A füzény a füzényfélék névadó nemzetsége, mely megközelítőleg 30 – 35 fajt tudhat magáénak – ezek közül a legtöbb fűféle, viszont közöttük akadnak nem csak egyévesek, de évelő növények is. Ismerj meg most Te is kettőt!
Ebben a cikkünkben erről a két népszerű füzény fajtáról és gondozásukról olvashatsz!
A réti füzény bemutatása
A réti füzény magas termetű, rizómás évelő növény, mely az összes északi mérsékelt övezettel rendelkező területen őshonos, melyek közé hazánk is beletartozik. Természetes élőhelyei közé a dombvidéki nyirkos lápok, a nádasok, illetve vizesebb rétek tartoznak – már ebből is látszik, hogy rendkívül vízkedvelő növényről van szó.
Levélzete lándzsás, a fűzfáéra emlékeztethet, levelei átellenesen helyezkednek el. Nektárban gazdag, így nem csak a méheknek fogsz kedvezni, amennyiben kertedben elülteted, de a pillangókat is képes lehetsz segítségével kertedbe csalogatni. Virágzata fürtvirágzat, mely lilásrózsaszín árnylatban pompázik, melyet nagyon hosszan, akár egész nyáron is csodálhatunk – ezek akár egy méter magas szárán helyezkedik el.
Hogyan gondozd növényedet?
A réti füzényt mivel bírja az állandóan vizes, nedves környezetet, érdemes akár kerti tavak partjára, akár vízinövényként ültetni – utóbbi esetben ültetését 0 – 10 centiméteres vízmélységbe helyezd el.
Ültetésekor ugyanakkor mindenképpen figyeljünk arra oda, hogy napos vagy félárnyékos területet válasszunk számára. Talaj szempontjából nincsenek nagy igényei, átlagos kerti talaj tökéletes lesz számára. Vízigénye, ahogy természetes élőhelyeinél is láthattuk, rendkívül nagy, így imádja a kifejezetten nedves, mocsaras környezetet – éppen emiatt remek vízinövénynek számít.
Amennyiben szaporítani szeretnéd, azt magvetéssel, valamint tőosztással is megteheted. Ugyanakkor arra érdemes figyelned, hogy az alapfaj eredetileg Észak-Amerikában rendkívül gyors terjedéssel bír, emiatt pedig kifejlesztették egy sterilebb változatát is, mely csak tőosztással szaporítható.