Mit tegyünk, ha fiókát találunk a fészken kívül?
Akár hisszük, akár nem a legjobb megoldás ilyen esetben, ha nyílt terepen üldögélő fiókát a legközelebbi sűrű aljnövényzetbe vagy bokor alá helyezzük, de persze kesztyűben vagy úgy hogy bőrünk ne érjen az állathoz. Az egyesület készített egy infografikát is az ilyen esetek kezelési útmutatójaként, amit ITT tudsz megtekinteni.
Magad miatt ne érj hozzá szabadkézzel!
Ugyan a hazai madárfajok nem szagolnak, saját biztonságunk érdekében inkább ne érjünk szabad kézzel a fiókához.
Hiába tűnik elesettnek és magányosnak a fészekből kipottyant kis fióka, rövid élete egyik legfontosabb döntését hozta meg azzal, hogy elhagyta a fészkét, így semmiképp se tegyük őt vissza. Teljesen felesleges hazavinni azzal acéllal, hogy most megmentjük őt, ugyanis a szülők továbbra is etetik, így elszakíthatjuk a természetes úton történő táplálkozásától, amivel csökkenthetjük a túlélési esélyeit.
A madarak többféle betegséget is terjeszthetnek ezért nem ajánljuk, hogy szabadkézzel érj hozzá, azonban ha mégis segíteni szeretnél a fiókán, akkor húzz fel egy kertészkedéshez használatos vastagabb gumikesztyűt és azzal helyezd óvatosan arrébb egy sűrű cserje alá, vagy keress egy vödröt amibe szép óvatosan kéz nélkül is áttudod emelni és abban át tudod rakni egy biztonságosabb helyre!
Figyelmeztetés a kirándulóknak!
A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület külön figyelmezteti az erdőjárókat, hiszen kirándulás közben nem csak madarakkal, de szüleikre váró őzgidákkal, nyuszikkal, mókusokkal vagy más kistestű állattal is találkozhatunk! Ugyan a madarak nem szagolnak, de ezek az állatok már megérzik az idegen szagát a kölykeiken, így semmiféleképpen ne érj hozzá ezekhez az állatokhoz, ha találkoztok velük egy kirándulás vagy erdőjárás során!