Bár ajánlott elegendő gyümölcsöt illetve zöldséget fogyasztani napi szinten, tudnunk kell, hogy e növények egyre kevesebb és kevesebb ásványi anyagot és vitamin tartalmaznak. Ennek több tényező az oka, de elsősorban a tömeges termelés a kiváltója.
Aggasztó megfigyelések
Néhány mérés kimutatta, hogy az általunk fogyasztott zöldségek, gyümölcsök lényegesen kevesebb vitamint és ásványi sókat tartalmaznak, mint amelyeket 50 éve termesztettek. Példának okáért, a pultokból megvett alma hatszor kevesebb C-vitamint tartalmaz, mint azelőtt. A paradicsomainkban 30%-kal kevesebb az A-vitamin, a brokkoliban 60%-kal kevesebb a kalciumtartalom, a spenótnak szintén 60%-kal szegényebb a vastartalma. Ez minden zöldséget és gyümölcsöt aggasztó mértékben érintett.
Tehát, az ajánlott napi 5 gyümölcsből/zöldségből már nem fogunk annyi mikrotápanyaghoz hozzájutni, amennyi a szervezetünknek kellene. Ez a hiányosságok hosszú távon a rossz egészségnek kedveznek.
Még rosszabb, miszerint e növényeink jelenleg vízzel bővelkednek, mintsem tápanyagokkal, sőt a különböző növényvédőszerek, rovarírtók nyomait is tartalmazzák, melyeket évtizedekkel ezelőtt nem használtak. Tehát, a minőség minél jobban és jobban csökken, annál veszélyesebb lesz az egészségünkre.
A tápanyagban való elszegényedés okai
Ennek számos oka lehet, de a legtöbb visszavezethető az egyre intenzívebben használt módszerekre, melyet a tömegtermelés végett használnak a mezőgazdászok.
Locsolás
Az első okok egyike az olyan öntöző rendszer használata, mely által a gyümölcsöket minél nagyobbra, szebbre igyekeznek termeszteni. Ekkor vízzel „tömik” őket, s nem arra koncentrálnak, hogy tartalmazzák a különböző mikrotápanyagokat.
Trágyázás
A masszív trágyázás használata annak érdekében, hogy javítsák a terméket, ugyanúgy befolyással lehet a növények tápanyaggazdagságára. Némely képes elérni, hogy a növények szintetizálják a C-vitamint, másoknak gátolja a foszfortartalmukat, stb.
Talaj elszegényedése
A problémák egy része amiatt is kialakult, hogy magában a földben is csökkent a mikrotápanyagok mennyisége. Tehát, a folyamatos, intenzív mezőgazdaság végett a föld már nem tud megújulni rendesen, elszegényedett. Mindent egybevetve, néhány terület már sterilizálódott, vagy víztározónak van használva. Van, hogy talajoltást végeznek. Lényegében, minél több az elszegényedett föld, annál kevesebb növény fogja tartalmazni a megfelelő tápanyagokat.