aki viszont menteni a menthetőt a további áreséstől félve inkább engedély nélkül – a hitel visszafizetése előtt – még jobb áron értékesítette a terményt. Jó esetben ebből a szabálytalan üzletből származó pénzből kifizette a bankot. Az, aki devizában vette fel a közraktárhitelt még rosszabbul járt: a forint gyengüléséből még nagyobb kára keletkezett. Ez is a szabálytalan értékesítést erősítette.
– Mindezek miatt már régóta egyeztetünk a közraktározási szabályok szigorításáról. A végső megoldást a közraktározásról szóló törvény szigorítása lesz, de addig, míg a törvényi előkészítés megtörténik, illetve az új parlament feláll és napirendre tűzi a kérdést, olyan megoldásokat is be lehet vezetni, melyet a közraktárak maguk vállalnak fel. Az aratásig elkészül egy elektronikai, információs rendszer – számolt be a tervekről Kasolyné Kriskó Mária. Ennek lényege, hogy GPS alapú nyomonkövetést, ellenőrzést tesz majd lehetővé. Azaz a közraktára vett áruról GPS-technikát használva az ellenőr megadja a termény pontos koordinátáit, azt jelöli is. Egy közös, a hat magyar közraktározási cég által látható adatbázisban ezt rögzítik. Így egy terményről pillanatok alatt ki lehet deríteni, hogy azt már egyszer közraktározás alá vette-e egy cég, vagy nem. Ezzel elkerülhető az „egymásra zárás”, ahogy az is látszik, hogy engedély nélkül mozgatták-e meg a terményt, vagy sem. A közraktárak azt is tervezik, hogy a tárolókat bekamerázzák, mozgásérzékelőkkel látják el, az áruba rejtett érzékelőket alkalmaznak és arról 24 órás megfigyelés során rögzítik az adatokat. Ez a térkamerás rendszerhez hasonló védelmi rendszert jelent.
A bankok két évvel ezelőttig biztos üzletet láttak a közraktár-hitelezésben. 2007-ben 309, 2008-ban 252, tavaly csak 186 milliárd forintra értékelték azt a terménymennyiséget, mely alapján hitelt adtak. 2008 előtt akár a terményérték 95 százalékát is megfinanszírozták, manapság ez az arány 70, néha 80 százalék. A bankok kedvét az is rontotta a bűnesetek mellet, hogy sok termelő került a csőd szélére és nem volt képes kifizetni a hitelt. A rekord áron felértékelt és hitelezett, majd időközben szinte megfeleződött értékű terményt viszont a bank sem volt képes drágábban eladni. Vagyis óriásit buktak ezen az ügyön is.
Forrás: Eu-info