Keresztezés
Hogy javítsák a termelést, de ugyanakkor, hogy válogatni tudjanak a termékek közül, ami majd a vásárlóknak tetszik, a termelők keresztezéseket vesznek igénybe. Így nagyobb, jobban növő, példának okáért, akár édesebb növényeket kaphatnak. Ugyanakkor, ez azt is eredményezheti náluk, hogy vitaminokból és ásványi sókból kevesebbet fognak tartalmazni.
Kártevők elleni harc
Még ha ez nem is konkrétan a mikrotápanyagok mennyiségéhez köthető, ezeknek a szereknek a használata kiválthatja, hogy a termék, ami majd a tányérunkra kerül, nemfeltétlenül tesz majd jót az egészségünknek.
Begyűjtés, szállítás, és tárolás
Ezeket a gyümölcsöket/zöldségeket a legtöbb esetben úgy gyűjtik be, hogy egyáltalán nem érettek. Hagyják, hogy a szállítás, vagy a tárolás közben érjenek be, néhol gázzal segítenek erre rá.
Minél tovább tartanak egy-egy terméket a pultban, illetve kamionon szállítás közben, annál jobban gyengül, veszik el a tápanyagtartalma. Ez főleg a távolról szállított növényeket érinti.
Arra kell figyelni, hogy ez a folyamat akkor is folytatódik, amikor megvesszük, hazavisszük a választott gyümölcsünket. Emiatt érdemes minél hamarabb elfogyasztani a megvásárlást követően. Mi több, óvni kell őket a fénytől, levegőtől, melegtől és párától. Tehát, ezek befolyásolják főleg a tápanyagok bomlását.
Elkészítésük
Azzal is óvatosan kell bánni, hogyan készítjük el őket, ugyanis néhány vitaminban kárt tesz a sütés, néhány a vízben fog eltűnni. Tehát nyersen a legcélszerűbb őket elfogyasztani, amennyiben lehetséges. Ha mégsem, kerüljük el a túlzott sütést, és hogy hosszú ideig vízben legyenek.
A bio lenne a megoldás?
Sokan a biogazdálkodást tartják megoldásnak a már kifejtett problémára. Persze, a termelő kevesebb kémia vegyületet használ, növényei is kevesebbet hordoznak magukban, viszont nem zárják ki azokat teljesen.
A vitaminok és ásványi anyagok szempontjából árnyaltabb a dolog. Igazából, a növények, melyek természetesebb úton lettek termesztve, néhány mikrotápanyagból többet tartalmazhatnak, mint például C-vitaminból, vagy foszforból, viszont a többi tápanyagnál ez kicsit bizonytalanabb.
A probléma, hogy a biogazdálkodásban is, amennyiben a mennyiség szempontjából termelnek, fennállnak ugyanazok a problémák, mint a rendes gazdálkodásnál.
Teahát, ez egy jobb megoldás, de itt is akadnak problémák.
Hogyan fogyasszuk a legjobb gyümölcsöket és zöldségeket?
Hogy megkapjuk a mikrotápanyagokban leggazdagabb termékeket, körültekintően kell választanunk, noha ez a választék már kevésbé fog a régebben fogyasztott társaihoz hasonlítani.
A bio termékek vásárlása lehet egy alternatíva, amennyiben van lehetőség rá, illetve lehet tudni, hogy honnan származik az áru. Ebben az esetben a termék lehet, hogy egészségesebb és kicsit mikrotápanyagokban gazdagabb lesz.
Válassz szezonális gyümölcsöt, zöldséget, melyet a közeledben termesztenek. Így kiküszöbölöd a szállítást, és választhatsz nagyobb termelői, illetve egy kisebb termelői csoporttól – de mindenképp tudod, hogy kitől veszed. Részesítsd előnyben a kistermelőket, ugyanis ők kevésbé törekednek a mennyiségre.
Végül, igyekezz hamar elfogyasztani zöldséged, gyümölcsöd, vagy tárold őket hűtőben. Kerüld a fölösleges főzést, párolást, sütést.