Minden a függőleges kertek öntözéséről

A két legjobb módszer függőleges kerted öntözésére

Szélesi Ferenc, NA
hirdetes

Egyre jobban kezd elterjedni a világban, így Magyarországon is a függőleges kertészkedés, ez nem véletlen, hiszen rendkívül sok helyet takaríthatunk meg ezzel a módszerrel, ráadásul olcsó és még a növények is imádják. Mostani cikkemben a függőleges kertek gazdaságos öntözéséről fogok beszélni, tartsatok velem! 

Tudj meg mindent a függőleges kertek öntözéséről

Tudj meg mindent a függőleges kertek öntözéséről

Ha még sosem hallottál a kertészkedés ezen ágazatáról, akkor most biztosan tűnődve vakarod a fejed, hogy vajon miért akarna bárki is függőleges kertet berendezni otthonában. Nos, egy függőleges kert első sorban azoknak ideális, akiknek nincs elegendő szabad helyük ahhoz, hogy egy hagyományos, talaj menti kertet rendezhessenek be otthonukban. Természetesen vannak azok is, akik csak hobbiból próbálkoznak meg az effajta kertészkedéssel, vagy azért, hogy kicsinosítsák otthonuk egy üres falát.

Egyesek házon kívül, mások házon belül készítenek függőleges kertet maguknak, és vannak olyanok is, akik kívül és belül is így csinosítják portájukat. Azonban a függőleges kertek nem csupán dekorációs célt szolgálnak, hiszen számos zöldség és gyümölcs is termeszthető bennük, így még a legapróbb helyeken fenn lehet tartani egy saját veteményeskertet.

Bármilyen okból dönt is valaki a függőleges kertészkedés mellett, fel kell készülnie rá, hogy az ilyen kertek különleges öntözést igényelnek, ráadásul a növényeknek több vízre is van szükségük, ugyanis általában csak egy nagyon kis mennyiségű talajból gazdálkodhatnak, és könnyedén kiszáradhatnak. Az, hogy milyen öntözési módszert alkalmazol, attól függ majd, hogy milyen jellegű függő kertet szeretnél gondozni. A következőkben a két leggyakoribb típusról és ezek öntözéséről lesz szó!

hirdetes

Gravitációs csepegtetés

A gravitációs csepegtetőrendszer a sekélyes, keskeny függőleges kertek öntözésére a legalkalmasabb. Sok függőleges kert apró „zsebekből” áll, amelyek a talajt és a növényeket tartják magukban. Mivel ezekben a zsebekben csak kevés talaj fér el, így kevesebb vizet is képesek felvenni és biztosítani a növényeknek, így folyamatos folyadék-utánpótlást igényelnek. Ez a csepegtetőrendszer a gravitáció erejét használja ki, hogy folyamatosan vizet csepegtessen minden egyes zsebbe.

Segít, hogy a talaj folyamatosan nedves maradjon, és elkerülheted vele a vízpazarlást is. Ezek a rendszerek általában egy kerti locsolócsőből (slag) és az erre erősített csepegtetőfejekből állnak. A cső többféle forrásból is felveheti a vizet: egy víztartályból, egy esővízgyűjtőből, vagy akár közvetlenül egy csapról is. A cső a zsebek között (vagy mögött) fut végig, és mindegyikbe egy-egy fejjel biztosítja el a vizet. A víz lassan, egyenletesen csepeg majd a talajra, ami így sosem szárad majd ki.

A növénytartókban (legyenek azok függőlegesen, vagy vízszintesen elhelyezettek) nevelkedő növényekre különösen nagy veszélyt jelent a vízhiány, hiszen természetes úton nem juthatnak vízhez (vagy nem elegendőhöz), és fokozottan ügyelni kell rá, hogy elegendő folyadékot kapjanak. A következő oldalon még egy szuper módszert osztok meg veletek, érdemes lapozni egyet! 

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes

Még több cikk

2024-11-22

Balkon növények teleltetése: tippek a sikeres téli gondozáshoz

A balkon növények teleltetése egy egyszerű, mégis kulcsfontosságú lépés annak érdekében, hogy növényeid átvészeljék a hideg hónapokat. Nézzük meg hogyan!

2024-11-23

A földlabdás fenyőfa és kreatív, környezetbarát karácsonyfa megoldások

A földlabdás fenyőfa gyönyörű és ünnepi dísze lehet otthonodnak. Ismerj meg környezetbarát, fenntartható karácsonyfa ötleteket is, mint az alternatív fenyő.

2024-11-21

Karácsonyi kaktusz szaporítása: így bővítsd a gyűjteményedet

A karácsonyi kaktusz szaporítása remek lehetőség arra, hogy bővítsd növénygyűjteményedet, vagy különleges, saját nevelésű ajándékkal lepd meg szeretteidet.

2024-11-23

Citromfa betegségek és kártevők: ezekre figyelj beltéren

A citromfa betegségek és kártevők nemcsak a növény egészségét, hanem a gyümölcstermést is veszélyeztethetik. Fedezd fel, hogyan védd meg kedvenc citrusodat.

2024-10-21

Ne hagyd kezeletlenül a rozsdagomba fertőzést: tavasszal kiújulhat

A rozsdagomba gyakori kórokozó, amely narancssárga vagy fekete foltokat okozva károsíthatja a növényeket. Ne hagyd kezeletlenül, mert tavasszal kiújulhat.

2024-11-13

Felkopaszodott mikulásvirág elleni tippek! Így előzd meg idén

A felkopaszodott mikulásvirág problémájával sokan találkoznak az ünnepek alatt és után. Mutatunk néhány hasznos tanácsot és tippet az elkerülése érdekében.

2024-09-30

Milyen összetételű szert használjunk az őszi lemosó permetezéshez?

Fedezd fel, mely permetszerekre van szükséged az őszi lemosó permetezéshez! Bemutatjuk, hogy mi, mire való, és hogyan használd őket a hatékony védekezéshez.

2024-09-06

A kert csodaszere: a bio neem olaj természetesen véd a kártevők ellen

A neem olaj a kertészkedés titkos fegyvere: természetes, környezetbarát és könyörtelen a kártevőkkel, miközben megóvja a növényeidet és a hasznos rovarokat.

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

testnagyság

Mértéke a gyak. áll.-ben v. a marmagasság, v.az élőtömeg. Tovább

fonnyasztott szilázs

30—35% sza.-tartalom eléréséig előfonnyasztott zöldtakarmányból készített... Tovább

Tovább a lexikonra
Házi kert kert Növénytermesztés Növényvédelem