A fügék gondozása
A fiatalabb fáknak rendszeres öntözésre van szükségük, míg meg nem erősödnek. A megerősödött daraboknak pedig a szárazabb éghajlatokon legalább hetente egyszer kell öntözni. A gyökér feletti talajra fektetett talajtakaró segít a talaj nedvességének megtartásában. A sárguló, vagy lehulló levelek a nedvességhiány árulkodó jelei. A fügéknek nincs szükségük rendszeres trágyázásra, kivéve, ha tartóban nevelkedtek.
A növény tápigényét a növekedése alapján állapíthatod meg: ha évente kevesebb, mint egyharmad méter növekedést mutat, akkor fél, vagy egy egész kiló nitrogént adj neki, összesen 3 vagy 4 alkalomra szétosztva a tél vége és a nyár közepe között. Általában túl sok metszést sem igényelnek, hogy termékenyek maradhassanak. Az inaktív időszak során változtathatsz alakjukon, és érdemes továbbá eltávolítani róluk az elhalt, fertőzött, törött és egymást keresztező ágakat is.
A hűvösebb területeken a fügéknek elkélhet egy kis téli védelem. Ősz végén kösd össze a fa ágait hogy kissé tömörebbé váljon. Készíts köré egy vázat (például csirkehálóból, vagy hasonló dróthálóból), a szigetelés érdekében pedig töltsd fel azt szalmával. A „ketrecet” kívül fedd le ronggyal vagy műanyag takaróval. A szerkezetet az új hajtások megjelenése előtt távolítsd el a fáról, de csak a legutolsó fagyot követően.
A füge kártevői és a védekezés
Madarak
A madarak, főleg a galambok több probléma forrásai is lehetnek, ugyanis előszeretettel fogyasztják, a magoncokat, rügyeket, leveleket. A fákat hálókkal vagy gyapjúból készült zsákokkal védheted meg a madarak elől. A madárijesztők csak addig működnek, amíg a madarak hozzá nem szoknak a különleges figura jelenlétéhez.
Közönséges takácsatka
A levelek kifakulnak és hálók jelennek meg rajtuk, amelyeken megpillanthatjuk az atkákat. A levelek továbbá gyakran idő előtt lehullanak. Forró, száraz körülmények között érzik jól magukat, ezért rendszeres vízpermetezéssel megelőzhető elterjedésük. Ha már megjelentek, érdemes természetes módszerekhez (például az atkákat fogyasztó állatok betelepítése) folyamodni.
Darazsak
Minden gyümölcsöt termő növény célpont lehet a darazsak számára. Az egyre érő termések magas cukortartalma vonzza a darazsakat, amik nem csak a gyümölcsöket tehetik tönkre, de a kertészek számára is veszélyesek lehetnek. Használj darázscsapdákat az érett termésű fák közelében. Ne hagyj sokáig lehullott leveleket és gyümölcsöket a földön. Egy korábbi cikkünkben említettünk több remek megoldást is a darazsak ellen, kattints ide, ha lemaradtál volna róla!
A fügék szüretelése
A nem melegített üvegházakba telepített fügék általában két alkalommal is hoznak termést a nyár folyamán, a szabadban termesztettek pedig csak egyszer. A fügék akkor állnak készen a szüretelésre, amikor a héjuk puha. Az érettségre árulkodó jel a termések alsó szemhez hasonlító részén megjelenő cukros nedv is. Az érett fügék gyenge nyomás hatására szétnyílnak. Fogyaszthatók akár a fáról is, miután a nap felmelegítette őket. A fügék szárítószekrényben is tárolhatók, ez esetben egy héten keresztül minden nap egyszer érdemes átforgatni őket.